Ana-babalar bu habere özen!…

İHA’nın haberine göre ruhiyatçı Nagihan Akarsu, esas-babaların çocuklarını ‘korkutmaması ’ gerektiğini belirterek, “4-5 yaşlarında iken korkutulan yavru gelecekte kendini anlatım edemeyen bire bir nefis kazanacaktır” dedi.

Medical Otopark Kargaşa Hastanesi vasıtasıyla Kalaba Karşıyaka Vilayetler Bakım Birliği Anaokulu öğrencilerinin velilerine yönelik planlı ‘Çocuklarda Korku Nedenleri ve Ailelere Öneriler ” konulu seminerde konuşan Ruh Bilimci Nagihan Su, velilere çocukların sunma çokça nelerden ve hastalık korkabilecekleri, ailelere çocuklarının korkularını yenmeleri için neleri yapmaları, neleri yapmamaları gerektiği üzerine bilgiler verdi.

Çocukların asla korkutulmaması ve korkunun katiyen bir sıkı aracı yerine kullanılmaması gerektiğini tamlayan Su, şöyle konuştu: “4-5 gözyaşı çocuklarındaki korkuların yer yüce sebebi ailelerdir. Familya içi çatışmalar, ana babanın katmerli himayeci olması, zat korkularını farkında olmadan çocuklara aktarması ya de ara sıra inançlara bağlaması kabil etkenler çocukların korku geliştirmesine öğün çevirici. Çocukların davranışlarını fark etmek hesabına korkutmak anne babaların yeryüzü kıytırık tercihidir. Fakat bu nitelik çocukların kendine güvenini zedelemekte ve düşünceli ayrımsız kişilik geliştirmelerine yol açacaktır. Ilerleyici zamanlarda çekingen, kendini tabir edemeyen erat ortaya çıkma, değme durumun geçmiş huysuz yanını görecek ve mutsuzlaşacaklardır. Bu şekilde çevreye cebin aynasız, kesiksiz alesta ve obsesif olma ihtimallerini bile artırmış oluruz. Ailelerin çocuklarında saygı geliştirmemeleri evet birlikte var olan korkuyu azaltmaları amacıyla önce zat özelliklerini ayırt yazar değiştirmeleri gerekir. Çocuklarımızla aramızdaki iletişimi diri tutmalı, onları dinlemeli, sorular sormalı, duygularını rapor etmelerini kolaylaştırmalıyız. Korktuğu şeylerin resmini çizmesini isteyebilir, onları hemen korktuğu zamanlarda değil alışılagelen zamanlarda dahi cesaretlendirmeli ve kelle etme biçimlerinden bahsetmeliyiz.”

Bir Cevap Yazın