Akarsu içmekten vazgeçmeyin!..

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tababet Fakültesi Nefroloji Selen Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülperi Çelik, oruç tutanların meşrubat yerine çay, kahve, gazlı içecekler adına akarsu, benzin, katık tüketmelerinin hem nakit ihtiyacını, hem mineral ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Gülperi Polat, sıcak havalarda akarsu kaybının fazla olduğunu, metabolizmanın detaylı süre susuz kalması nedeniyle bağırsak hareketlerinin yavaşladığını ve bunun sonucunda de böbrek rahatsızlıklarının başladığını belirterek, “Isıdam havanın deli dolu olduğu bu aylarda oruç tutanların başta su kalkmak amacıyla sıvı tüketimini artırması gerekir. Günce su ihtiyacının tamamının sahurda alınmaması gerekir. Nakit gıdalar, iftardan itibaren adım adım alınmalıdır. Meşrubat namına öz, kahvehane, gazlı içeceklerin adına akarsu, süt, katık tüketmek hem hazır para ihtiyacını, hem mineral ihtiyacını karşılar. aksi takdirde başta böbrekler ve farklı bağırsak organlar susuz kalacağı kabil, çökelti alımının da azalmasına kapalı alma kabilinden problemler yaşanabilir. İftarla birlikte likit almaya azami ilgi edilmelidir. Ancak tıpkı defada 1 litre ve eğin su somurmak, üzerine kemirmek yemeye işlemek, mideyi çokça huzursuz boy bos ve hazım sistemini olumsuz etkiler. Önerilen akarsu miktarı 10- 15 çamçak şeklinde düşünülürse, bunu iftar vakti ile sahur arasına dağıtarak içmek, ayrımsız seferde 2 bardağı geçmemek yarayışlı olacaktır” dedi.

“ÇAY VE KAHVE NAMINA SU TÜKETİN”

Çay ve kıraathane tüketiminin akarsu ile karşılaştırılmaması gerektiğine özen calip Yrd. Doç. Dr. Polat, “Çay ve kahvehane tüketimi ile su tüketimi bire bir husus değildir. Öz ve kahvehane devrisi dönme artık susama hissettirebilirler. Zımnında iftarla sahur ortada öz azami 4-5 fincanı geçmemelidir. Nebat çayları faydalıdır, ancak yine su kaybettirici özellikleri düşünülerek 2- 3 fincanı geçmemelidir. Havaların haddinden fazla ısıdam olmasıyla gelişigüzel soda çekmek dahi açığı bekitmek için yararlı olacaktır. Tün süresince akarsu, canlı sıkılmış semere suları, komposto ve nebat çayları içilerek ayıp giderilebilir. Isıdam zımnında sıvı kaybedenlerde bazı mineral kayıpları bile ortaya çıkabilir. En büyük zayi sodyumda ortaya kazanç. Bu yüzden sıcakta çalışanlar ve ölçüsüz terleyenlerin kaybedilen sodyumu almaları üzere iftarda tuzlu ayran içmelerini öneriyoruz. Damarlı halde, bedenin dengesi bozularak, türlü rahatsızlıklar meydana gelebilir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın