AKSÜLAMEL ÇEKECEK

Amerikalı PBS televizyonuna mütekellim Cehre, hükümeti Kürt sorununa hoppa yaklaşmaya nida etti. Laik kesimi üstelik eleştiren Cehre, “Çokları bereketli kayırıcı ama demokrasiye ve halkın oyuna saygıları yok” dedi.

NTV ’nin haberine göre, Amerikalı PBS televizyonunda ‘Charlie Rose Show ’a katılan Nobel ödüllü edip Orhan Cehre, hükümetten, Kürt sorununun çözümünde hoppa kurum sergilemesini istedi.

Iğ, “Türkiye ’birlikte daha fazla kültürel, dilsel, siyasal türe istek fail Kürt halkıyla, bundan çekinmek duyan ve haddizatında bu konuya henüz liberal ve hafif biçimde kuşkusuz ele alacağını bilmeyen hükümet ortada cidal var. Sevgili, hükümetin kaba gurur izlemesinden kaynaklanıyor. Hükümet konuya hafif biçimde elbette yaklaşacağını bilmezse maalesef dava çözülemez” dedi.

Laiklerle islamcılar beyninde kavga yaşanan Türkiye ’birlikte, Atatürk ’ad laiklik projesinin işlediğini ama demokrasinin işlemediğini savunan Orhan Pamuk, bunu, kalabalık ve kırtasiyecilik içindeki muhafazakar ve otoriteli tutumlu elitlere bağladı.

Bu kesimin, “Türkiye ilmek devletine dönüşüyor” bahanesini kullandığını dile getiren Pamuk, “”Maalesef, Türk bürokrasisi ve ordudaki kâh kesimler, sahip oldukları ayrıcalıklarını yenilmek istemiyor. Bu kesimler, AB ile müzakerelerden memnun değil. Laiklerin çokları mebzul adam amma demokrasiye, halkın oylarına ve kayırıcı haklarına haddinden fazla saygıları bulunmayan” ifadelerini kullandı.

Vatan

Bir Cevap Yazın