AİHM Türkiye’den defans istedi

Milliyet’te kayran alan habere bakarak Avrupa Herif Hakları Mahkemesi, (AİHM) Diyarbakır Barosu avukatlarından Muhammed Neşet Girasun ile Batman Barosu’ndan avukat Erkan Şenses’in Şırnak’ın Cizre İlçesi’ndeki sokağa ayazlık yasağının kaldırılması ve operasyonların durdurulması üzere yaptığı aracısız başvuru dolayısıyla Türkiye’den savunma istedi. AİHM, Türkiye’ye savunma yapması için 8 Familya tarihine büyüklüğünde süre verdi.

Cizre’da 20 gündür devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması için avukat Muhammed Neşet Girasun ve Erkan Şenses yoluyla 29 Boşluk tarihinde AİHM’e direkt referans yapıldı. Cizre’nin Saf Mahallesi’nde işlek Ömer Murahhas yerine yapılan başvuruda, Şırnak Valiliği’nin 14 Fasıla haset ilan ettiği sokağa balkon yasağının kaldırılması, güvenlik operasyonlarının durdurulması veya uluslararası standartlara akıllıca yürütülmesi amacıyla arızi tedbir talebinde bulunuldu. Başvuruyu dilekçenin gönderildiği periyot incelenmek üzere kayda düz AİHM, 31 Boşluk haset Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nden konu ile ilgili defans istedi. AİHM eliyle Adalet Bakanlığı Arsıulusal Ülfet ve Dışilişkiler Umumi Müdürlüğü’hangi gönderilen yazıda, Türkiye’ye 8 Karı gününe büyüklüğünde savunma yapması üzere süre verildi. Duruşma, başvurucunun kanuni temsilcilerine üstelik 21 Familya tarihine büyüklüğünde temel başvuruyu yapmaları için çağrıda bulundu.

AİHM TÜRKİYE’YE 3 ISTIFHAM SORDU

Türkiye’den Cizre’deki sokağa ayazlık yasağı ile ilgili defans isteyen AİHM, hükümetin vereceği defans metninde yanıt vermesini istediği 3 soruyu birlikte gönderdi. Türkiye’ye gönderilen yazıdaki önceki soruda sokağa ayazlık yasağının yasal dayanağının hangi olduğuna cevap verilmesi istendi. Duruşma, hükümettin sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgede realist ve tam esenlik hizmetlerinin sunulup sunulamadığını ve asıl ihtiyaçların karşılanıp karşılanamadığını üstelik sordu. AİHM, akıbet olarak başvurucunun evini ayrılmak istemesi halinde tahliyesinin dosdoğru ayrımsız şekilde yapılıp yapılamadığı sorusunun de cevaplanmasını istedi. Gönderilen yazıda müracaatçı temsilcisi avukatların dilekçesinde belirttiği sivil ölümlerle ilişkin birlikte Türkiye’nin savunması istendi.

AİHM, KARAR VERİRSE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILMAK ZORUNDA

Türkiye’nin 8 Aile gününe kadar AİHM’in istek ettiği savunmayı koymak zorunda olduğunu tamlayan avukat Muhammed Neşet Girasun, “Hükümet o tarihe kadar defans vermezse süreyi kaçırmış oluyor. Türkiye’nin defans vermesi yerinde bu bize iletilerek hükümetin öne sürdüğü tezlere cevap vermemiz istenecek. Tığ süreyi beklemeden çarçabuk buna karşılık vereceğiz. AİHM’in Türkiye’den defans istemesi başvurumuzun ciddiye alındığı anlamına geliyor. Damarlı halde doğrudan başvurumuz fidan reddebilirdi. Bizim 29 Aralık haset yaptığımız başvurudan sonra Cizre’üstelik sivil ölümleri bitmeme etti. Hassaten tıpkısı afiyet çalışanı başvurucunun yaşadığı Aydın Mahallesi’nde öldü. İddialarımızın hangi kadar doğru olduğu arasında. AİHM’in bu konuda hazırlık talebimizi akseptans etmesi gerekiyor. Müracaatçı müvekkilimiz halen Vuzuh Mahallesi’nde her çeşit amme hizmetinden yoksun, kayırıcı onuruyla bağdaşmayacak şekilde adeta tıpkı işkenceye tabi yakalanmış vaziyette yaşamaya çalışmaktadır. Bu mecmu Cizre amacıyla makbul. Türkiye Avrupa Konseyi üyesi olduğu amacıyla ayrımsız karar verilmesi durumunda bunu infaz etmek zorunda. Murafaa kararının uygulanmaması durumunda Avrupa Konseyi üyeliği askıya alınabileceği kabil üyelikten çıkarılabilir. Bu konseyin takdirinde olan bir genişlik. Ayrıca arsıulusal kamuoyunda çok sakil ayrımsız saygınlık kaybıdır. Hakeza bir karar verilirse Türkiye arsıulusal ünsiyet açısından Cizre’deki sokağa çıkma yasağını başlamak durumunda. Bu değişmeyen sokağa balkon yasağı uygulanan sair yerleri üstelik etkileyebilir” dedi. 

Bir Cevap Yazın