Ahu Tuğba’nın göğüslerine Danıştay’dan şok!

üNLÜsinema oyuncusu Ceylan Tuğba, 30 yıl aradan sonradan “bacaklarıyla” baştan ruzname oldu. Danıştay, özel tıpkısı TV kanalına konuk olan ünlü sanatçınının kadem ve göğüs dekoltesini “genel ahlaka muhalif” buldu ve ilgilendiren kanala ceza veren RTÜK’ün kararını yerinde buldu.

Star’de, 15 Son Teşrin 2009’üstelik yayınlanan “Evet Şimdi Ya On Paralık” adlı programa mihman olan Ceylan Tuğba, programın değişik konuğu Arto’yla dans ederken döş dekoltesinin azizliğine uğradı. Gine Tuğba’nın kadem frikikleri bile dikkat çekti.

Programı masaya yatıran RTÜK, kanala “umumi ahlaka muhalefet” iddiasıyla ikaz cezası verdi. Biçim, kararın iptali üzere dalavere mahkemesine başvurdu. Idare Mahkemesi, biçim lehine değişmeyen vererek, RTÜK’ün cezasını ortadan kaldırdı. Ancak RTÜK da bu kararı Danıştay’de temyiz etti. Danıştay 13’üncü Dairesi, yayını “genel ahlaka aykırı” bularak, kanala ceza verilmesini onadı.

RTÜK: 00:45:40’TA BACAKLARI HUSUSI OLARAK GÖSTERİLDİ

RTÜK, kararında “Ahu Tuğba’nın kâh bölümlerde elbisesinin sıyrılarak göğsünün açıldığı, stüdyo kamerasının da bu hareketleri izleme ettiği, antrparantez saat 00:45:40’ta Ceylan Tuğba’nın ahşa ve bacaklarıyla ilişkin görüntülerin hususi yerine gösterilmeye çalışıldığı, saat 01:59’birlikte, elan evvel Flash TV’üstelik yayınlanan bir programda Sert Çakır ve Ahu Tuğba arasındaki tartışmanın ekrana getirildiği, alıntı programda bire bir kadına asılma üzerine etraflı konuşmalar ekrana getirilerek, kadın konuğun cinsel benzeri sermaye adina sunulduğu, eşeysel kımıldatma unsurlarına düz verildiği, bunun birlikte, yapıt içerisinde cemiyet ortamında sergilenmeyecek görüntülere, insanda hicap duygusuna öğün açan konuşmalara düzlük verildiği, sunucunun bahis konusu olaylara şahsen katıldığı anlaşılmıştır” ifadesini kullandı.

YÖNETIM MAHKEMESİ: NEYE GÖRE AHLAKSIZLIK, AÇIK DEĞİL

Idare Mahkemesi ise, RTÜK’ün kararını fesih ettiği kararında, bu programın aynı kardeşçe ve canlılık programı olduğunu, geceleyin yarısından sonra, çocukların uyuduğu berenarı diliminde yayına girdiğini, programın garip itibariyle izleyicileri eğlendirmeyi amaçladığını, programda makbul tabir ve diyalogladır ne yönlerle “ahlaka ters” olduğunun belli olmadığını savundu.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER!.. (VIDEOTEYP)

Yönetim Mahkemesi, verilen cezayla birlikte cümbüş ve magazin programlarının tamamına yakını amacıyla türel düzenlilik ilkesinin ihlal edilmesinin yolunun üstelik açılacağını vurguladı ve “Tabir ve yayın özgürlüğünün kısıtlanması sonucunu doğuracak dava konusu işlemde türel güvenlik, hukukun üstünlüğü, Anayasa’nın genel ilkeleri ve hukuka agreman bulunmamaktadır” dedi.

DANIŞTAY: “EVET, GENEL  AHLAKA AYKIRI”

Danıştay 13’üncü Daire ise, yönetim mahkemesinin kararını nakzen, “Ağız Tatsızlığı konusu programda yeralan görüntü ve kullanılan ifadelerin, doktrinde belirli aynı dönemde toplumda bulunan olan eş, genel ve sayı farkı bire bir hayatla ilgilendiren ayar yargıları ve zihin adina tanımlanabilecek umumi aktöre kavramına çap ebat ve ağırbaşlılık taşıdığı anlaşılmıştır” dedi. Danıştay, programın geceleyin yarısından sonraları yayınlanmasının üstelik ihlale bariyer olmadığını savundu.

Danıştay, oyçokluğuyla yönetim mahkemesinin kararını nakız etti. Danıştay’ın fek kararı, güzeşte ay RTÜK Ense Kurulu’na sunuldu.

YÜKSEK EKBER ERTÜRK / AKŞAM EZANI INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın