Amerikan uyarlama sekans ihracı!

‘Gümüş ’, ‘Büyük Çağ ’, ‘Amor-ı Memnu ’ ve ‘Ezel ’ kabilinden diziler iri benzeri içten Ortadoğu ve Zenci ülkelerinde takip ediliyor. Bu dizilerin kudretli olma sırrı kendisine ise Türk kültürüne benzer benzeri kültürle yaşamaları olarak gösteriliyor. Türk sekans sektörünün sonuç yıllarda hayata geçirdiği planlardan biri bile adaptasyon diziler…

İzlenme rekoru kıran  yabancı dizilerinin Türkiye ’da başarılı bir şekilde uyarlanmasının ardından daha önceki Türk dizilerini yayımlayan ülkelerin bu projelere olan ilgisi arttı. Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya ’nın başrolünü oynadığı “Med Düşkünlük” için Ortadoğu ülkeleri şimdiden dizinin sahibi Ay Yapım ’ın kapısını çalıyor…

BAŞARILI OLUYORLAR

Ebat hakeza olunca Türk imal şirketleri serencam yıllarda bir nice başarılı Amerikalı TV dizisinin Türkiye uyarlamasını çekiyor. Bu dizilerin çoğu Türk televizyonlarında da şişman demet görürken reytinglerde birlikte berenarı başarılı sonuçlar alıyor.

İNTİKAM’IN ORJİNALİ BIBI YAYINDA!

Bu furyanın arz balaban temsilcilerinden biri Amerika Müttehit Devletleri ’nde gösterildiği tarihte fenomen mucit ‘Desperate Housewives ’. Paradigma ‘Umutsuz ocak kadınları ’ ismiyle 3 sezondur izleyiciyle buluşuyor. Bu zaman ekranlara gelen ‘Med Mezellet ’ ise 90 ’lı yılların böylecene yayımlanan ‘The O.C ’nin Türkiye uyarlaması. Güzeşte yıl yayımlanmaya başlayan, Beren Saat ’mağara başrolünü oynadığı ‘Intikam ’ dizisi ise ‘Revenge ’in uyarlaması. Revenge dizisi halen Amerikan televizyonlarında yıpranmamış bölümleriyle ekranlara geliyor.

ALTINDAĞLILAR TUTMAYINCA ‘TÜRK’LEŞECEK

Konsepti adaptasyon olsa birlikte senaryosu değiştirilen diziler arasında ise Doktorlar ve Altındağlı bulunuyor. Grey ’s Anatomy ’den uyarlanan Doktorlar ’ın tekrarları bazen ekranlara gelmeye devam ediyor. Efsane sekans The Sopranos ’dan uyarlanan Altındağlılar ise beklediği ilgiyi göremeyince mecburi tıpkı senaryo değişikliğine gitti. 2 ’nci bölümün ardından diziye mecburi aleniyet verilirken yıpranmamış bölümlerinin ne ahit yayımlanacağı henüz bilinmiyor.

AKŞAM GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın