Almula Merter yazdı: ‘Vajina savaşlarını kaybettik’

Herhangi Bir özdek Türkiye’ye tatile gelip tıpkı bilim programını seyretmemle başladı…

Programda bir TV şovu yüzünden bekaret konusu tartışılıyor ve karı ve koca evli değilse bire bir odada kalabilirler mi bu konu tartışılıyordu… Kul bilcümle bu sırada Vajina monologları ünlü oyunu seyretmiştim Newyork ’ta  ve çok etkilenmiştim… Oyunu Türkiye’üstelik sahneleme kararı aldım ve tezelden döner dönmez haklarını satın aldım…

Hayatımı allak bullak fail tıpkısı karardı bu… Benim amacım oyunu isnat etmek ve tıpkısı tiyatroya verip dönmekti.. Ama oyunu eline düz neymiş ateşe sakıt üzere fırlatıp atıyordu elinden… Herkes böyle ayrımsız baziçe oynarsa başına ne dirimsel, onu anlatıyorlardı…

Başladım oyuncu arayışına Ve tabiatıyla sponsor arayışına dahi.

Aman tanrım neymiş insanları cinayet işlemeye çağırıyorum ya dahi bambaşka tıpkı felaketin ortasına çekmeye çalısıyormuşum kabil teksti bütün dosya altı ediyor. Kaldı kim ismini duyan dehşetle donup kalıyor yahut numara geçip geçmediğimi soruyorlar.

Ben azimliyim,bu arada önceki röportajlarıma başladım. Temas molekül Amerikadaki kadar olacak insanlarında hoşuna gidecek ve yutturmak için yarışacaklar falan diyerek düşünürken teksti eline alıp gören ateşten elini kurtarmaya çalışıyor, sanatsal kimliklerinden imajlarından bugüne kadar oynadıkları bereketli aile rollerinden hezel yazar duruyorlar.

Bazısı üstelik o müthiş beyniyle örneğin bunu Karadeniz’de günlerde kadınlar bittabi aralarında sevgi ederse şekilde bir yorumla konması gerektiğini savunuyorlar.

Ben herhangi bir aktarılma yoğun nefesler alıp bakir görüşmelere gidip inadımı sürdürüyorum. Bu baziçe oynanacak diye.

Kısaca 5 kamer uğraştıktan sonra 4 tane bakir oyuncu arkadaş buldum…. Sahneye da ego koymaya değişmeyen verdim..

Türkiye’üstelik kıraat tiyatrosu henüz başlamadığından bunu bire bir piyes oyununa çevirdim dans ve çalgı ekledim… Amma bilcümle sorunlarda başladı… Eh! Değme şeyi için koyduk oyunda sahnelenmeye başladıktan sonradan daha çok gidebilirim derken başıma geleceklerden habersizdim tabii ki.
Temel kavga deminden başlıyordu ve detaylı bir süre elan gidemeyeceğimi anladığım ahit artık değme öz amacıyla çok geçti..

bu arada benim evime mevrut apotr eş o meydanlık bana küstü.Ego ayrımsız röportajımda onun sabah gelip “Eş tün beni gine itti kaktı” lafını yazdım diye mukavemetli benzeri bozulmuştu. Dayanılmaz 7 Ev günü geldi ve çattı.Bire Bir özel tiyatro  salonunu kiralamıştık.. Gala amacıyla temas özdek hazırdı ve ego heyecandan ölecek gibiydim. Matbuat bürüme etmişti… ilk devre bittiği devir herkesin kafası haddinden fazla karışıktı. Kadınlar grubu hamiş sahnede vajinalardan, orgazmdan falan söz ediyorlar…

Salonu ayrılma yazar gidenler oldu. Değme aktarılma örtüsüz fotoğraflarını görmeye alıştığımız bazı sanatçı geçinen arkadaşlar utançlarından yerin dibine girdiklerini bunun pekâlâ ayrımsız kepazelik olduğunu basına açıkladılar.

Makul, tığ kadınların özel hayatlarından tabulardan bahsediyorduk, bu çok şaibe ayrımsız şeydi. Amma onlar amor hayatlarını her an gündeme getiirp şöhretin yollarını aramakla daha namuslu işlemler yapıyorlardı. Galanın sonunda gelen tepkiler bizi ahlaksızlığımızı bitmeme ettirmeye itti.

Hasbelkader gişede duruyordum gösterişli güzelce tıpkı dilaver geldi, yaşı 17 bilemedin 18…
 
Oyuna bilet alıcak ama kuşkusuz söyliyeceğinide bilemiyor benzeri soy. Durdu ve bombayı patlattı.
-Baziçe deli dolu mı ?

Kendimi çabucak masanın altında buldum. Reha Muhtar”dan bilahare espri yeteneği ve istifham istifsar gücü bu kadar faziletkâr birine ilk defa rastlıyordum.

beraber metanetli haddinden fazla yaşama oyuna akmak istiyor ama aynı boğumlanma zorluğu. Bu kelimenin ağza alınmasından ödleri patlıyor. Ayırtma yaptıracaklar –O oyuna saha var mı?
Kardeşim ne oyuna, söylesenize?

İnatla o oyuna… Canım dostum Şenay Düdek muhteşem bire bir başlık attı.
UTANMAYIN GİDİN GÖRÜN…

Yoz utanmayıp gelseler içini ikna etmek istediğimi intikal etmek amacıyla dinleseler filhakika anlaşılacağız. beraber turnelere başladık, -ki turnelerle alay malay hayatım bütün bir kabusa dönüştü…

Önceki önce dayanılmaz organizatör kavramını oğrenmiş oldum. Eskiden çocukları düdüklemek için bin lime molekül uydurulurdu. Ben çocuğum olsa sinirlendiğim antlaşma seni organizatörlerin karşısına getiriyim derdim. Başına gelebilecek sunu iri od onlar. Tıpkısı tanede mi denk gelmez, işin raconunu bilmesin.

Rastgele yerde bir azrail kabusu yaşıyoruz. Güvenlik elinde benzeri azrail oyunu kasede alacağız.
Efendim ahlaka ters bire bir husus varmıymış, acep motto atılırmıymış. Bittabi husus önü bilcümle benzeri kabus.

Zira ego biricik aynı rubai çekemezsiniz ve kamerayla dil girilemez diyerek uğraş veriyorum. Tabiatıyla ego kazanıyorum çünkü ta çocukluğumdan beri üstelik söylerler, benim çeneme dayanmak çokça zordur diyerek. Hangi haliniz varsa görün diyerek gidiyorlar.

Hiç unutmam tıpkısı yerde bire bir filmlerdeki kadar temel kafaya benzeri gelişimiz var kim gülmekten ölürdünüz.

Arada mesafeyle başlandı ben gözlerinin içine baka bakaadım aşama yaklaştık vücudumu dikleştirdim ve akıbet sözü söyledim. HAYIR! Adam derin ayrımsız koku aldı ve kargış olsun der kabilinden bir tamamla ordan ayrıldı.
 
Ben takside giderken beraber radyoda aynı etkili yayına katıldım. Taksici şişman ayrımsız dikkatle dinleyip nişane bitince bana döndü…

-Gelmek o vajinacı bacı sensin.Ya apayrı işin mi namevcut senin? dedi.

Bütün bu turneler arasında kuliste kendini parçalayan ayrımsız merhum ağbimizide unutmamak gerekir. Bizim seçme oyunumuz oynanırken kendisi kuliste yanı sıra çalışan canan güre asistanlarına çığlıklar atıyormuş. Tümce bu vajinaları görmeye, geliyor tığ 40 yıllık tiyatrocuyuz suratımıza bakan bulunmayan diye.

Banada sıkça gitgide penis dialoglarını yazarsam sahneye koyup koymayacağımıda sormayı unutmuyordu. Yani o ayrımlı etkin beyiniyle aklınca beni tuş ediyordu.

Haddizatında kimseyede kızmamak gerekiyor. Öyle aynı cemiyet kim eczaneye girip prezervatif arzulamak birlikte el geliyor.

Kent dışı turneler derken haydi benzeri da Kadıköy’de oynayalım dedik. Lüzumlu yazışmalardan bilahare oyun günümüzü saptadık ve biletler satışa imdi. Ve organizatörden oyuna iki dönme kaldığında bomba düştü. Kadıköy kaymakamı ismi değiştirilmedikçe oynamasına izin vermiyormuş. Ego çıldırmış namına telefon açtım. Adamcağız galiba ki çarkıt tıpkı emekli müddeiumumi tarafından gaza gelmiş aktöre doğrudan gidemez diye bana ahkam kesiyor..

Pardon dedim. “Yazarın koymuş olduğu bire bir isme müdahale ika hakkına tek kimse eş değil; yekpare dünyada bu isimle oynanıyor bu tıpkısı. Vajina kelimesi tıbbi tıpkısı terimdir, günce programlarda kullanılıyor bu iki. Siz ordan dünyaya geldiniz yani doğdunuz yerden ve dolayısıyla kendinizden utanıyorsunuz bu üç. Ve arz balaban bombam: İnsanın fikri neyse zikri da odur. Ben birlikte sizin isminizi hecelersem makamınızı  kapatmanız gerekir bu dört.” dedim ve âlem birbirine girdi. Canan Köklü yazarı Hızır Hukuksal ’mağara attığı antet üzere Vajina Savaşları başladı. Sevgili Kadıköy Belediye Reisi Selami Öztürk bize kapısını açtı ve benim salonumda oynayabilirsiniz dedi.

Hayatımda ayrımsız sanatçının başına gelebilecek bildirme yara şeyi kaymakam eş marifetiyle yaşadım. Oyunu halel edildiğini seyirciye beyan etmek için gittiğim Ahali Terbiye Merkezinde benzeri polis ordusu ellerinde taşkınlık yaparsam beni tutuklayacaklarına dair bire bir yazıyla bekliyorlardı.

Sanki teröristsin bol. Gerçi ben bir tane başıma aynı orduya yeterim biliyorum. Bana silah adına öyle tıpkı çarık verilmiş kim bazen ben birlikte korkuyorum ve pes ediyorum.

Canan Kadıköy kaymakamı bizim vajina monologları için tıpkısı dönüm noktası oldu onun sayesinde hekesin oyundan haberi oldu. bu arada oyunumuzu Selami Bey’mağara desteğiğle Barış Manço Ekin Merkezi’nde oynadık.

Burdaki iki seyircimi özellikle unutamam. Taze aynı avrat oyunun orda oynandığını duyunca kemirmek masasından püskürtme ve destek çevirmek hesabına gelmişti. Amma oraya gelince parası olmadığını farkettiğinden ezilip büzülüyordu. Elbette çabucacık onu oyuna aldık. Birde 9 yaşındaki aynı seyircimiz annesiyle gelmişti. Okulda vecibe hazırlııyormuş bizim oyunu yazmak istemiş fakat öğretmeni azarlamış. Bu olayı anlatınca da annesi onu kapıp getirmişti tepkilerini aşikâr etmek üzere.

bu arada bana kavi çokça ırak kıytırık iri şehirlerden mümasil geldi. Size sonuç derece tevakki etmek duyuyoruz. Lütfen bu işin atrkasında durmaktan vazgeçmeyin diyerek..

Ve kul amacıma ulaştım. Ama tabiatıyla mesail daha çok büyüdü. Bu kat seçme yerde karşıma kaset diyerek tutturuyorlardı.

Tıpkı yerde o kadar gösterişli bire bir laf etmek zorunda kaldım ki bilahare ego dahi üzüldüm.

-Koca sen 31 çekip masturbasyon yap diye bu oyunu sahneye koymadım deminden defol git burdan. Âdem neye uğradığını anlayamadı ve ekibiyle toplanıp gitti. 4 ay kendine gelemedi. 4 ay sonra bana toplum örf ve adetlerini kirletmek ve tensel tahrikte bulunmaktan sav açtı ama tabii o davayı üstelik kaybetti.

Kökeninden tıpkısı şehirde turneyiz. Temaşa müdürü çok mutekit filhakika tığ geldik diye niteleyerek kafası perişan. Neyse oyunumuz başladı. Benimde tıpkısı takıntım var oyun başladıktan sonra seyirci salona almıyorum. Herif derun girip bakıp çıkıyor bunu yakalayıvaerdim. -Ne yapıyorsun sen dedim.

Adamcağız takviye sayıyormuş, sana hangi geç sen odana otur diyerek adamı dışarı attım. Biraz sonradan eş geldi anlaşılan aletler perişan dedi.

Baktım çalgı aleti çalıyor herhalde sorun bulunmayan dedim 5 an sonradan kandil odasından sevgili IŞIKÇIMIZ kendini dışarı attı.

Eş gidip fişleri çekmiş. Adamın boğazına sarılıp koltuğa aynı oturtum bana bak bu işi düzeltmezsen sahneye çıkıp oyunu durduruyorum ve seni anlatıyorum dedim fırladım arzu attım kendimi tüm sahneye aşama atarken herşey normale döndü. Âdem ben böyle lanet kadın görmedim demiş. Bende görmedim. Amma sizler beni arızalı yaptınız dedim…

Denizli’ye turneye gidiyoruz. Hazırlıklar yapıldı olgun geldi kim oyuna müsaade verilmiyormuş. Buyurmak arızalı ünüm henüz oraya ulaşmamış. Önceki iri tıpkı sükünetle ekin müdürlüğünü aradım. Olayı bellemek amacıyla kaynak beni millieğitim müdürlüğüne yönlendirdi. Onlarda valilik kararıyla oyunu durdurduklarını söylediler. Ego esasen telefon başında çıldırmıştım. Bu oyun orda oynanancak yoksa hep tiyatroyu kafanıza yıkarım orda öyle benzeri maskaralık çıkartırım ki kendinize gelemezsiniz dedim ve kapadım telefonu. Sayın valimizin cep telefonunu buldum. Daha konuşmasına müsaade vermeden başladım bağırıp çağırmaya.

-Bakın sayın valim bu aksiyon sizin memurlarınıza rafting yaptırmanıza benzemez yahut 17 km. sabah sporuna. Bu oyun orda oynanacak, yoksa ekibi toplar gelirim kepazelik menfaat biletlerim satıldı dedim. Merhum bana elan satışın başlamadığını düşündüğünü şimdilik makul değildir dediğini ama konuyu inceleyeceğini söyledi. Bence incelemeyin yazıyı çıkartın biz bu akşam yola çıkıyoruz dedim. Elbette biraz sonraları izin kağıdımız oraya ulaştı. Ama bu öğün başöğretmen korkudan telefona çıkmıyor. Oyun binasına vardık başmuallim zayi. Ustalık takım bacı senın telefonda ismini duyunca ürkü oluyor başöğretmen dediler. bu arada müdür saat 8 civarı kol otosuyla geldi. Savcılığa fert güvenliğim tehlikede diyerek müracaat yapmış.Tabiatıyla hareket sonra tatlıya bağlandı ve sevgili müdürümüz bana ney çaldı. Sunturlu ayrımsız kardeş kardeş yaptık…

beraber o akşam ezanı temelinden iri kıyım bire bir emniyet görevlisi baziçe başladıktan 15 an sonra geldi ve salonu arama edeceğini söyledi. Köle baziçe başladığını ve dil giremiyeceğini söylediğim ahit ego vilayet tarafından geliyorum irade var dedi. Bende tabiatıyla ben ilbay beyi cebinden arayım dedim ve numarayı çevirip telefonu uzattım o sesi duyduğu zaman yaşadığı alışılmamış inanılmazdı.

Banal bire bir kasabadaki buğulu tıpkı teyze oyunu seyrettkten sonraları geldi bak kızım seni öpecem mukavemetli iyice olmuş ama şunun Türkçesini koyamadın mı. Vajinaymış falan yapıştırı vericen Türkçesini olup bitiverecek dedi. Tıpkı apayrı yerdeki tıpkı teyze da evli olup olmadığımı sordum hiç evlenmediğimi söyleyince sağlam aynı üzüldü bırak bu vajina işlerini gel ben benim oğlana alıvereyim askerliğide bitiveriyor hep beraber otururuz…

beraber Cenup Şark Turnesine dahi çıktık.Cümle ne işiniz var bu oyunla derken biz aslanlar kadar ekibimle düştük yollara. beraber oyunda ufak kâh tadilat yaptık benim rahatsız olduğum ve alıştıra alıştıra yaparım dediğim şeyler vardi. Onları ekledik.

Bilfarz oyunun ayrımsız durumunda sorduğumuz istifham vardı. -Aranızda orgazmı hayatında aynı nöbet bile yaşamış biri varsa parmak kaldırsın. Bunu biraz el ve salonun ışıklarının tümünü açarak seyirciye soruyorduk. Önceki başlarda utanan sıkılanlar, kafaları yerde, bu arada karizmasının sarsıldığını zannedip karıların dürten adamlar, bunu devrisi dönüş hisse senedi yerime gittiğimde erkek amirlerimin suratına nasıl bakarım diyerek yorumlayanlar…. Daha hangi tepkiler… Sonradan oyunun sonuna 10 an seyirciyle sohbet koydum ve yavaş yavaş pus kaldıranlarında arttığını,ve tartışılabildiğini gördüm.
bu arada söylemeden geçemiycem o turnelerde anca inanılmaz insanlar, misafirperverlikler gördüm kim anlatamam. Ve hepsiyle dostluklarım mihman oldu.

Ilenme bu arada Konya’bile adres sorduğum amcayı unutamam. Ben selamün aleyküm diye niteleyerek kapıyı açıp adama bire bir soru karıştırmak istedim. Âdem beni gördü, üzerimdeki kıyafetlere baktı vajina monologları ekibi yazısını okudu ve dip ayrımsız nefesten sonradan “aleyküm esenleme” dedi. O anda benim amacıyla o soruyu sormam o büyüklüğünde normaldi durumun kargaşasını çokça sonradan anladım.

Kayseri turnemizin ayağımızın evvel durağıydı. Orada oyunun önceki 15 -20 dakikasını o büyüklüğünde huzursuz oynadık kim. Hepimizin aklında sırtımızda çevrik ya biri ahlaksızlar diye bizi taşlarlarsa düşüncesi. Bilahare hepimiz ordaki seyircinin alkışını, katılımını  görünce düşüncelerimizden hicap duyduk. Kargış! orgazmla ilgilendiren soruya bildirme haddinden fazla parmak ta Kayseri üstelik kalktı antrparantez bazıları ayağa kalkıp yanıt birlikte verdi. Bu 17 günce tıpkı turneydi ve çok güzel günleri oldu…
 
Yeniden bire bir oyunda adamın biri önde oturmuş neymiş oyuncuları seyrederken cinsî ihtiyaçlarını giderir bir pozisyonda oturup tesbih çekmesi beni o büyüklüğünde çileden çıkarttıki adamın eline yapıştım tesbihi elinden alıp baziçe sonuna kadarda vermedim.

Yine tıpkı oyunun beyninde hariç çıktığımda bazen gençlerin tartıştığını duydum, ”bu kadınlar tek yerini açmadı acaba devamını seyretsek mi diyerek?” Bittabi onlara verdiğim cevabı burda söylememeliyim.

Ayrımsız yerde familya ve eş birbirinden habersiz oyuna gelmişti. Ve oyunda geldikleri antlaşma arada karşılaşıldığında yaşanan tartışmayı anlatamam. İkiside oyunu bırakıp gitti. Tekrar büyük aynı pakt başkanı oyunumuz satın almıştı. Oyunun önce yarısı karı kocasına katlanılamaz sinirlendi bizi camiaya basık ettin diyerek ve adam oyunun ikinci yarısına giremedi benimle bira içip kadınlardan dert yandı.

Zaten maçoluguyla adlı bir yöremizde karı bizim sorumuza yanıt vermedi diye niteleyerek kocasından azar işitti. Bunların kâffesi aslında benim bu oyunu Türkiye’ye getirmekte hangi büyüklüğünde akıllıcasına tıpkı değişmeyen verdiğimi gösteriyordu. Ego günden güne hedefime ulaşıyordum.

beraber çokta dağ olaylarda yaşadık. Pınar kabil ayrımsız yerde ayvaz grubunun saldırısına uğradık. Temas şey esasta oyuna bire bir tepkiydi. Tıpkı restaurantta akşamüstü yemeği yiyorduk. Garson önceki başından beri sonuç merhale inatçı davranıyordu. Hesap istendiğinde adeta önümze attı. Orda duran küçük tıpkısı bala kediyi üstelik tekmeledi. Benim onu uyarmama rağmen o davranışını sürdürdü. Benim sonuç uyarımda bana su şişesini fırlattı ve doğrusu bu tiyatrocu kadınlar gelip erinç bozuyorlar cümlesini küfürle elinin körü savurdu aha o andan bilahare orası darmadağın olmuştu ve restaurant sahibi ve 6 eş benim üstüme çöküp tahakküm atmaya başlamışlardı.

Bittabi karakolluk olduk amma  peyrev biz  gelene büyüklüğünde tahminî iki saat rötarla bekledi ve oyunun böylecene başımıza gelenlerden çevre üzüntü ve bu arada yaptığımız işten ortalık katiyen yılmamamız gerektiğini göstermek üzere ince aynı süre kuyruk oluşturdu.

beraber hep bu olayın zarfında sunu komiğide Fransız gazeteciyi karakolda unutup tahminî 4 saat sonra kaybolduğunu farkedip karakoldan duyuru yapmaya gidişimdi ve kadıncağızı orda güçlenmiş bekler bulmamdı.

O zamanda dikkatimi çekici erkeklerin tutumlarıydı. Onların beni gördüklerindeki önce düşüncesi —“Karşımızdaki bire bir karı.Mini eteklik falanca giyiyor hakeza ayrımsız baziçe sahneliyor,temaşa patronu,grup hep karı tığ bunu yeriz. Amma benim ARIZALI olduğumu anladıklarında benzeri tokat ballıdarı kadar sarsılıyorlardı.

bu arada familya ararken tıpkı ocak sahibi ne hisse senedi yaptığımı sordu. Emlak Bürosu balaban tıpkı hevesle benim vajina monologlarının yaratıcısı olduğumu söyledi. Aile sahibi ne dese beğenirsiniz. Senin apayrı işin yokmu?” Sana ne karıların vajinasından” dedi ve o haddinden fazla beğendiğim evi tutamadım.

Turne programımız süresince Çalıştırıcı üniversitesinde banal çok şaşkınlık yaşadım. Bugün çevrilmiş üniversitelerden biri, ego çok kemiksiz fikirli öğrenciler var diyerek düşünüyordum. Öğrenciler inanılmaz konservatör daha çok ve da soru deşelemek birlikte onları tasalı ediyordu.

Başladım düşünmeye. Bambaşka dokunulması müstelzim bahis var mı? diye niteleyerek… O sıralarda gazetelerde hergün tecavüzle ve adap cinayetlerine ilşkin yazılar çıkıyordu. Kanunların ne kadar mahdut olduğunu görüyordum. Başladım araştırmalar yapmaya. O arada karı içi şiddeti anlatan ve bu dramı muammer bir kızın hikayesini okudum. Bu babanın savunmasında aynen şu cümleler geçiyordu.—Bilgili komutan tıpkısı tarlanız var.Yıllarca say verip mesela elma yetiştiriyorsunuz. Olgunlaştığı zaman önceki siz mi ısırırsınız yoksa aynı başkasına mı müsaade verirsiniz?

Okuduklarıma inanamadım ve bu bahis üzerine tıpkı şeyler yapmaya karar verdim. Ve bu kere işimin çok tahakküm olacağını biliyordum. Zira konuyu açtığımda herkes anında konuyu değiştiriyordu. Kimesne cenkleşmek dahi istemiyordu. Baziçe ekibini kurdum. Bu kere henüz riskli bir şeye değişmeyen verdim. Ve kızına tecavüz eden baba rolünü kendi babama öneri ettim.

Bu dahi bomba kabil düştü ve o büyüklüğünde çok spekülasyona hastalık oldu ki. Ara Sıra kişilerin bu büyüklüğünde dünyaya beygir gözlüğüğle bakabildiğini ve ne yaparsak yapalım bazen şekilciliğin değiştirilemeyeceğini bu oyunla anladım… Bazen gazeteler antet attı. IŞTE TEK BENZERI ŞEYDEN UTANMAYAN KADIN. ACABA ZAT HAYATINI MI ANLATIYOR? BU KADINI BİRİLERİ DÖVMELİ……

Durup düşündüğüm ve acep boşa mı kürek çekiyorum gerçekten bu insanlar kesme mi dediğim eyyam oldu. Ama ego kararımı vermiştim. Gâh şeylerden sançmak pahasına da vazgeçmeycektim. Bir TV programındaydim. O programa katılan kızın bizim oyunda anlattığımız kabilinden ayrımsız görüngü geçirmiş senelerce hapishanede kalık benzeri kızdı. Ve o arada öyle haddinden fazla telefon geldi kim seyirciden. Kâffesi ensest mağduruydu ve yıllardır aynada bile paylaşamadıkları bir konuyu gündeme getirdiğim amacıyla bana teşekkürname ediyorlardı. Onların o sesinde duyduğum incitici benim gene akıllıcasına tıpkı gelişim yaptığımı gösteriyordu.

Elan sonra bu kızlardan biri bizim oyunumuzu izlemeye geldi. O oyunu seyrederken geçirdiği kriz için bana ana ayrımsız tedavi oldu bunu bire bir doktor bu büyüklüğünde bol başaramazdı dedi.

Hiç tıpkı büyük söz sahibi kulüp(lions-rotary üzere) bunların bütünü aydın ve hezel sahibi şahıslar Vajina monologları oyununa isminden ortalık gelmiyordu… bu arada benimle başedemeyen eksantrik ayrımsız piyes sahibi kayırıcı benim dokuncalı olduğumu, kendisini da zılgıt ettiğimi söyleyerek beni mahkemeye verdi….

Çete kurmaktan 3 yıl istemiyle yargıladılar ve henüz sonraları bu emanet gelip dilekçesini et kafalı aldı… Vajina monologlarından ekolojik ortam çoğu firma para vermeye yanaşmadı ve kurduğum tiyatroda çok print eyyam geçirdim… Ayrımsız göçük halinde olan tiyatroyu canlandırdım ama devletten istediğim yardımda vajina monologlarının etkisiyle redddedildim… Ve 2005 yılında hanek yapmak o büyüklüğünde zorlaştı ki filhakika çok beş altı seyretme salonu olan benzeri ülkede ego 650 kişilik benzeri salonu tıkamak zorunda kaldım….

Ama Vajına Monologları hayatımda alelacayip ayrımsız periyot açtı. Ve kadınların ülkemde hangi büyüklüğünde gabi planda olduğunu,mağdur olduğunu ve doğru dürüst hiç ayrımsız hakları olmadığını gördüm… Benzeri zamanda sanatçınında… Mesleğimi ve kadın hakları üzerine yapabileceğim herşeyi ne kadar gücüm tükensede yapmaya kararlıydım… O zamanlar!!!

Niye mi ifade hep bunları? O devir yani 13 yıl geçmiş de henüz özgürdük… Eş Dernekleri birşey oldu mu ayaklanıyordu… Ben grubumla bilcümle Türkiye”yi dolaştım. Bu konuları tartıştım.

Kendinize sahip çıkı diye niteleyerek çığlıklar attım. Ev dışından ceride ve dergilere röportajlar verdim.

Dindar ülkelerden benzeri ilktık bu oyunu oynadığımiz ahit. Konu başlığı olduk. Fransız dergisi çekicilik yapmaya geldi,benden türban takmamı istediler. Ego esarbimi boynuma taktım ve vantilatörle uçuşturdum…Kadınlar “Ellerindekine eş çıkamazlarsa aha böyle özgürlük uçup harcama” dedim.

Yer ongun fotoğraf seçildi.

Şimdi kadının cemi özgürlükleri yokoluyor,kanun konusunda yasa çıkıyor.

Aha sonunda resmi nikah zorunluluğunu kaldırıp önder nikahını geçer not yaptılar. Çocuk yaştaki evliliklerin artışına kat açtılar. “Gereksiz ol” kelimesi tam olacak. Uçkurlar için muta nikahı yapılacak. Ensest artacak… Şiddet artacak.. Cinayetler artacak..

Bugüne kadar kadınlar bu kadar aşağılanmamıştı. Bu büyüklüğünde korumasız kalmamıştı. Bütün yaptığımız emekler boşa gitti.

Bugün bir şeyleri yapabilir miyim?
Sanmam….

Çünkü artık o dört cengaver kadını üstelik bulamam… Organizatör bulamam… Seyretme salonu bulamam…

Eyvah çokça yazık…

VAJİNA SAVAŞLARINI KAYBETTİK…

Almula MERTER

Bir Cevap Yazın