Amerika internetin kontrolünü bırakmıyor!

MEMLUK, internet tekelini tasarruf etmek istemiyor, internetin dümen ve kontrolünde ısrarlı.

Türkiye Bilişim Derneği Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş, internetin dümen ve kontrolünü sağlayan domainlerde (düzlük adı) KÖLE tekelinin sürdüğünü ve BM ’nin bu tekelin kırılması üzere uluslararası bire bir denetleme kurulu oluşması önerisine MEMLUK ’nin ısrarla cebin çıktığını söyledi.

TBMM Bilişim ve Internet Araştırma Komisyonu ’na tike eden Menteş, genel ağ üzerindeki KÖLE kontrolünü ve siber savaşlar ile kavga senaryolarını anlattı.

Menteş, internetin yönetim ve kontrolünü sağlayan domainlerde (alan adı) ESIR tekelinin sürdüğünü ve BM ’nin bu tekelin kırılması üzere uluslararası benzeri denetleme kurulunun oluşması önerisine MEMLUK ’nin ısrarla alın çıktığını anlattı. Menteş, ’ ’Konfedere Milel buraya müdahil oluşmak istedi fakat bu türlü olmadı ’ ’ dedi.

’ ’Siber savaşlar ’ ’ üstüne, devletlerin ICAAN tekelini üstelik göz önüne almakla gelişigüzel, kimi tedbirleri almaya başladıklarını tamlayan Menteş, Türkiye ’nin dahi bu konuya ciddilik vermesi gerektiğini söyledi. Menteş, ’ ’Başka ülkelerle savaş yerinde geçmiş o ülkenin genel ağ şebekesi çökertiliyor. Çokça yoğun örgütlenmiş çap güçleri var. Tığ da özlük defans sistemimizi oluşturmamız gerekir ’ ’ diye konuştu.

Siber savaş üzerine acun çapında birleştirme yanlışlık örgütlerinin oluştuğunu ve oluşmakta olduğunu vurgulayan Menteş, bunlar ortamında devletler yoluyla birleştirme edilen örgütlerin dahi bulunduğunu ve yapılan siber saldırıları ’ ’cidal sebebi ’ ’ sayan ülkelere dikkati çekti.

Kaslı ülkelerin siber saldırılar konusunu çok ciddiye aldıklarını ifade eden Menteş, ’ ’Siber saldırılar bundan sonra uğraş ilanı kabilinden algılanır hale geldi. Ayrıca mehabet aracılığıyla yapılan saldırılar var. Bu konuda çokça bati önlemlerin alınması gerekir ’ ’ açıklamasında bulundu.

ICANN TEKELİ

İnternetin yönetimi ve alan adlarının tahsisinde biricik meze sahibi olan ESIR ’nin ICANN (Internet corporation for assigned names and numbers) ünlü kuruluşu, bu alanda tekmil aynı tekel durumunda.

Kurulduğu 1998 ’den beri ESIR Ticaret Bakanlığı ’na kapalı Telekomünikasyon ve Bilişim İdaresi ’nin nezdinde faaliyet yürüten ve kar amacı gütmeyen, ancak KUL ulusal asayiş politikaları çerçevesinde örgütlenen ICAAN, internette birlik dünyayı havi kararlar alabildiği gibi, bu kararları bütün ülkelere uygulatma yetkisine üstelik sahip bulunuyor.

AA

Bir Cevap Yazın