Alışılmamış diyetlerin nazik tehlikesi!..

Sabah’ta kayran düz habere göre obezite ve aşkın kilogram problemi cemi dünyanın genişlik iri salgınlarından biri olmaya devam ediyor. Dünya çapında 300 milyondan çok obez ve 1 milyardan fazla kırıcı insan bulunuyor. ABD’birlikte yılda yaklaşık 112 bin ölüm doğrudan obezite ile ilişkin iken, ülkemizde bile her an artan bire bir nazaran görülmeye başlayan bu ülkü kişinin sağlığına kısık anlamda uymazlık veriyor.

Azami afiyet için yeterli ve dengeli beslenmek, ağır ezgi fiziksel aktivite fora etmek, stresten ırak ara vermek, sigara içmemek ve tınlamalı keyif kontrollerinden bozmak iri önem taşıyor. Fakat günlük hayatta bilinçsizce yaptığımız pek çokça özdek kilo almamıza bozukluk olabiliyor ve aldığımız kilolar sağlığımız amacıyla ciddi riskler oluşturabiliyor. Düzensiz beslenme, gelişmemiş dirim tarzı ve hatalı kefaret uygulamaları gibi kip çok nedenle ortaya çıkabilen obezite ve aşkın kilogram problemi, insülin direnci ve Soy-2 perhiz, hipertansiyon, faziletkâr kolesterol, kalp aksesi, cezir, başarısızlık problemleri, safra taşları, nikris ve gut artriti, uyku apnesi kabil metanetli haddinden fazla soruna illet olabiliyor.

Dâhiliye Uzmanı Dr. Bora Öztürk, metanetli haddinden fazla kronik hastalığın bile nedeni olan obezite ve aşkın kilogram sorunu ile uğraş hakkında bilgiler verdi. Kişinin yaşadığı parçalanmamış ruh bilimsel ve fiziki süreçlerin birlikte fazla kiloların kendisiyle gelişigüzel çocuklarını birlikte gözdağı ettiğini vurgulayan Dr. Öztürk, bire bir ailede esas ağırbaşlı ise çocuğunun de tehlikeli olma ihtimalinin yüzdelik 50’lere, hem anne hem baba korkulu ise yüzde 70-80’lere ulaşabileceğini belirtti.

YOYO DİYETLER SAKIL KABIL

Obezite ve fazla kilogram hastalarının genişlik sık yaptığı yanlışların başında gelişigüzel çağ ayrımsız yenisi sâdır şok (yoyo) diyetlerin uygulanmasının geldiğini tamlayan Dr. Öztürk, bilinçsizce yapılan haddinden fazla düşük kalorili sağlıksız zayıflama diyetlerinin esas ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, usanç, his ritminde illet, tevettür düşüklüğü, skor düzensizlikleri, kabızlık, anemi, ciltte zayıflık, saç dökülmesi kabil dokuz canlı çok afiyet sorununa illet olabileceği konusunda uyardı. Dr. Öztürk, antrparantez bu diyetlerin bireyin bazal metabolizma hızının düşmesine, diyetin bırakılması sonrasında serian sunulan kiloların geri alınması zımnında üstelik bireylerin daima zayıflama diyeti uygular kuzuluk gelmesine sebep olacağını belirtti. Umum bireylerde obezite ve çok kilonun değişik nedenlerle ortaya çıktığını ve bu nedenle tedavinin zata mahsus olmasının son aşama koca olduğunu tamlayan Dr. Öztürk’ün bireylere tavsiyeleri ise şöyle:

“- Sağlık profesyonelleri ile çalışın,
– Gelişmemiş ve ince vadeli gerçekçi kilo kayıpları hedefleyin,
– Çok düşük kalorili, sağlığınızı riske atacak diyetlerden ırak durun,
– Tagaddi günlüğü tutun,
– Sizin için yüksek riskli durumları belirleyin ve bunlardan kaçının,
– Kilo kaybı ve vücut imajınız ile ilişkin gerçekçi inançları benimseyin,
– Familya, ihvan ve aksiyon arkadaşları da karışma tutmak üzere benzeri bindi ağı geliştirin ya üstelik hedefe kilitlenmek havari olabilecek bir bindi grubuna katılın,
– Idman etraflı vadeli kilogram kaybı şansınızı arttırır, egzersizi günce hayatınıza sokun, aracınızı park yeri edin ve yürüyün. Tutum bildirme etkili egzersiz biçimlerinden biri adına akseptans edilir. Bisiklete binin, asansör yerine merdiven kullanın,
– Televizyon izlerken harcadığınız zamanı azaltın.”

ALMAŞIK YÖNTEMLER

Gâh hastaların tam bu uygulamalara ve çabalarına karşın gene bile kilogram veremediklerini, verseler dahi dümbelek aldıklarını tamlayan Dr. Öztürk, “Cerrahi yöntemler sakil anlamda riskler taşıyabiliyor, hastalar amacıyla korkutucu olabiliyor. Ancak almaşik yöntemler birlikte var. Biometrik İntragastrik mide balonu üzere ameliyatsız yöntemlerle üstelik tamamen dosdoğru tıpkı biçimde kilogram yüklemek tür” dedi. Bir Nice hastanın kıtlık hissini bastırmanın haddinden fazla kıtipiyoz porsiyonlar ile cins olamadığından yakındığını vurgulayan Dr. Öztürk, Biyometrik Intragastrik balonunun en berrak etkisinin bile çabuk tokluk hissine erişme ile meri diyete uyumu kolaylaştırmak olduğunu rapor etti.

Hastanede yatış gerektirmeyen, değme, 10 an kabilinden gelişmemiş ayrımsız süre içerisinde gerçekleştirilen uygulamada intragastrik palavra endoskopik olarak midenize yerleştiriliyor. Yöntem sürekli hiçbir değişiklik yaratmıyor, istenildiğinde çıkartılabiliyor, sağlığı riske atmıyor. Size hususi planlı tagaddi programları ve hayat tarzı değişiklikleri ile ruh bilimci ve diyetisyenler eşliğinde tedaviniz metin kilonuza ulaşıncaya büyüklüğünde sürüyor, güvenle ve sağlıkla kilo kaybı sağlanabiliyor.

Bir Cevap Yazın