Alzheimer’ı temizleyen molekül bulundu!

BBC’nin haberine bakarak Güney Koreli bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları çalışmada, beyinde Alzheimera etken olan amiloid plaklarını dindiren tıpkı özdek buldu.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada, EPPS adı sunulan molekülün Alzheimer hastalığına etmen olan plakları farelerin beyninden temizlediği, öğrenme ve hafızayı güçlendirdiği belirtildi.

Iş kapsamında, bilimadamlarının iki hafta süresince farelerin içtiği suya EPPS molekülü kattıkları ve ahir üç kamer boyunca fareleri gözlemledikleri kaydedildi.

MOLEKÜL HAFIZA VE ÖĞRENMEYİ GELİŞTİRİYOR

Buna göre normal akarsu sunulan farelerle karşılaştırıldığında, EPPS molekülü alan farelerin hafıza ve öğrenmede daha mebzul performans gösterdiği tayin edildi. Deney sonucunda, EPPS molekülü sunulan farelerin beyninde öncesine göre çok henüz az plak oluştuğu rapor edildi.

Sinir Bilimi uzmanları, çalışmanın en son evrede dahi Alzheimer hastalığının üstesinden ati tıpkı sefer olduğu anlamına geldiğini söyledi. Fareler üstünde meri metodun, insanlarda aynı sonucu verip vermeyeceğine dair stabil bir kanıt bulunmuyor.

HALEN DELI DOLU BENZERI TEDAVI YÖNTEMİ BULUNMAYAN

ILK KEZ 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer aracılığıyla tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde hatır dokularında ağırbaşlı hasara hastalık olan Alzheimer için bibi deli dolu bir kişileştirme ve otama yöntemi bulunmuyor.

Hastalığı çelmek ve tedavi keşfetmek amacıyla yapılan araştırmaların nazik benzeri kısmı muhit kalıyor. Belirtiler, hastalığın başlangıcından sonraki 10 yıl içre ortaya çıktığı amacıyla teşhis konulduğunda otama amacıyla çok geç kalınmış oluyor.

Dünyada tahminî 50 milyon Alzheimer hastası olduğu, 2050’ye büyüklüğünde bu sayının 135 milyona yükseleceği tutum ediliyor.

Bir Cevap Yazın