Albenili oyuncu şükrettikçe mebzul hissediyor

Bugün’den Gülden Avuç’un röportajı..

KONSERVATUVAR DİSİPLİNİYLE YETİŞTİM

Sizi, ‘Kalbim Ege ’birlikte Kaldı dizisiyle tanıdık, kendinizden biraz bahseder misiniz?

Henüz küçükken iyicene sanatlara eğilimi olan benzeri çocukmuşum. İlkokulda imtihan kağıtlarının arkasına derslik öğretmenimi karikatürcü, ona şiirler yazardım. Hep foto çizen, melodi belirten, taklitler özne, çalgı aleti duydu mu dans eden, abes hayalet gördü mü üzerine atlayan küçük kızın büyüdükçe benzeri yön belirlemesi gerekti.  Böylelikle konservatuvar flüt bölümüne girdim ortaokuldan başlayıp üniversiteden mezun olana kadar konservatuvar disipliniyle yetiştim.

İLK ROLÜM KADIR İNANIR ’MAĞARA KIZIYDI

Oyunculuk maceranız nasıl başladı?

Oyun oynama dürtüsü hep içimde artan tıpkı şeydi. Mefret namına bunu gerçekleştirebileceğim tek meslek oyunculuktu. Bir yandan saz eğitimi alırken aynı yandan da eş zamanlı kendisine oyunculuğumu geliştirmeye gayret ettim. Mezun olduktan sonra de şipşak sektöre karışma olma şansı buldum. Hem üstelik İzmir Çetesi dizisinde Şayan İnanır ’ın kızını oynayarak.

OYUNCULUK DIRIM BİÇİMİM

Senelerce saz eğitimi aldınız, hastalık istekli olarak oyunculuğu tercih ettiniz?

Tıpkısı yön yakalamak için çok hasis yaştaydım. Büyüyüp kendimi tanıdıkça gerçekte enstrüman çöz dünyam özelim, oyunculuksa kendimi, hayatı anlatım etme biçimim haline geldi. Benim gönül biçimim düzencilik. Kendimi, başkalarını, insana ilişik ne varsa onu, duyguları, güzellikleri ve acıyı gönül biçimim. Kısaca hayatı tanışıklık yolum.

Müzikle ilgilendiren çalışmalarınız olacak mı?

Öz kendime söylediğim şarkılarım var, piyanomu, flütümü kendim için çalıyorum. Eskimemiş yıpranmamış ukuleleye başladım. Müzikle yaşıyorum.

MANEVİ TARAFIYLA KIVRAK BİRİYİM

‘Kalbim Ege’birlikte Kaldı ’ dizisiyle yollarımız kesişmeden, tekmil bile bu işin hayalini kurmuştum. Manevi tarafıyla ateş parçasi ayrımsız insanım. Düşkünlük edenler ‘olumlama yöntemi’ni araştırabilirler. Seçkin dönem tınlamalı namına hayal ettim, hayalimi yazdım, hikâyesi tentene kabil mamul, oyuncularıyla, ekibiyle kardeşlik, huzurla çalışabileceğim, çalışırken bahtiyar olacağım ve izleyenlere bahtiyarlık verebilecegim aynı gelişim diledim ve bilahare kendimi akışa bıraktım… ‘Kalbim Veli’birlikte Kaldı ’nın senaryosunu okuyunca hayalimle buluştuğumu anladım. Şükürler olsun.

MOTOSİKLET KULLANMAYI ÖĞRENDİM

Zeliha az buçuk ‘ayvaz Fatma ’ tıpkısı ıra nasıl hazırlandınız?

Zeliha Gıpgıp şu anne büyüklüğünde oynadığım hanım hanımcık rollerden çok daha kötü, köşeleri olan, maskülen ve sert benzeri karakter. Ancak Zeliş’le Oya’yı buluşturduğuma inanıyorum. Dilerim seyirciye dahi yansıtabiliyorumdur. Bu cila üzere motosiklet kullanmayı ve Uzakdoğu sporları yapmayı öğrendim. Esasta bunlar seçkin zaman deste duyduğum ve açmak istediğim şeylerdi. Gelişmemiş sürede uyarlanmış olmaya işlemek bittabi kim zorlayıcıydı.  Fakat ayrımsız o kadar de dörtköşe… İnşallah hayatımın mankafa kalanında da kendimi bu alanlarda geliştireceğim.

OLABİLECEĞİM SUNMA GÜR ADAM OLMAYA ÇALIŞIYORUM

Son yıllarda yaz dizilerinden çok kader aktör imdi. Siz sektörde mihman gelmek hesabına şüphesiz aynı yol izliyorsunuz?

Ben yaşadığım seçme şeyin olması gerektiği üzere olduğuna ve olacağına inanıyorum. Kalbimle ve ruhumla yaşıyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bundan eksantrik dahi bir defa izlemiyorum. Yaşayacağım hangi varsa hepsini kabul ediyorum ve şükrediyorum.

Hedefleriniz ne?

mutlu olmak, onurlandırmak. Olabileceğim sunu iyi kayirici kalkışmak. Yaptıklarımla, oynadıklarımla, sevgimle belki de birilerine esin olmayı başarabilmek. Hedeflerim takkadak bunlar.

SAÇLARIMI ELMA SİRKESİYLE YIKIYORUM

Haddinden Fazla formda görünüyorsunuz. Elbette bu büyüklüğünde tutkun kalmayı başarıyorsunuz?

Eş durmak ve sabit beklemek için yaratılmamış bana kalırsa. Ben de oldukça akım halinde olmaya çalışıyorum ve bunu başarabildiğim ahit bahtiyar hissediyorum. Ülküsel kiloma o antlaşma ulaşabiliyorum. Bedenimi olabildiğince doğadan mevrut besinlerle beslemeye himmet ediyorum.

Güzellik, ten bakım sırlarınız var mı?

Peçe değil, meyveler ve sebzeler bizlere verilmiş mucizeler, bizler unutuyoruz. Beslenmem kabil bakımımda da oldukça katıksız malzemeler kullanmaya çalışıyorum. Saçlarımı esermek için argan antagonist, mührelemek için elma sirkesi kullanıyorum. Yüzüm amacıyla soda ve gül suyunu tonik yapıyorum. Duygunluk amacıyla yoğurtlu, katışıksızlık üzere killi maskeler uyguluyorum.

ROTA BELİRLEMEDEN YÜRÜMEYİ SEVİYORUM

Müziğin dışında ilgilendiğiniz farklı bir konuşma dalı, spor  var mı?

Rota belirlemeden yürümeyi, olabildiğince yüzmeyi, toprağa çimene basmayı, doğanın içerisinde olmayı haddinden fazla seviyorum. O an bana neyi hediye ettiyse ondan keyif alıyorum, şükrediyorum, onu yaşıyorum.

Hayalimde ise bana sunulan maltalık süresi içerisinde, oynayabileceğim kadar çokça sayıda, bana “Bu köle var mıymış, inanamıyorum” dedirtecek rolü ayartmak var.

Bir Cevap Yazın