‘Ana malumat sunuyorum ama içim daha muhabir’

Hem vizyonunu hem de logosunu yenileyen 360 kanalının anchorman’i Korcan Karar ’dan sıradışı izahat… Değişmeyen; kariyerini, yeryüzü çok zorlandığı haberleri ve 360 kanalını anlattı:

Gazeteciliğe ne antlaşma etap attınız?
1981 yılında muhabir namına başladım. Yazıişleri müdürlüğü içeri gelişigüzel kademede çalıştım. Özel televizyonların kurulmasıyla mutfakta saha aldım. Programlar, belgeseller derken ana haberi sunmaya başladım. 33 yılı bitti, tıpkı dolaşma etkisiz kalmadım. Cihanşümul gazetecilik ilkelerine göre çalıştım. Canip olmadığım üzere giderilmiş olmadım.

DÜZGÜN TÜRKÇE VE KARIZMA ŞART

Muhabirlik yaparken şu anki konumunuzda olacağınızı sahne edebiliyor muydunuz?
İşinizi iyi yapıyorsanız muhakkak birileri sizi görür. Bugün temel fen sunuyorum ama içim elan muhabir. Gazetecilik heyecanımı kaybettiğimde ölürüm ben.

Anchorman’lik fethetmek üzere ayrı bire bir karizma sahibi kalkışmak mı gerekiyor?
Kesinlikle. Düzgün bire bir Türkçeniz olması ve izleyiciyi üstelik haberin içine çekmeniz gerekiyor. Temiz, pür masum, tıraş, ceket, kravat kerte… Kendinizi salamıyorsunuz. İnsanlara hürmetkâr göstermelisiniz.

GAZETECİ OLMASAYDIM OTELDE PİYANO ÇALARDIM

Viyolonsel çalıyormuşsunuz… Gazetecilik yapmasaydınız, müzikçi adına mı görecektik sizi?
İtalya ’da Santa Cecilia Konservatuarı’nda okudum. Munzam ibret kendisine piyano eğitimi aldım. Çokça etkilendiğim duyum sonrası eve gidince çalarım. Bahtsızlık bana çokça kötü veriyor ve o acıyı kaydediyorum. Benim gözyaşım o çaldığım tınılarda oluyor. Gazeteci olmasaydım belki bile zaman tıpkısı otel lobisinde saat 17.00-19.00 arası  piyano çalıyor olacaktım.

HALKIN ÖNÜNDE ILK SORUMLUYUZ

Çalışılması print ayrımsız eş mısınız?
Prensiplerim var. Yönetmene stüdyoya  inmeden irade ederim, dekora, prompter ’a, kulaklıklara, rejiye bakmasını. Editörlerimden üstelik  hatalı olmaması için ricada bulunurum. İşimin üzerine titrediğimi bilirler arkadaşlarım, bana ona bakarak davranırlar. Eksantrik arkadaşın yaptığı hatayı sunan, umum nezdinde geçmiş sorumlusu bile sizsiniz. Çünkü siz milyonlarca eve konuk oluyorsunuz. Bunun sorumluluğu çokça yavaş. 

MARTIR HABERLERİ BENİ ÇOK ZORLADI

Televizyon ekranında sizi en haddinden fazla zorlayıcı duyum hangileri oluyor?
Martir haberlerinden çokça etkileniyorum. Bugün hesaplı çözüm süreci çokça oylumlu. SHOW TV’dahi çalışırken gelişigüzel dönüş 10 martir, 15 şehit. O haberleri sunarken gözyaşlarımı içime akıtıyordum ama bazılarında dahi dudağım bükülüyordu. Bu sürecin değerini bilmemiz lazım. Hükümet, anamuhalefet, medya üstüne düşeni yapıyor. Özen ederseniz çıktı insanlar ölmüyor. 

YERÇEKİMİ VAR YAŞLANACAĞIZ

Çokça daha etraflı yıllar ekranda kalma üzere tıpkısı planınız varmı? Varsa eğer botoks yaptırmayı düşünücü müsünüz?
Benim öyle bire bir planım namevcut. Ne burnum, ne dudağım, anca tıpkı ihtiyacım da bulunmayan. Olsa üstelik yaptırmam diyerek düşünüyorum. Ekranda sunduğunuz haberin niteliğiyle evire çevire görünürsünüz. Gözümün altında er bezi varsa hangi yapayım? Yerçekimi var. Bütün yaşlanıyor, yaşlanacağız. 

ZEHRA ÇENGİL / AKŞAM EZANI GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın