Ailesinde amansız hastalık olanlar ilgi!..

Ailesinde kanser vakası olan kişilerin, vakit kaybetmeden tıpkı cins amansız hastalık değil tıpkısı zamanda kanserin başka çeşitlerine yakalanma olasılığının daha çok olduğu ortaya bundan sonra. 

Sonuçları “Annals of Oncology” dergisinde yayımlanan araştırı çerçevesinde, İtalya’bile ve İsviçre’de 23 bin emanet incelendi ve mevsuk amansız hastalık geçmişi olanların, sözkonusu olan kanserin yanı sıra hastalığın sair türlerine yakalanma olasılığının yüce ölçüde artabileceği gözlendi. 

Vücutlarının ayrı ayrı bölgelerinde tümör olan 12 bin züğürt ve kanser hastası olmayan 11 bin birey üstünde yapılan araştırmada, bir numara basamak yakını ümük kanseri olanların, dudak ve yutak kanserine yakalanma ihtimalinin 3 bitirme fazla olduğu görüldü. 

Gene uç ve yutak kanseri hastası mümasil aynı akrabası bulunan kişilerin, aşındırmak borusu kanserine yakalanma olasılığının 4 kat arttığı, bicik kanserinin dahi ailenin kadın üyelerinin yumurtlalık kanserine popülarite ihtimalini ikiye katladığı belirtildi.  

Erkeklerde, birinci aşama yakını idrar torbası kanseri olanların, kestanecik kanserine yakalanma olasılıklarının birlikte 3,4 hatim çoğalma gösterdiği kaydedildi. Araştırı çerçevesinde, genlerin tahminî yüzdelik 50’sinin paylaşıldığı, ebeveyn, cömert ve yavru üzere alelhusus bir numara basamak yakınlarla ilişik bilgelik toplandı. 

Bilimadamları, ailesinde kolon kanseri olan kadınların, meme kanserine yakalanma olasılığının arttığına üstelik dikkati çektiler. Araştırma kapsamında incelenen kanser türleri şöyle sıralanıyor; gaga ve yutak, nazofarinks, yemek borusu, işkembe, sütun, uykuluk, pankreas, ümük, bicik, acıma, mebiz, kestanecik ve böbrek kanseri.

TÜRKİYE INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın