Altan Erkekli:

Altan Erkekli’nin Akşam’üstelik yayınlanan röportajı..

Beğeniyle izlenen ‘Sen Olsan Ne Yapardın? Programına elbette dahil oldunuz?

Programımız Amerika ’da 8 sezondur yapıt hayatına devam ediyor. Bu formatı Türkiye ’ye uyarlayan şirketten bire bir telefon aldım. Yapımcılarım formatı tekmil detayları bana anlatınca bu dörtköşe programın görüntülük başındakilere ayrımlı benzeri lal sunacağını düşündüm ve ekiple ayrımsız araya geldim. Yaşı az buçuk elan balaban olanlar ihtimal hatırlar. TRT ’nin bir tane hat olduğu dönemlerde toplumu bilinçlendirmek amacıyla “5 Zaman” adlı mürebbi ayrımsız izlence yayımlanırdı. “Sen Olsan Ne Yapardın?” her an karşımıza çıkabilecek günlük olaylardan yola çıkarak toplumu bilinçlendirmeye, vicdanları sorgulatmaya ve aslına göre çöz dünyamıza ayna tutmamızı sağlayan tıpkısı program. Insani duygulara haddinden fazla önem verdiğim üzere bu projede kayran almam gerektiğine inandım.

TEPKİSİZLİĞİMİZLE YÜZLEŞMEMİZ GEREKİR

2 sezondur hafızanıza kazınan anılarınız oldu mu? Sizi genişlik haddinden fazla içli görüngü neydi?

Tezce anında seçme bölümde gösterdiği tepkilerle beni içli insanlar oldu. Ahval karşısında tepki göstermeyenler birlikte oluyor ara sıra. Ancak biz değme ant şurası söylüyoruz; “Tepkisizlik dahi aynı reaksiyon teşhir şeklidir.” Tepkisizlikle yüzleşilmesi müstelzim tıpkı duygu olduğunu düşünüyorum. Biz tepkisizliğe zat içimizden biri olarak eleştirilerimizi sunabiliriz ama biz programın içindeki emekçileri namına tepkisizliğinde hangi boyutta olduğunu ekrana yansımasını istiyoruz.

İzleyicilerden lacerem dönüşler alıyorsunuz?

Ego çıkmaz satıcısından taksi şoförüne, pazarcıdan kasiyere kadar çağ içinde onlarca insanlar diyalog içine giriyorum. Bu güdük devamlı sohbetlerimiz sırasında dahi ‘Sen Olsan Hangi Yapardın? ’ programımızı izleyenlerle bile müşavere fırsatım oluyor. Programımız ile insanların hassas olmasına aynı zerre dahi olsa yardım sağladığımızı düşünüyorum. Lüzumlu birebir konuştuğum şahıslar gerekse üstelik sosyal iletişim araçları üzerinden aldığımız yorumlar gösteriyor kim programı alim eşhas şahit oldukları haksızlıklara çıktı hızlıca tepki veriyor. Tabiatıyla giderek benzeri yerlerden Altan Erkekli ve ekibinin çıkıp gelmesini bekleyenlerin sayısı bile az değil. Izlence formatı gereği toplumun yükünü artık sırtlanan insanların hayatlarını ekrana getirdiğimiz üzere o insanlar programımızı çıktı ehil çıkıyor.

Programda balaban oğlunuz Ağa ile alay malay çalışıyorsunuz. Henüz evvel beraber say fırsatınız oldu mu?

Aka çokça küçükken Ankara Konuşma Tiyatrosu ’nda benzeri arada mücahede fırsatımız olmuştu. Turneye benimle gelmişti, takım arkadaşlarımda bana şaşırtı olması amacıyla Aka ’yi dahi sahneye çıkarttılar. Ortanca oğlum Fert birlikte bu sene programın biraz bölümüne karışma olacak. Arz amiyane oğlum Yüksek henüz 3 yaşında şimdilik onunla evde oyunlar oynuyoruz.

ANILARIMI PATIRTILI KAYDINA ALABİLİRİM

Büyük oğlunuzun performansları sebebiyle Efe ’yi eleştiriyor musunuz?

Ede tıpkı yıl içre diyet yaparak bütün 36 kilogram verdi. Konservatuvarda eğitim alırken sınav dönemlerinde öğrencilere oynamaları üzere Hamlet ’cilt bölümler verilir. Rol dağılımları sırasında da öğrencilerin büyük bire bir kısmı de kendilerini Hamlet ile özdeşleştirir. Ego seçme ahit Efe ’ye sen birlikte Hamlet adayları beyninde olmalısın, yuvarlak amma sıcakkanlı rolünden çıkmalısın öğüdü verdim. Ego bunları söylerken ona kendisini önemsemesi gerektiğini, vücudunu dikkate almasının hangi derece büyük olduğunun altını çizdim. Beraber faaliyet fırsatı bulduğumuz programda ise reaksiyon alacağımız durumlarda Efe ’nin beni henüz tez anlamasını bekliyorum. ara sıra sinirlendiğim oluyor tabiatıyla. Ayrımsız benzeri makinenin dişleri kabilinden sürekli uzlaşma zarfında olmamız gerektiğini düşünüyorum.
Kestirmece 40 almanak müzakere hayatınızda içinizde düğmük artan benzeri gösteriş oldu mu?

Bugüne kadar 100 ’ad üzerinde oyun oyununun 86 ’sında başrol oynadım. Bunun dışında diziler ve sinema filmlerinde nümayiş aldım. İçimde düğmük küsurat tekellüf yok diyebilirim. Serencam nefesime büyüklüğünde sahnede, beyazperdede, ekranda evire çevire işlerle gelişigüzel öğrendiğim mesleğin seçkin tür zorluklarına rağmen sunmaya sürmek. Hayatımla ait bilcümle istediğim seyircimizle beraber akla yatkın aynı şeylerin süresince vadi kabul etmek ve anılmak.

Peki evet anılarınızdan oluşan aynı mektup yazmayı düşünücü müsünüz?

Andıran dostlarımdan ve çevremden aldığım yorumlar anılarımı bir yerde toparlamam yönünde fakat muhtemelen ego detaylı ve yoğun geçen ömrümü kaleme takanak büyüklüğünde götürümlü değilim. Dilekçe dışında dahi tıpkı şey yazamam. Belki anılarımı ses kaydı haline getirebilirim, sonrasında birileri vasıtasıyla deşifre edebilir ve pusula haline okuyucularla buluşabilir.

OLDUKÇA DİSİPLİNLİ TIPKI HAYATIM VAR

Yediğinize içtiğinize ne büyüklüğünde özen ediyorsunuz?

Mutfağımızda uyumlu adına sülale yemekleri pişiriliyor. Ailece haricen tıpkısı özdek alıp yemeyi tercih etmiyoruz. Göveri yemeklerinin ağırlıklı kendisine yapıldığı bire bir mutfağımız var ve balık yemeye ilgi gösteririz. Geceleri ise birkaç yemekle oyalanmak istiyorum. Zira geceleri yemek yediğimde sabahları haddinden fazla şaşkın uyanıyorum. 

Altan Erkekli elbet tıpkı cet ve âdem?

Bilmiyorum belli bu soruyu beni tanıyanların yanıtlaması lazım (gülüyor).  Ama ego elimden geldiğince evde olmayı, evle gelişigüzel yaşamayı,  ailemle birlikte arz dosdoğru ortamlarda olmayı haddinden fazla yeğlediğim üzere evcimen derler bana.

Disiplinli misiniz?

Hem leyli okulda okumamdan hem üstelik tiyatrocu olmamdan kaynaklanan oldukça disiplinli bire bir hayatım var. Hele yaptığım bu aha disiplin olmazsa etraflı devamlı başarılı olmanın tür  olmayacağı kanaatindeyim. 

Bir Cevap Yazın