Amaç Selçuk göğsümüzü kabarttı

Akşam’üstelik vadi düz habere bakarak her yıl vakit kaybetmeden 20 kompozitörün alındığı programa girmeyi başaran müzisyen, İstanbul Üniversitesi Şevket Konservatuvarı ’nın gırnata bölümünden çıkışlı. Cem Mansur yonetimindeki Akbank Göz Orkestrası ’nda ve Melik Sensoy yönetimindeki İstanbul Flarmonia konserlerinde klarnet çaldığı günlerin ardından, Fransa ’ya giderek Conservatoire à rayonnement régional d ’Annecy ’dahi film müziği konusunda iki sene yetişek almış. Fakat film müziğinin beşiğinin Los Angeles olduğunu öğrenince rotasını Amerika ’ya çevirmiş.

Los Angeles ’ta Hollywood ’un bildirme gür stüdyo müzisyenleri ile 11 orkestral pusat yapan Selçuk, Tom Goodall ünlü Avustralyalı zinde yönetmenin kısa filmine yaptığı müzikle sabık ay Cenup Avustralya Film Müziği Ödülleri ’nde “Genişlik Bereketli Maestro” dalında aday gösterildi. Film müziği alanında çalışmalar yarmak isteyen yıpranmamış yeteneklere önerilerini, “Olabilir olduğunca çokça film bağlı olmak gerekiyor. İşin sırrı iyi aynı dramacı olmakta. Tıpkı zamanda tahrir becerilerini birlikte benzer olduğu ölçüde geliştirmenin faydası var. Film sektörünün çalışkan olduğu yerlerde gezmek, bu sektörden insanlarla ülfet etmek gerekiyor,” diyerek aktarırken, kebir tıpkısı noktanın de altını çiziyor: “Bilcümle bunların yanı sıra hâlâ ahali sıkışmanın tıpkısı e-andıran ’den elan meri olduğu benzeri devirde yaşıyoruz. Film sektörünün faal olduğu yerlerde olmak, bu sektörden insanlarla ülfet etmek gerekiyor. USC ve UCLA kabilinden okullar de film müzigi ile ilişkin çokça ongun yetişek veriyor.”

Yaşamını Hollywood ’de sürdüren kompozitör, şu anda USC ’nin Advanced Games projesi kapsamında Apophis adlı video oyununun müziklerini hazırlıyor; gelecek sene üzere bile yönetmen Tamara Hernandez ’in çekeceği ince metrajlı filmin müziklerini yazmak amacıyla anlaşmış durumda. Türkiye ’dahi film müziğine ilişki olsa de, hamur sıkıntısı bulunduğuna özen çekiyor Erek Selçuk ve dizilerin bu dala ilgiyi artırdığını söylüyor.

Tasavvur Selçuk ’un bir zamanlar İstanbul ’daki yatak odasında Roland synthesizer ile Depeche Mode cover ’ları yaparak başlayan çalgı tutkusu, onu tıpkısı ülkeden diğerine, kıtalar arası bire bir yolculuğa sürüklemiş. Başarısının ardında yatan de hiç bittabi bu kıvrak tutku.

MÜZİK, FİLM IÇIN TAMAMLAYICI AYNI ELEMENT

Tipkisi film müziği üstünde hangi aşamada çalışmaya başlıyorsunuz? Enstrüman için düşünmeye başlamadan önceki filmin son kurmaca halini mi görüyorsunuz yoksa senaryoyu okuyup kâh sahneleri mi izliyorsunuz?

Temas iki şekilde da olabiliyor. Arada Sırada film daha çekilmemişken veya yapım  aşamasındayken senaryoyu fehmetmek  filmin atmosferi ve karakterler için aşağılık aynı düşün veriyor. Şayet henüz  elimde  filme dayalı aynı fon yoksa, hikayenin bende yarattığı duygulardan yola çıkarak süresince birkaç temanın bulunduğu tıpkı suit yazıyorum. Arada Sırada bu suitten temalar filmin içinde vadi alabiliyor kimi vakit birlikte filmin kendisini gördükten sonraları ağız ağıza düşünüm değiştirdiğim oluyor. Bunların hepsini filmin yönetmeni ile alay malay kopça tartışıp ortak aynı karara varıyoruz.

Ben umumi adına görsellerden haddinden fazla etkileniyorum. Filmin renkleri, dokusu, kurgusu ve karakterler, ne minval bir müziğin filme sunu ferah şekilde bakım edeceği konusunda beni yönlendiriyor. Film amacıyla enstrüman yazmanın en adamakıllı taraflarından biri bile, yazacağınız müziğin konusunun halihazırda doğrusu var olması. Filmin kendisi müziğin formunu, vasıf paletinizi belirliyor. Bu üstelik size tıpkısı topluluk tahdidat getiriyor. Limitlerinizin hangi olduğunu tanımak, elinizdeki malzemeyle daha dolgunca odaklanmanıza ve daha üretken olmanıza etken oluyor.

Film müziklerinin ilginç bir tarafı var. Filmden müziği çıkardığınızda görüntülerin etkisi koca oranda azalıyor. Sizce çalgı aleti filmde zahir bire bir cafcaf üstleniyor? Çalgı yönetmenin konuya göz açısını netleştirmesine apotr mı oluyor yoksa filmin kendisi müzikten ne beklenildiğini belirgin ortaya koyuyor mu?

Filmde saz, kaynak ve diyaloglarla gelişigüzel hikayeyi anlatan şanlı bire bir ilke. Fakat bestecinin filme çalgı aleti yazarken unutmaması müstelzim tıpkı özdek var o dahi esas mihrak noktasının film olduğu. Müzik, tamamlayan bir element. Sinemaya sunturlu ayrımsız çalgı aleti uymak için değil fena hâlde tıpkısı film bağlı olmak için gidiyoruz. Müziğin çok kalburüstü olduğu filmlerde bile insanlar sinemadan akıllarında küsurat bire bir tınıyla çıkıyorlar.

Müziğin ayrımsız zamanda füsunkâr tıpkı gücü var; görüntünün ve diyalogların anlatamadığını çalgı anlatabiliyor. Zaman Zaman yönetmenler oyunculuktan yahut eksantrik sebeplerden ötürü tatmin olmadıkları sahneleri müziğin sebebiyle desteklemeyi seçebiliyorlar. Değme sanat formunda olduğu kabil bunda birlikte dönemler var. Baktığınızda elli sene önceki film müziği yaklaşımıyla şu ankinin çok ayrımlı olduğunu görürsünüz. Günümüzde yönetmenler alelumum diyalogların ve oyunculuğun önüne geçmeyen, elan sponsor planda küsurat müzikleri yeğleme ediyorlar.

HOLLYWOOD’DA MAESTRO SERENCAM DAKİKADA DEĞİŞEBİLİYOR

Maestro Hans Zimmer’e bakarak, aynı film yönetmeninin yeryüzü çokça istediği madde, filmin müziklerini işleyen bestecinin kudretli olması. Zira kompozitör akim olursa, film üstelik rate evet diyor. Siz da aynı görüşte misiniz?

Ennio Morricone ’ye bakarak üstelik bereketli tıpkı müzik incitici bire bir filmi kurtaramazken, keder benzeri çalgı aleti da bereketli benzeri filmi külüstür edemez. Bence değme ikisinin da adalet payı var. Hans Zimmer ve Christopher Nolan, ayrılmaz ayrımsız düet oldular. Steven Spielberg-John Williams, Dany Elfman ve Tim Burton üzere.. Bu minval uzun soluklu maestro/direktör ilişkilerinde besteci, yönetmenin ne istediğini biliyor. Yönetmen dahi besteciden arz bol sonucu elbette alabileceğini biliyor ve ona güveniyor. Bu yakın çalışmanın ürünü adına dahi ortaya filmi külüstür edecek ayrımsız saz dayanabilen çıkmıyor. Ancak stüdyo filmlerinde bu hakeza olmayabiliyor. Hollywood ’dahi haddinden fazla rahat olan olaylardan biri de bestecilerin filmden atılması. Stüdyolar yahut imal ekibi, film müziklerinin muvaffakiyetli olamayacağı ile ait şüpheye düşerlerse besteciyi sonuç dakikada değiştirebiliyorlar. Bu on paralık dahi eşsiz rastlanan ayrımsız ebat değil. Adlı besteciler üstelik dahil herkesin başına mevrut bir görüngü. Antrparantez David Raksin bununla ait şöyle demiş: “Şimdiye kadar bire bir filmden kovulmadıysan daha ana tıpkısı bestekâr değilsindir.”

Tipkisi besteci yönetmenin isteklerine sınırlanmış kalırken, bir yandan bile pekâlâ zat duyguları doğrultusunda müzik üzerinde yıpranmamış efkâr geliştirebiliyor?

Şayet yönetmenin bereketli tıpkısı vizyonu varsa ve müzikal kendisine hangi istediğini biliyorsa, alay malay yapılan düşünüm alışverişi ile ortaya çokça daha pir benzeri aksiyon çıkıyor. Zaman Zaman birlikte yönetmenin aklında spesifik benzeri düşünüm olmuyor ve besteciyi henüz müstakil bırakabiliyor. Yönetmenin filmi için şüphesiz tıpkısı çalgı istediğini yeryüzü azından asıl hatlarıyla bilmesi beni henüz motive ediyor. Bu çizilen çercevenin içerisi bile bestecinin yaratıcı alanı oluyor.

TÜRKİYE’DEN ÜÇ YÜZ YÖNETMEN

Alay Malay çalışmayı arzuladığınız yurtdışından ve Türkiye ’den yönetmenler var mı? Favori film müzikleriniz hangileri?

Türkiye ’deki yönetmenlerden Nuri Hakim Ceylan, Çağan Irmak, Yılmaz Erdoğan ’ı haddinden fazla beğeniyorum. Ancak Nuri Hakim Ahu filmlerinde otantik müzik kullanmıyor. Cins müziği dediğimiz halihazırda var olan bestelerden kullanıyor. Quentin Tarantino gibi.. Amerika ’da bakir çocuk çok ongun yönetmenler geliyor. Temas hangi kadar Hollywood çıkmazda, artık gişe hasılatına dayalı bitmeme filmleri çekiliyor dense bile, çok yetenekli yönetmenler ve senaryo yazarları var. Bu kullanılmamış sahnede onlarla birlikte koyulmak çokça çalkantı donör. Onun dışında Dan Gilroy, Sam Mendes, David Fincher, Christopher Nolan yüz yönetmenlerim.

Geçtiğimiz senenin filmlerinden The Grand Budapest Hotel ’mağara müziklerini çok beğenmiştim. 2015 Oscar ’larında favorimdi ve kazandı. Alexandre Desplat ’nın hemencecik derakap yaptığı bilcümle işleri haddinden fazla beğeniyorum. Aynı zamanda mentorum olan James Newton Howard, Tom Newman ve henüz eskimemiş ayrımsız tayyare kazasında kaybettiğimiz James Horner favori bestecilerimden. Fakat benim için yeri hepsinden ayrı olan biri var; o bile Jerry Goldsmith. Chinatown, Basic Instinct, The Planet of the Apes. Rambo The First Blood en sevdiğim film müziklerinden.

Şimdiye büyüklüğünde gördüğünüz filmler ortamında görsel/işitsel uyumunu sunu ongun yakalayan orijinal film müziği hangisiydi?

Shawshank Redemption.

Video oyunlarına ve iPhone uygulamalarına bile çalgı aleti yapıyorsunuz. Film müziği ile bu oyunlara çalgı aleti düzenlemek arasında süfli fark olsa lüzum. Anne namına benzeştikleri ve ayrıştıkları yönlerden kortej edebilir misiniz?

Video oyunları dahi daha çok haddinden fazla sinematikleşti. Çalgı Aleti kendisine üstelik anca. Oyun müzikleri bile bundan sonra filmler kadar iri orkestralar ile kaydediliyor. O açıdan üslup kendisine haddinden fazla benziyorlar. Ancak aplikasyon aşamasında ara sıra farklılıklar doğuyor. Sinemada kurmaca aynı sahneye çalgı aleti yapıyorsunuz, fakat video oyunlarında temas aktör kendi kendine adına özlük sahnesini yaratıyor. O nedenle sinemada olduğu kadar müziği görüntüyle bir senkronize demek benzer değil. Bu sebeple çalgı aleti looplar halinde hazırlanıyor. Benzeri zamanda bu looplanmış müziğin içerisinde üstelik oyundaki konumunuz, olan olaylar ile gelişigüzel tetiklenen değişik kesme müzikler var. Söz Temsili bire bir düşmanla savaşıyorsunuz, o esnada arakçı tıpkı saz var, düşmanınız beklemediğiniz ayrımsız adım yapıp sizi yenmeye başladığında tansiyonu elan bile arttıran sair enstrüman katmanı var olan müziğin üzerine ekleniyor. Bunun birlik tersi üstelik olabiliyor.

USC VE UCLA’DE A’DAN Z’YE FİLM MÜZİĞİ EĞİTİMİ

USC ’nin sinema müziği master dalına Türkiye’den kabul edilen önce can olmanız ilginç. Sizce bu dala ülkemizde tam bandaj var mı?

Var esasen. Fakat ülkemizde mahiyet yok. Akibet zamanlarda seri müzikleri ile alay malay film müziklerine olan deste arttı. Müzisyenler arasında üstelik bu dala çok rabıt var; çünkü film müziği eğlenceli namına müzik yazabileceğiniz ve müziğinizi insanlarla paylaşabileceğiniz benzeri dal. Haddinden Fazla açık tıpkı ruh yelpazesi var; bu bile müzisyenler üzere kendilerini rapor edebilme olanağı tanıyor.

Los Angeles, bu işin dünyadaki beşiği. Tarihteki önceki filmler çekilmeye başlandığından beri burada filmlere çalgı yapılıyor. 100 almanak aynı geleneği var. Bu nedenle bu işi A ’dan Z ’ye öğrenebileceğiniz tıpkı düzlük. Önümüzdeki senelerde de Türkiye ’den daha aşkın müzisyenin filmlere çalgı fayrap etmek üzere, sanmak için buraya geleceğini düşünüyorum. 

Bir Cevap Yazın