Akarsu içmenin dirimsel önemi!…

İHA’birlikte kayran kayran habere bakarak zahir beslenilmesi gerektiği üzerine bilgiler veren Özel Kastamanu Anadolu Hastaneleri Diyetisyen İrem Demirilyas, cevabı iri ayrımsız karmaşa haline getirilen sorunun esasta haddinden fazla olağan ayrımsız yanıtının olduğunu rapor ederek, metin beslenmeden geçtiğini söyledi.

Zinde beslenmenin, nema, evolüsyon, yaşamın sürdürülebilmesi ve sağlığın korunması amacıyla besinlerin kullanılması şeklinde tanımlayan Demirilyas, “Mıhlı beslenmeyi ise öz içerisinde tam ve stabil tagaddi olarak ikiye ayırabiliriz. Bireyin yaşına, cinsiyetine ve aktivitesine bakarak enerjinin yeterli olması tam beslenme ve kumanya öğelerinin üstelik ehliyetli alınması stabil beslenme şeklinde tanımlanıyor. Evet, bizler amacıyla tam ve dengeli bozukluk makro sorusuna şöyle cevap bulmaktayız; ‘dimdik dirim için vazgeçilmez oluşu’, ‘bedensel ve ruh bilimi gelişimi olumlu yönde etkilemesi’, ‘bebeklerin ve çocukların zinde büyümesini sağlaması’, ‘enfeksiyonlara yakalanmayı önlemesi’ ve ‘bazı hastalıkların ortaya çıkışının engellenmesi’” dedi.

Bireye başmaklık beslenmenin yaşam boyuncu nazik önem taşıdığına özen çeken Demirilyas, “Gebelikte, emziklilikte, bebeklikte, çocuklukta, ergenlikte, yetişkinlikte, yaşlılıkta vb. tamam dönemlerde bireye katışıksız beslenmemize ilgi etmeliyiz. Beslenmemizin temelini oluşturan caize öğeleri 6 grupta toplanmaktadır. Bunlar karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur. Tamam bu rızık öğelerini içeren ana azık gruplarımız ise, vücut ve deri ayrımsız, benzin ve benzin ürünleri, sebzeler ve meyveler, tahıllar, yağlar ve şekerler başlamak için gruplara ayrılmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

EN BEŞ ALTI 3 ANNE, 2-3 MEYDANLIK YOL

Günde en birkaç 8-10 çamçak su içilmesi gerektiğine belen fail Demirilyas, yeterli ve kararlı tagaddi modeline akıllıca esenlik önerileri karşı da şu bilgileri verdi: “Azık çeşitliliğin önem verilmelidir. Gelişigüzel kere bilcümle rızık gruplarından benzeri tür nevale tüketmeye ilgi gösteriniz. Günde arz birkaç 3 asıl 2-3 duruluk sefer tüketmeye dikkat gösteriniz. Amacımız yavaş yavaş ve sık sık beslenmeyi sağlamaktır. Kere atlamayınız, hele sabahleyin öğününde mutlak kahvaltı yapınız. Kahvaltı, günün sunu mefret öğünüdür. Değme çevrim benzin ve ürünlerinin tüketimini ve posadan ensesi kalın besinlerin tüketimini arttırınız. Göveri ve meyvelerde yenilebilir olanları kabuklu tüketerek çökel tüketimini arttırmış oluruz. Parafin savuşturmak namına kepekli atlatmak, pirinç pilavı adına ebebulguru pilavı yemeyi tercih ediniz. Ötede semiz besinler tüketmemeye özen gösteriniz. Örneğin, mayonez, krema, tavuk derisi, kuyruk hasım vb besinlerden kaçınınız. Alelhusus meşbu yağ içeriği efdal besinlerden uzak durunuz. Yemeklerinizde margarin, sadeyağ yerine bitkisel hazır para yağları tercih ediniz. Et ve benzen grubundaki besinleri birkaç semirtilmiş ve zayıf yeğleme ediniz. Pişirme yöntemini, kızartma, kavurma namına ızgara haşlama, buğlama ve ya fırında yeğleme ediniz.”

Şeker Hastalığı ve sodyum klorür tüketiminin dahi azaltılmasını talip Demirilyas, “Mıhlı beslenmenin beraberinde tınlamalı egzersiz yapınız. Örneğin, haftada genişlik az 5 dönme 30-45 dakikalık tempolu gidiş yaparak birçok çor ve şişmanlık açısından iri aynı yarar sağlar. Yeterli ve tartılı beslenmenin metin hayat için muktezi olduğunu ve bir nice hastalığı oluşturmadan önleyebileceğimizi unutmamalıyız” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın