Alp Gürkan:

Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine bakarak Soma Holding patronu Alp Gürkan ’ın talimatla İstanbul ’bile alınan ifadesine Özgürlük ulaştı. 15 Çatlak ’ta görülecek duruşma öncesi Soma Cumhuriyet Savcılığı ’na gönderilen ifadede Gürkan suçlamaları reddetti, madende parçalanmamış tedbirlerin alındığını üste ayrımsız tedarik ahiz olanak ve ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

Mağdur avukatlarının Alp Gürkan ’ın davaya dahil edilmesi taleplerinde kanıt yerine değerlendirilmesini istediği kıyamet sonrası yaptığı matbuat toplantısındaki “Ego bu şirketin patronuyum. Aktif görevden çarpık olmam patronluğumu engellemiyor” sözleriyle ilişkin ise, ”Şirketin en balaban ortağı durumundayım. Bu durumda türel anlamda şirketin patronu sayılırım. Fakat bu şekilde yaptığım beyan tek şekilde türel ve cezai tartı sahibi olduğum anlamına gelmez” diye niteleyerek belirtti.

6 SAYFALIK ANLATIM

Daha geçmiş için mukannen kovuşturmaya saha olmadığı kararı alınan Soma Holding patronu Yiğit Gürkan için sabık duruşmada mağdur avukatları, eskimemiş deliller olduğu ve henüz geçmiş delillerin değerlendirilmediği gerekçesiyle davaya dahil edilmesini murat etmişti. Madenci ailelerinin avukatlarından Denizer Oylumlu ve Sercan Aran, facianın 4. gününde (16 Mayıs 2014) yapılan basın toplantısında Alp Gürkan ’ın “Ego bu şirketin patronuyum. Bibi bile patronuyum. Deli Dolu görevden ayrılmış olmam patronluğumu engellemiyor” dediği görüntülerinin kanıt adına değerlendirilmediği talebi üstüne Akhisar Korkulu Ceza Mahkemesi, Gürkan üzerine Soma Cumhuriyet Savcılığı ’na cürüm duyurusunda bulundu. Bunun üzerine savcılık Alp Gürkan için bakir tıpkısı soruşturma başlatarak, ifadesinin alınmasına değişmeyen verdi. Yazılan talimatla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Gürkan ’ın ifadesini aldı. 15 Meyan ’ta başlayacak murafaa öncesi Soma Savcılığı ’na vasıl Gürkan ’ın 9 Son Teşrin ’dahi verdiği 6 sayfalık, konusunda ertelenmiş suçlamaları akseptans etmediği, matbuat toplantısındaki sözlerini bozukluk söylediğinin vadi aldığı ifadeden satırbaşları şöyle:

BASIN TOPLANTISINDAKİ SÖZLER

* Matbuat toplantısında yaptığım açıklamada şirketin halen patronu olduğum, yetkilerimin fiilen devam ettiğine ait açıklamaların hangi anlamaklık geldiğini afişe etmek gerekirse… Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ’nin arz iri ortağı durumundayım. Bu durumda hukuki anlamda şirketin patronu sayılırım. Şirketin patronu olduğum amacıyla da şirketin yönetim kurulu başkanını ve başka üyelerini hukuken değiştirebilme yetkisine erbap bir kimseyim. Bu durumda “Şirketin patronu benim, şirkette yetkilerim var” demem gayet normaldir. Ancak bu şekilde yaptığım bildirme tek şekilde hukuki ve cezai sıkıntı sahibi olduğum şeklinde yorumlanamaz. Hemen yer iri hissedarı adına patronu olduğumu ve eğer istersem umumi heyet başkanını değiştirebileceğimi gösterir.

MADENLERİN BAŞINDA BULUNMADIM

* Şirkette yönetim kurulu başkanlığı yaptığım dönemde, şeriklik merkezinin İstanbul olması ve şirkete ilişkin çok sayıda işyeri olması zımnında, çalışarak madenlerin başında hiçbir devir bulunmadım. Madenlerde daima adına cemi mezun becerikli bulundurdum. Bu nedenle Hareket Kanunu ’nun 2. Maddesi gereği konusunda bilirkişi işveren vekilleri seçmem gerekiyordu. Eroin ocakları için seçme alanda uzmanlardan oluşan tıpkı grup kurma gayreti içine girdim. Mufassal süredir fariza yapan kişilerin başarılı olduğunu madende yapılan kamu denetlemelerinden alınan kudretli sonuçlara göre anladım ve bu kişilerin çokları ile maden ocağını işletmeye bitmeme ettim.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE GELIŞIM GÜVENLİĞİ

* Ister bilirkişiler, gerekse müddeiumumilik makamı kazanın meydana geldiği ocakta üzerine ehlivukuf personel çalıştırılmadığı şeklinde bir suçlama yapmamıştır, yapamamıştır. Şirket yöneticisi olarak bizler, mesul tıpkı yöneticinin yapması gerekenleri yaparak, madende seçkin alanda çalışan kimseleri alanlarında terbiye yapmış kişilerden seçtim. Işçi sağlığı ve hareket güvenliğine ehemmiyet verdiğim için bu şekilde cereyan ettik.

* Kazanın meydana geldiği ocakta umumi heyet olarak alınması müstelzim tekmil tedbirler alınmıştır. Bunun haricinde hassaten ayrımsız hazırlık kabul etme imkan ve ihtimalim bulunmamaktadır.

YÖNETİM KURULUNUN YANLIŞLIK İŞLEMEDİĞİ İFADELERDE DAHI AÇIK

* Bu hususta benim söyleyebileceğim, o madende alınması gereken mecmu tedbirlerin alındığı, idare kurulundan yapılan her soy talebin gecikmeksizin bildirme hızlı şekilde adına getirildiği, asayiş ile ilişik alımların eroin içerisinde görevlilerce namına getirildiğidir. Hakikaten, şeriklik idare kurulundan temenni edilip de yapılmayan, istenip bile alınmayan rastgele eksikliğin olmadığı; Akhisar Aheste Ceza Mahkemesi ’nin dosyasında dinlenen 48 maznun, kestirmece 180 mağdur ve 500 civarında şahit beyanları vasıtasıyla de dile getirilmiştir.

Elan önceki yürüttüğü soruşturmalarda “Gürkan ’ın yargılanmasına icap olmadığına” tatmin getiren başsavcılık, bakir bilgiler ve ifadeler doğrultusunda sorun açmaya değişmeyen verirse Gürkan üzerine hazırlanan ek iddianame asıl sorun ile birleştirilecek.

FİİLİ VE RESMİ IŞVEREN

Kıygın avukatlarından Denizer Muhteşem ve Sercan Aran, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı ’na verdiği dilekçesinde basın toplantısının beraberinde Prof. Dr. Tevfik Odman ’ın hakemli makalesini dahi sunarak, bir şirketin resmi patronunun birlikte fiili patronu olabileceği ve onun de sorumlu olabileceğini anlatim etti. Bu duruma göre Kahraman Gürkan ’ın fiili, halen tutuklu bulunan oğlu Birey Gürkan ’ın ise resmi patronu olduğunu kaydetti.

Bir Cevap Yazın