Almanya etkili bombanın kimliğine şüpheyle yaklaşıyor

BBCTürkçe’üstelik yer düzlük habere bakarak Bakan Thomas Birlikte Maiziere, Alman Bir Numara Televizyon kanalı ARD’ye verdiği demeçte “Saldırganın kimliğinin ortada tek ikircim kalmaksızın açıklığa kavuştuğu söylenemez. Etiket sadırgana mı ilişik? Bu daha değişmez değil” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı, “Türkiye’nin IŞİD’le azimli biçimde uğraş etmediği’ yönündeki eleştirilere ise katılmadı.

De Maiziere, güzeşte sene güzün Ankara’dahi düzenlenen saldırının arkası sıra Türk hükümetinin IŞİD’e alın tavrını çok net benzeri biçimde ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye İstanbul’daki Alman uzmanları bilgilendiriyor Dahi Maiziere, Türk meslektaşı Efkan Ala’nın olayı bakmak için İstanbul’a giden Federal Kriminal Dairesi’nden dört uzmanın soruşturmanın bütün ayrıntıları üzerine bilgilendirileceği sözünü verdiğini belirtti.

Alman İçişleri Bakanı saldırıda hele Alman turistlerin garaz alınıp alınmadığının birlikte araştırıldığını söyledi.

Thomas Da Maiziere İstanbul temaslarının peşi sıra yaptığı açıklamada, şu temel çatışma edinilen bilgilere bakarak saldırının hele Almanlara yöneldiğine dair elan bir kanıt bulunmadığını söylemişti.

‘Türkiye tehlikeyi hafife aldı’

Almanya’dahi ise saldırının arkası sıra Türkiye’nin IŞİD’le yeterince uğraş edip etmediği tartışılıyor.

Sosyal Demokrat Öğür Divan Kol Başkan Yardımcısı Ralf Mützenich, Türkiye’de durumun keder verici boyutta olduğunu söyledi.

Deutschlandfunk radyosuna mütekellim Sosyal Demokrat Partili siyasetçi, Türkiye’nin IŞİD tehlikesini hafife almış olabileceğini söyleyerek, “IŞİD’in Türkiye’da bayındır hareket etmesi, ülkeyi zorluyor. Erdoğan ve hükümeti çokça ayrıntılı süre Esad rejimine uymazlık atfetmek için gelişigüzel grupla işbirliği yaptı. Bu nedenle Ankara büyük olasılıkla IŞİD’e de belli başlı oranda hareket alanı sağladı. Türk hükümeti deminden Suriye ya dahi Irak’ta durumun ne büyüklüğünde zor olduğunu anladı” dedi.

Bir Cevap Yazın