‘Alo Anlaklı Müren’ hattı!

Radikal’den Birce Atalay’ın haberi… Anlaklı Müren’in yeri sizde çok ayrıysa, sesini ilk kez duyduğunuz andaç, onu televizyonda ilk defa izlediğinizde hissettiklerinizi hatırlıyorsanız veya birilerinin gözleri en çok da o söylerken doğuyorsa gecelerinize, belgesel yönetmeni Beyza Boyacıoğlu’nun projesi kapsamında hizmete giren Zeki Müren Hattı’nı arayıp onunla ilişik anılarınızı anlatabilir, anlatanlarınkini dinleyebilir ve kendinize ‘Sanat Güneşi’ ile dolu ayrımsız zaman yaratabilirsiniz.

0212 988 02 08 numaralı hattı aradığınızda, Anlaklı Müren tüm zarifliğiyle ‘alo buyurun ’ diyor size. Bundan sonrası size artmış; dilerseniz onun Paris Geceleri kostümünün aklınızdan çıkmadığından bahsedin, isterseniz hayatınızdaki önemini anlatın. Onu sahnede izleyebilmişseniz ne büyüklüğünde ak yazılı olduğunuzu bildiğinizi üstelik söyleyebilirsiniz, ne şarkılarını dinlerken kendinizden geçtiğinizi birlikte. Ne filminin favoriniz olduğunu, o filmi kaç kere izlemiş olduğunuzu, ayrıca repliklerini ezberlediğiniz üstelik bahsedebilirsiniz. Bire Bir şarkısını yetiştirmek isterseniz o da evet. Bulunmayan ben bunları yapamam derseniz, hattı arayıp Zeki Müren ile ilgilendiren paylaşımlarda bulunanların mesajlarını de dinleyebilirsiniz.

Zeki Müren Hattı, dokümanter yönetmeni Beyza Boyacıoğlu ’nun üç aşamalı aynı projesinin aynı ayağı. Şu anda MIT ’üstelik Mukayeseli Iletişim Araçları Çalışmaları bölümündeki Open Documentary Lab grubunda araştırı asistanı namına etkin Boyacıoğlu, Amerika ’ya şeş sene evvel, New York ’daki School of Visual Arts ’üstelik Computer Art MFA programına kabul olduktan sonraları taşınmış. Bu süre süresince video sanatı ve video yerleştirmesi üzerine çalışırken, dilin imkansızlığı ve çevirinin yetersizliği üzerine mütekâsif. Mezuniyetinden bilahare UnionDocs dokümanter merkezinde mihman sanatçı namına kâin Boyacıoğlu ’nun, Sebastian Diaz ile alay malay çektiği ve Brooklyn ’mağara Williamsburg mahallesindeki sonuç Porto Riko sosyal kulübünü laf edinen ‘Toñita ’nın Kulübü ’ belgeseli MoMA, PS1 ve Anthology Film Archives kabil dayanabilen haddinden fazla curcuna ve sergide gösterilip, ödüller nail. Aynı dönemde Albert Maysles ’ın kurduğu dokümanter merkezinde müteharrik Boyacıoğlu, Zeki Müren projesini iki yıl önceki MITOS ’bile başladığı yüksek lisans programındaki araştırmasının tıpkısı parçası adına konumlandırmış.

‘BENZERI NEVİ DEDEKTİFLİK’

Üç ayağı olan Zeki Müren projesinin akademik araştırı olan birinci parçası Anlaklı Müren ’in değişik iletişim araçları mecralarını teknik ile kullanarak, anadan görme benzeri toplumun süresince marjinal tıpkısı söylence düz yazı edişini ele alıyor. Zeki Müren ’in 50 ’lerin başındaki tek kütle iletişim aracı olan radyoyu kullanarak anılmış olması ve sonralarında herhangi bir mecrayı o dönemin gereklerine göre dönüştürmüş olması Boyacıoğlu berenarı önem taşıyor. Boyacıoğlu, ‘Zeki Müren, Türkiye ’nin toplumsal, panel, kültürel namına ve kitle haberleşmesi açısından nazik dönüşümlerden geçtiği otuz küsur senede, ülkenin en ünlü ve yeryüzü ters pop yıldızıydı. Çünkü o, dönüşümleri ve kendi manevra alanını ongun kavramıştı. Ego da Zeki Müren ’in değişik platformlardaki üretimine bakarak tıpkısı nevi detektiflik yapıyorum ve neyi hangi devir elbette ve illet yaptığı üstüne temel yoruyorum ’ diyor.

Projenin ikinci kısmı ise tıpkısı belgesel. Anlaklı Müren ’mağara bahis konusu dönüşümlerinin bu yol belgelik malzemelerini gözler önüne seren belgeselin araştırı aşamasında Türk Eğitim Vakfı ve TRT ’nin namına haddinden fazla apotr olduğunu söylüyor Boyacıoğlu. ‘Belgeselde ele ahzetmek istediğim aynı diğer laf Zeki Müren ’mağara imgesinin ve sanatının zaman belirdiği mekanlar ve mecralar, yani Zeki Müren ’mağara attığı taşın zaman yarattığı dalgalar. ’ diyen Boyacıoğlu,  bibi Zeki Müren programları işleyen TRT Radyosu, Bodrum ’daki Anlaklı Müren korosu, Zeki Müren ’in imgesinden esin kayran gündeş sanat eserleri, Zeki Müren şarkılarını remiksleyen yahut baştan düzenleyen güre müzisyenler, Değer Yürüyüşü ’nde Zeki Mürenli pankartlar açılmasını bu dalgalara birkaç yaşıt adına sunuyor.

‘DÜNYADA BENİM KADAR OLAN AYNI EGO TIPKISI DAHI ANLAKLI MÜREN VAR SANIRDIM’

Zeki Müren Hattı ’nı ise hem akademik araştırmayı hem de belgeseli besleyecek bir aday ruz çalışması namına tanımlıyor Boyacıoğlu ve ekliyor; ‘İnsanlar 0212 988 02 08 numarasını ücretsiz namına arayıp, anonim benzeri kuvve bırakabilirler. Bu görgüsüz, elçi yöntem sebebiyle, Zeki Müren başlığı altında bire bir toplumsal bellek bilgi tabanı oluşuyor. Mesela, arayıp atraksiyon anılarını anlatanlar var. Bu hatıralar, zaman zayi olan bire bir kentsel mekânı ve o dönemin kültürel yaşamını deklare etmek için altın tıpkı töz gibi. Arayanlar beyninde, benim kabilinden, 80ler ve 90larda çocukluğunu muammer tıpkısı kütle var. Mahsus kim ağdalı diline ve baş döndürücü acıklı şarkılarına rağmen Zeki Müren ayrıntılar için fantastik ve zaaf uyandırıcı ayrımsız kişilikti. Ilginç değil mi? Queer benzeri duygusal yerine büyürken, “Dünyada benim üzere olan ayrımsız ego benzeri birlikte Anlaklı Müren var sanırdım” diyenler var… Zeki Müren Hattı ’nı elimden geldiğince açık tutmayı ve katılımı bitmeme ettirmeyi planlıyorum. ’

Beyza Boyacıoğlu ’nun Zeki Müren ’i projesine işleyen yerine seçmiş olmasının sebebi ise anneannesi. ‘Anneannem Zeki Müren hayranı. Onun şarkılarını dinleyerek ve kliplerini TRT ’dahi izleyerek büyüdüm ben ’ diyen sanatçı, akademik araştırmanın tıpkı parçası kendisine Zeki Müren ’in dili kullanışını ele alacağını fakat bunun henüz esbak çalışmalarıyla ilişkisi olmayacağını söylüyor.

‘TELEFON ANALOG VE HENÜZ NOSTALJİK’

Zeki Müren Hattı ücretsiz. Geçtiğimiz Temmuz ’üstelik küşade ve MITOS ’deki Center for Civic Media isimli laboratuvarın tasarımı olan Vojo isimli ayrımsız sistemle çalışıyor. Bu tümce üzerinden küşade tıpkı hesaba dünyanın rastgele yerinden, evcil bir numara yönlendirilebiliyor. Bırakılan mesajlar Vojo ’nun websitesinde birikiyor. Boyacıoğlu,  mütalaa bırakılmasını benzeri telefon numarası üzerinden yapmayı tercih etmesinin sebebini internete erişimi olmayan yahut kullanmayı yeğleme etmeyen kesimlere de ulaşabilmek olarak açıklıyor ve telefon hattı kullanmanın Zeki Müren ’mağara dönemini hatırlatan analog ve nostaljik hissinin birlikte projenin bent çekiciliğini artırdığını düşündüğünü söylüyor.

‘Zeki Müren dahi bizi duyacak mı? ’ başlığı ise hesap pusulası edildiği üzere, televizyonun popülerleştiği yıllarda çokça söylendiği anlatılan “Zeki Müren dahi bizi görecek mi?” esprisine ayrımsız yöneltme fakat bununla merbut değil. Başlığın, Müren ’in zamanın mecralarını interaktifmişçesine kullanmasına atıfta bulunduğunu belirten Boyacıoğlu, 1984 yılbaşı programında parmağını kameraya, yani evindeki izleyiciye doğrultup ”Gülünüz! Siz birlikte gülünüz!” demesi yahut geceleyin yayınlanan radyo programını mufassal posta şoförlerinin dinlediğini bildiği üzere ”Gözünüz yoldan, kulağınız benden ayrılmasın” demesi bu yalancı amma aktör interaktifliğe birer benzer yerine sunuyor.

Zeki Müren Hattı ’nın asıl açılışını 18 Açıklık ’ta TEMIZ ’ta işleyen Beyza Boyacıoğlu bu mesafe toplumsal medya üstünden ve ahali broşürleri dağıtarak hattı duyuruyor. Bugüne kadar kaydedilen 30 büyüklüğünde hikaye www.zekimurendebiziduyacakmi.com adresi üzerinden yayınlandı ve dinlenebilir durumda.

Facebook ’ta 3 bine mail takipçisi olan Zeki Müren Hattı ’na sargı önümüzdeki günlerde çokça elan iri olacağa benziyor.

Bir Cevap Yazın