Akciğer kanserinde kullanılmamış otama umudu

CİHAN’de yer kayran habere bakarak alelumum gaga vasıtasıyla verilen ilaçlarla muteber hedefe yönelik tedavi, hastalar amacıyla umut ışığı oluyor.

Liv Hospital Ankara Sine Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hedef Fahri, akciğer kanserinin tedavisiyle ilişik bilgelik verdi. Gönüllü, son zamanlarda sunma rüya verici sonuçların kalıtım bilimi şifrelerindeki bozuklukları saptanan akciğer kanserli hastalarda mergup ‘hedefe yönelik otama ’ çalışmalarından geldiğini söyledi. Fahri, “Hedefe yönelik tedavi şekli kemoterapiye tamamlayan evet birlikte biricik başına namına genellikle kenar yolundan verilen ilaçlarla yapılıyor. Canip etkisi hem henüz beş altı hem bile kişinin hayat kalitesinin artmasını sağlayıcı bu tedavi akciğer kanserli hastalar üzere rüya ışığı.” dedi.

EN BALABAN BOZUKLUK SİGARA

Akciğer kanseri gelişiminden yüzde 90 oranında sigaranın mesul olduğunu söyleyen Fahri, şöyle konuştu: “Sigara içenlerde akciğer kanseri riski içmeyenlerden 24 – 36 intaç daha fazladır. Güre sigara içiminde risk yüzdelik 3,5 ’volta. Sigaraya start yaşı, sigara içmece süresi, içilen sigara sayısı ile kötü ve sigara tipi (filtreli, filtresiz, puro, düşük tar ve nikotin içeriği vb.) akciğer kanseri gelişme riskini etkiler. Kanser olmayanlar, süreğen obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH), amfizem, damar hastalıkları ve önsezi hastalıklarından birine yakalanarak hayatını kaybetme olasılığı yüksektir. Burada birlikte fiyaka oynayan faktörler ailemizden bize dökme genlerdir. Ailesinde kanserli yakını olanlarda akciğer kanseri evolüsyon riski elan dahi artmaktadır. Kanserli hastaların bir numara adım sadık akciğer kanseri riski 2,4 mezuniyet henüz faziletli bulunmuştur. Sigarayı bıraktıkları halde akciğer kanserine yakalananlar dahi vardır. Bunun da nedeni, bırakmadan evvel kanserleşme sürecinin başlamış olması ve bu sürecin 10 sene sürmesidir. Tekrar bile, sigara bırakıldıktan 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yüzde 50 azalmaktadır.”

Akciğer kanserinde teşhis konulduktan sonra değişikliklerin rutin olarak sınav edildiğini belirten Gönüllü, “Saptanmaları yerinde kemoterapiye ilave ya dahi biricik başına bu değişiklikleri hedefleyen ilaçlar kullanılıyor. Hedefe müteveccih tedavi yönteminde meram, hastanın kalıtım bilimi şifresindeki sorunu tanımlayıp, bu siftinlik farklılığı tespit edebilen ve kanser hücresini normal hücreden ayırabilen ilaçların geliştirilerek organizmanın hastalıkla mücadelede henüz üstelik güçlenmesini sağlamaktır. Bu tedavi, tümörün çeşidine, bağışıklık sisteminin yeterliliğine ve tedavi ekibinin görüşüne bakarak planlanır. Akciğer kanseri saptanan hastalara tablet şeklinde verilen hedefe yönelik ajanlar ile hastaların tıpkısı kısmında kemoterapiye nazaran çokça elan bol yanıt elde edilir. Üstelik yan tesir elan azdır ve dirim kalitesi artmaktadır.” dedi. 

Bir Cevap Yazın