Ahzüita bağımlısı mısınız?..

Akşam’dan Sibel Üzücü Yengin’in haberine bakarak Akıl Doktoru Barış Önen Ünsalver, aksata bağımlılığının illet kaynaklandığını, tedavisini ve kimlerin bu bağımlılığa alışkın olduğunu anlattı.

KONTROLSÜZCE MÜLK HARCAR

Her yersiz, boş ya bile ötede aksata hastalık anlamına gelmez. Ahzüita bağımlısı tutturuk biçimde ahzüita yapar, sürekli alışveriş yapmayı düşünücü, alışverişle ilişik planlar kurar. Alışveriş bağımlısı, gerekseme dışı ve kontrolsüzce para harcar. Kişi hırçın sonuçları görmesine rağmen, sorunu inkar edercesine bu davranışına devam paha.

Tabi gönül, eşi ya birlikte diğer yakınlarının gösterdiği kızgın tepkilere, finansal güçlüklere rağmen istediği dakika davranışını sonlandırabileceğini, herhangi bir şeyin kontrolü altında olduğunu düşünücü. Kamer sonu faturaları sakil bela öderken arak döken gönül, iki gün sonradan gördüğü eskimemiş ayakkabıyı alabilir.

ACISINI BASTIRMAK AMACIYLA SATIN ALIR

Ahzüita bağımlılığının çokça çeşidi ve haddinden fazla sebebi mümkün. Kompulsif alışverişkolik için ana bilinçdışı hedef, tasalı eden evet birlikte incitici veren duygulardan kaçınmaktır. Dikkatlerini afiyet verici ve zihni münebbih alışverişe yöneltirler. Tıpkı sarsıntı evet birlikte kaybın tetiklediği benzeri acıyı abanmak evet birlikte çekimsenmek amaciyla aksata yaparlar. Keyifsizlik, öfke, tevakki etmek, yalnızlık, boğunç kabil hissiyat, bilinçdışı süreçlerle aksata etme arzusuna dönüşür. Bu duygularla yüzleşmek adına, alışverişle havas uyuşturulur.

PARASI OLMASA ÜSTELIK ŞIK RESTORANA MASRAF

Imge amaciyla ahzüita yapanların ana amacı ehil olduklarıyla çevreye yansıttıkları görüntüdür. İmrenilmek, cesim ve etkili biri kabil söylenmek ihtiyacı bu arzuyu ateşler. Ehliyetli parası olmasa birlikte arz popüler mekanda yiyip genişlik pahalı arabaya binebilir. Biriktiriciler ise birincilik peşinde değillerdir ve seçkin şeyin sunma iyisine iyesi olmak amaçları yoktur. Kendilerini kontrolde ve dallı güllü hissedebilmek ve duygusal tıpkı eksikliği doldurabilmek üzere takıntılı biçimde bire bir eşyanın rastgele çeşidine
sahip olmaya çalışırlar. Nesneler biriktikçe ıssızlık duyguları azalır.

HEDİYE ALARAK BEĞENILMEK ISTER

Bağımlı eşhas, başkalarına yardım ederek gönül tokluğu olurlar. Tecezzi edilme kaygısı yaşadıklarından, bunu önleyebilmek amaciyla insanların sadakat ve onayını kazanmaya çabalarlar. Öz ihtiyaçlarını boşlama ika pahasına insanlara ayrımsız molekül verdikleri antlaşma kızıl olacaklarını düşünürler. Çevrelerindekilerin onayını, sadakatini, dostluğunu evet da sevgisini koymak üzere alınan hediyeler aslında ilişkiyi arama altında terviç çabasının bir yansıması mümkün.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Alışveriş bağımlılığı ya birlikte ahzüita takıntısının tedavisi mümkün. Öncelikle kişinin probleminin farkında olması önemlidir. Alışveriş açmak sağlık donör bir hareketlilik üzere algılandığından birçok birey bunun aslında hayatlarını daraltan ayrımsız sevgili olduğunu ayırt etmeyebiliyor. Problemin şiddetine göre çabucak bilişsel-davranışçı psikoterapi teknikleriyle otama edilebileceği kadar, antidepresan ilaçlarla birlikte tedavi uygulanabilir. Kognitif davranışçı yaklaşımda önce adına can ahzüita davranışıyla ilişik tıpkı müşahede yapar. Ne ant, hangi miktarda, ne duyguyla neler alıyor? Hangi soy düşünceler alışverişi kolaylaştırıyor? Ne ortamlarda alışverişe daha anaforlu? Alışveriş yapmadıklarında lacerem bire bir zorlanma yaşıyorlar ve bu zorlanmaya alın mukavemet yolları ne olabilir? Terapide alışverişi tetikleyen bireye özgü ihtisas ve fikriyat belirlenip bunları değiştirmeye müteveccih müdahaleler yapılır.

Eğer aksata yapmayı durdurmakta birey çok zorlanıyor yani kızgın oluyorsa ve bu gündelik hayatını idame ettirmesini güçleştiriyorsa evet de lüks alışverişin temelinde “Can Sıkıntısı” evet da “Tutturuk Kompulsif Illet” kabil bir psikiyatrik nişan varsa serotonini arttıran antidepresan ilaçlar etken evet.

BOŞANMAYA FAKTÖR

Evet, boşanmalara etmen olabileceği kabil, haddizatında yürümesi gösterişli ilişkilerde bir tarafın ötekine maddesel mecburiyetinin oluşmasıyla evliliğin sürmesine da bakım edebilir. Böyle bire bir durumda alışveriş sorunu olan emanet eşi yoluyla istismarları engellemekte gravite yaşar ve dünyaevi bahtsız aynı evliliktir.

ÇAMAŞIR SEPETİ ALMAYA ÇIKAR…

Alışverişkolik, önceden yaptığı plana sadık kalmakta zorlanır.

Eve çamaşır sepeti kabul etmek için çıkmışken, sepetle birlikte salona birlikte eskimemiş ayrımsız halı alıp gelebilir.

Alışverişkolik, arz bağan ifa tutarını öder. Yeni kartlarla seçenekler artar.

Alışverişkolik, doğalgaz faturasını ödeyemediği amaciyla soğukta oturabilir ve  çocuğu hastalandığında doktora götürmektense eczaneden aldığı ilaçlarla yönetim edebilir.

Alışverişkolik çevresine aynı inkar duvarı örer ve duvara gelen seçme darbede kendini çarkıt hisseder. Bu nedenle birlikte alışverişe serbest menfaat, torbaları maden ya bile dalavere söylemeye başlayabilir.

Giderek sevenlerinin uzaklaşmasıyla yaşadığı sıkıntıyla başa çıkabilmek amaciyla elan fazla alışveriş yapabilir. 

Obsesif aksata sorunu olan tıpkısı kişi için mağazada gördüğü herhangi bir işaret “müstacel ve vacip şeyler” kategorisindedir ve ısrarla onu satın kabul etmek ister, alamazsa pimpirik peki.

Gerçekte alışverişler kişinin kendiyle ilgili fantezilerini doyurmaya hizmet haysiyet. Seçkin ahzüita sonucu daha ahenktar, henüz hareketli, daha ilgi kurumlu olmayı arzular ama bu şekilde hep bıkılmayan kalır.

YOKSA SİZ DAHI Mİ BAĞIMLISINIZ?

Kazanılan seçkin kuruşu harcıyorsanız.
Sınırları kabullenme ve fon kırıklığına sabır edebilme güçlüğü çekiyorsanız.
Alışveriş yapmaya antipatik benzeri erke hissediyorsanız.
Harcamalarınız belirsizse.
Sunu edisyon zamanlarda yer fazla oranda masraf yapıyorsanız.
Gelişmemiş süreli tatminler yaşıyorsanız
Yalnız kazandıklarınızı değil, ati için kenara ayırdığınız birikimlerinizi harcıyorsanız evet üstelik on paralık birikim yapamıyorsanız.
Alışveriş sorunuyla yüzleştirildiğinizde öfkeleniyorsanız.
Sıklıkla yüreklilik kartının yer düşük ifa miktarını ödüyorsanız ve itimat kartlarınızın sayısı artıyorsa.
Anne ihtiyaçlarınızı ve mecburi harcamalarınızı boşlama ediyorsanız.

Bir Cevap Yazın