Akamet tedavisinde şişman kıvrılma!

Habertürk’te meydan kayran habere bakarak Fransa ’birlikte aynı laboratuvar, sentetik ortamda insan spermi üretmeyi başardıklarını açıkladı. 20 yıla andıran bir süredir çalışmayı yürüten bilgelik adamları, buluşun sonuçsuzluk tedavisinde çığır açacağı görüşünde. Projede çalışan olgun insanlarından biri olan Marie- Helene Perrard, Lyon ’daki laboratuvarda, adam spermine ulaşana büyüklüğünde geçilen evreleri şöyle anlattı: “Öncelikle zooloji üzerinde denedik. Arz bilinen olan fareden sperma elde ettik. Bilahare gayrı türlere, maymunlara geçtik, en üst de insana geldik.”

KANSERLİ ÇOLUK ÇOCUK ÜZERE BIRLIKTE IMGE

Bu teknikte şimdilik yeni yetmelik öncesi dönemdeki erkeklerin spermatogonial hamur hücreleri kullanılarak sperma elde ediliyor ancak Perrard, bu buluşun döllenmeyi sağlayacak kapasitede sperm üretemeyen erkeklere bile rüya ışığı olmasını bekliyor. “Kanser olan gençlerin üreme sorunu kalmayacak” diyen Perrard, “Çünkü şimdiye kadar eğer hoşur ayrımsız bacak kanserse ve kemoterapi tedavisi almışsa, bu onun sperma üretimine zarar veriyor ve kısır yapıyordu” dedi.

2017 ’dahi klinik test aşamasına geçilecek tekniğin, onaylama aldığı takdirde, ayrıksı tedavilere yanıt vermeyen dünya çapında 15 taze amansız hastalık hastası ile 120 bin cesim erkekte kullanılması bekleniyor. 

Bir Cevap Yazın