Amansız Hastalık ilacında ‘ilk gün’ kaosu

Özgürlük’ten Briz Özgenç’in haberine göre amansız hastalık ilaçlarının hastaneler vasıtasıyla verilmeye başlanmasının ilk gününde yaşanan aksaklıklar ağız dalaşı konusu oldu. Özel ve üniversite hastaneleri, aplikasyon kapsamı dışında bırakılmıştı. Fakat burada tedavi gören hastalar, merhem yazımındaki akse dolayısıyla esbak eczanelerden ilaçlarını alamadılar. SGK, deva yazımından kaynaklı bu teknik sorunu satılmak için faaliyet başlattı.

KAOS VAR

Amansız Hastalık ilaçları, ilk defa eczaneler namına izzet hastanelerinden verilmeye başlandı. Alınan karar gereği, hususi hastaneler ve darülfünun hastaneleri bu uygulama dışında bırakılacak ve amansız hastalık ilaçları çabucak celal hastanelerinde verilecekti. Ayrıksı hastanelere giden vatandaşlara ise çıkar yol yazılacaktı ve ilaçlar eczaneden alınacaktı. Ancak geçmiş “ayaktan tedavi” makbul kanser hastaları, ilaçlarını alamadılar. Reçetesiyle eczaneye revan hastalar, elektronik beyin sisteminde bu ilaçların vasıtasız alınamayacağı uyarısıyla karşılaştılar. Bunun üstüne darülfünun hastanelerinin yakınındaki eczanelerde kuyruklar oluştu ve kaos meydana geldi.

Konuyla ilişik Hürriyet ’e bilgelik veren Türkiye Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, SGK ile sağlık bakanlığı arasında yapılan protokol ile 254 adet kanser ilacının 1 Orak Ayı ’dan itibaren devlet hastaneleri aracılığıyla karşılanmaya başladığını belirterek şunları söyledi:

YATAN PARASIZ NAMINA GAYRIMUNTAZAM

“Hususi hastaneler ve üniversite hastanelerinin kullanılmamış tebliğe göre bu ilaçları realizasyon ika zorunluluğu olmamasına rağmen sistemde tartı yaşanmaya başlandı. Bu hastanelerden mevrut reçeteler, ölçüsüz veya yatan marazli kendisine sisteme kaydedilmediği üzere reçetelerin eczane aracılığıyla sisteme girilmesine müsaade verilmiyor. Hastalar ilaçlarını alamıyor, hastaneler ‘tığ bu ilaçları eczanelerimize almadık, tedariksiz yakalandık ’ diyorlar. Masa başında, aplikasyon alım yetkililerine evire çevire görünebilir ama sahada aplikasyon anca olmuyor. TEİS yerine kanser kabilinden çokça koskocaman hastalığı olan vatandaşlarımızın kıygın edilmemesini, vatandaşlarımızın ilaçlarını alamadığı için yaşadıkları kaosun tıpkısı an geçmiş giderilmesini istiyoruz.”

SGK yetkilileri ise Özgürlük ’e, konuyla ilişik kaosu doğruladı ve şu bilgileri aktardı:

SGK DOĞRULADI

“Fakat burada cürüm SGK ’nın değil. Keyif Aplikasyon Tebliğinde bu hastaların ilaçlarının ayaktan değil, gayrimuntazam ya bile yatan tutkun adına reçetelendirilmesi gerektiği yazıyor. Sanırız etibba konuyu tüm yerine bilememiş. Elbette kim kıygınlık var. Amansız Hastalık hastalarını bu şekilde üzmek istemeyiz. Bu durumun sonlanması amacıyla bir birçok günlük intikal süresi sağlanması amacıyla say yürütüyoruz.”

Bir Cevap Yazın