Amerika’da azgın silahlı saldırış!

Milliyet’te yer düzlük habere göre Ün Bernardino kentindeki hisse senedi yetersizliklerinin tedavisi üstüne hizmet veren Inland Regional Center’dahi planlı çevik sonrası görüngü adına çok sayıda polis güçleri ve cankurtaran irsal edildi.

Yaralananlar arz yakın hastanelerde tedavi altına alınırken SWAT timleri ve bomba imha ekipleri da binada arama yaptı. Hareketli sonrası merkezde bulunanlar tek espas halinde bahçeye çıkartılırken tek bir tane üstleri arandı.

Saldırıyla alakadar bilgi veren Şöhret Bernardino Polis Müdürü Jarrod Burguan, kar maskeli 3 saldırganın tabanca değil uzun namlulu silahlarla geldiğini ve ilkin hazırlıklı olduklarının anlaşıldığını söyledi. Saldırganların olaydan derhâl sonra siyah ayrımsız ciple kaçtı.

‘SALDIRGANLARIN ÜSTÜNDE ASKERİ KIYAFET VARDI’

Olayın tıpkısı terör saldırısı olup olmadığı karşı ise FBI’ın araştırmalarının sürdüğü bildirildi. Kâh deneyim tanıkları bile saldırganların konuşma salonuna girip aracısız ateş açmaya başladıklarını ve saldırganların üstünde askeri giyecek bulunduğunu belirttiler. Yalnız beş altı an süren saldırının arkası sıra saldırganlar yağız ayrımsız ciple olay yerinden kaçtı.

SALDIRGANLARIN İKİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

KÖLE’nin California eyaletinde meydana mevrut ve 14  kişinin yaşamını yitirdiği olayın ardından kaçan zanlıların polisle çatışmaya  girdiği ve biri eş 2 saldırganın öldürüldüğü, bire bir polisin ise yaralandığı  bildirildi.

Unvan Bernardino polisinden yapılan açıklamada, zanlıların kaçtığı  bildirilen siyah uzlaştırıcı polislerin tespit ettiği, peşi sıra çıkan silahlı çatışmada  araçta mevcut bir eş ve tıpkısı erkeğin öldürüldüğü kaydedildi.

Arbede sırasında aynı polisin yaralandığı, görüngü yerinden kaçmaya  müteharrik aynı kişinin da gözaltına alındığı tabir edildi. Polis Güçleri, gözaltına alınan  kişinin olayla ilişkisi olup olmadığının elan tayin edilmediğini açıkladı.

İki saldırganın öldürüldüğü siyah cipte tafsilatlı namlulu silahlar  bulunduğunu, zanlıların yağız giyinik ve polat yelekli olduğunu belirten polis güçleri  yetkilileri, saldırının nedenine ilişik ise elan açıklama yapmadı. FBI yetkilileri, saldırının terör eylemi olup olmadığını halen incelediklerini  bildirdi.

BİNADA BOMBA ŞÜPHESİ

Saldırının meydana geldiği engellilere bakım sunulan binada  incelemelerin halen sürdüğü, patlayıcı olduğu değerlendirilen ayrımsız paketi da bomba  imha ekiplerinin süreduran kuzuluk getirmeye çalıştığı kaydedildi.

Binadaki tekmil sivillerin birlikte tahliye edilerek ailelerine teyit edilmeye  başlandığı belirtildi.

OBAMA’DAN AÇIKLAMA

ESIR Başkanı Barack Obama, ülkede kitlesel  saldırılara kez açan türdeki silahlanmaya cebin önlemler alınması için siyasal  partilerin temsilcilerine çağrı yaptı.

Obama, sunma birkaç 14 kişinin öldüğü Los Angeles yakınlarındaki silahlı  atak sonrasında Parafin Saray’birlikte CBS News televizyonuna açıklamada bulundu.

Unvan Bernardino kentinde engellilere eğitim bilimi veren merkeze düzenlenen  saldırının amacını elan bilmediklerini tamlayan Obama, saldırıda hayatını  kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Obama, Federal Araştırı Bürosu’nun (FBI) sahada yerli düzenlilik  güçlerine olayın aydınlatılmasına ilişkin yardımda bulunduğunu tabir ederek,  ülkede coşkun silahlarla gerçekleştirilen kitlesel saldırıların dünyanın hiçbir  yeriyle birlik göstermediğini dile getirdi.

“Saldırganların gerekçesini henüz bilmiyoruz ancak Amerikalıları daha  emniyetli buyurmak için atabileceğimiz adımlar olduğunun farkındayız” diyen Obama, devletin eksiksiz kademelerindeki her iki partinin temsilcilerinin, şişko ölümlere faktör olan silahlanmaya karşı adımlar atması üzere aynı araya gelmesi gerektiğini kaydetti.

Obama, söz konusu saldırının, zırh satın ahzetmek isteyen bireylerin geçmişlerinin niçin henüz kapsamlı şekilde sorgulanması gerektiğinin birlikte benzeri kanıtı olduğunu dile getirdi.

Güzeşte hafta sonu dahi Colorado eyaletinde familya planlaması merkezine giren aynı saldırgan, biri polis 3 kişiyi öldürmüş, 9 kişiyi yaralamıştı.

Bir Cevap Yazın