Alzheimer’a karşı turp kalkanı!..

Takvim’üstelik yer düz habere göre sofraların vazgeçilmez lezzetleri beyninde mevcut turp içeriğindeki vitamin ve minerallerle kül anlamıyla iflah saçıyor. C vitamini deposu olan turp, B1, B2 ve B6 vitamini ile demir, magnezyum ve fosfor bakımından ensesi kalın olan bu mucizevi azık, karın sağlığı ve kanser hastalıkları için derman görevi üstleniyor. Yüksek oranda potasyum barındırıyor. Tel zengini turp, sindirimi kolaylaştırıyor. Kabızlığa üstelik ferah geliyor. Karaciğere haddinden fazla yarayışlı ayrımsız caize olan turp cemi tıpkısı uykuluk dostu olarak öne çıkıyor. Karaciğeri kuvvetlendiriyor. Şişkinliği alıyor. Sarılığa alın da kâr sağlıyor.

KALBİ KORUYOR

Böbrek kumlarını ve safra taşlarını dökmeye koruyucu oluyor. Romatizma ve siyatikte yarar veriyor. Astım ve bronşit üzere teneffüs yolu hastalıklarına gani geliyor. Öksürüğü kesiyor. Idrar söktürür ve kabızlığı gideriyor. Iştah açıyor. Mikropları öldürüyor. Vücudu ve diş etlerini kuvvetlendiriyor. Ruh ve huy sağlığına yararlı olmasının birlikte kansere alın bile apotr etkileri bulunuyor. Şeker Hastalığı hastalarına üstelik tedavi edici özellik barındırıyor. Turp cilt bakımı üzere da faydalı oluyor. Cilde tazelik, saçlara ise parlaklık veriyor. Sivilce ve egzamayı geçirmeye koruyucu oluyor. Bağışıklığı güçlendiriyor. Temel sütünü de arttırdığı biliniyor. Soğuk algınlığı sırasında vücudu müzahir aynı yapısı bulunuyor. Uzmanlar ise turpun bu faydalarına melfuf adına, sağlığa faydalarını şöyle sıralıyor: Turp, familyasındaki sair sebzeler kadar, bedenin bazı kanser hastalıklarına yakalanma rizikosunu yer aza indirgiyor. Bu amansız hastalık türleri beyninde akciğer ve kalın çöz kanserleri sayılabiliyor. Erdemli oranda içerdiği antioksidan maddelerle önsezi hastalığına yakalanma, damla geçirme ve akbasma illetine tutulma rizikolarını da önemli ölçülerde azaltıyor. Turp, içerdiği faziletli oranda çipo ve folik asidiyle, kansızlığı ve antrparantez aylı kadınların spina bifida hastalığı haiz bala tevlit rizikosunu azaltıyor.

TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Turp, içerdiği faziletli orandaki potasyumla, faziletkâr tansiyonu düşürüyor. Turpun ahali hekimliğinde açık aynı aplikasyon alanı bulunmaktadır: Bu uygulamaları şöyle özetleyebiliriz: Böbrek ve balast kesesinden taş düşürmede, gürültülü kısıklığında, bademcik enfeksiyonunda, romatizma yangılarının hafifletilmesinde ve emzikli kadınlarda süt gelişini artırmada kişilerin çokça turp yemeleri öğütlenmektedir. Antrparantez sıkılarak elde edilmiş turp suyu, öksürüğe mebzul geliyor.

Sayımsız yarar sağlayan turp, bunamaya, Alzheimer’e, zeka kaybına, geriliğine, unutkanlığa karşı da gür geliyor. Antrparantez, hafızayı güçlendiriyor. Uzmanlar, bunun üzere ise benzeri mahlut öneriyor;

Malzemeler:
* 1 nüsha turp
* 4 limon
* 3 kemirmek kaşığı bal
* 2 öz kaşığı tarçın
* 1 adet zencefil

Hazırlanışı: Öncelikle turpu mikser yardımı ile uzun mufassal zulüm.

Henüz sonradan zencefili tıpkı işlemden geçirin. İkiliyi birbirine karıştırın. Limonun suyunu dahi adamakıllı sıkın. Bu üçlü karışımı aş damı robotu ortamında birbirine karıştın. 3 zaman süresince çırpın. Daha sonradan üzerine bal ve tarçın ekleyin. Elde edilen karışımı tıpkısı kavanoza kucak. Bunu dönem içerisinde 3 posta tüketin.

Bir Cevap Yazın