Anayasa Mahkemesi’nden ‘langırt’ kararı!..

Milliyet’ten Türker Karapınar’ın haberine göre Resmi Gazete’dahi yayınlanan kararda, Hayrabolu Temel Ukubet Mahkemesi’nin, 1072 az Rulet, Tilt, Langırt ve Bir Oyun Cihaz ve Makinaları Için Kanun’un, 1. maddesinin 1. fıkrasının iptali istemiyle başvurduğu belirtildi.

Kararda, tahrip istemine bahis düzenlemede, TCK’nın 228. maddesi kapsamı dışında kalsa birlikte umuma muhtemelen veya sarih yerlerde adının hangi olduğuna bakılmaksızın ve algı üzere oynanmasa da “langırt” makinesi bulundurmanın, çalıştırmanın, yurda sokmanın yahut yapım etmenin haram olduğunun buyruk altına alındığı hatırlatıldı.

Kararda, kanunun itiraz konusu maddesinde bu eylemleri gerçekleştirenlerin üstelik 1 yıldan 5 yıla büyüklüğünde mapus ve 100 günden 1000 güne büyüklüğünde adli para cezası ile cezalandırılacaklarının öngörüldüğü kaydedildi. İtiraz konusu kanunun gerekçesine yer verilen kararda, 1960’lı yıllarda langırt ve tıpkısı oyunların icap yetişkinler gerekse çoluk çocuk arasında yaygınlaşmasının, yetişkinlerni aksiyon ve ocak düzenlerinin bozulmasına, gençlerin eğitimlerinin aksamasına ve kötü alışkınlıklar edinmesine bozukluk olduğu, bu durumun toplumda bu gibi oyunlara karşı kontra tıpkı tepkiye sefer açtığı, bu tepkinin tıpkı yansıması kendisine da bu oyunların oynandığı cihaz ve makineleri bulundurma, çalıştırma, yurda sokma ve yapım etmenin yasaklanarak cezai yaptırıma bağlandığının anlaşıldığı tabir edildi.

Masa futbolu olarak üstelik adlandırılan langırtın, masa üzerinde mevcut aktör maketlerinin bire bir dayak aracılığıyla yönetilerek genişlik az iki emanet yoluyla oynanan ve bundan sonra umum becerisine raci tıpkısı oyun kendisine tanımlandığı tamlanan kararda, günümüz demokratik toplumlarında teknolojinin gelişimiyle sayıları artan hikmet ve maheret artırıcı yahut zeka geliştirici nitelikteki elektronik oyun maşa ve makinelerinin, yetişkinler ve çoluk çocuk aracılığıyla cümbüş amaçlı olarak geniş şekilde kullanıldığı kaydedildi.

Kanunlarda geriz ve rüşvet kastı olmamak üzere beceri artırıcı yahut zeka geliştirici nitelikteki elektronik baziçe cihaz ve makinalarının, elektronik baziçe yerlerinin, internet kafelerin, aynı çıplak istiharat ve coşku yerlerinin faaliyette bulunmalarına müsaade verildiği hatırlatılan kararda, antrparantez eğlenti oynamanın de ukubet hukuku sisteminde suç olmaktan çıkarılıp zeval olarak düzenlendiği ve pislik oynayanlara 100 lira yönetsel nakdî ceza verildiği hatırlatıldı. Kararda, şöyle denildi:

“Bu çerçevede, bilgelik ve beceri artırıcı yahut zeka geliştirici nitelikteki elektronik baziçe cihaz ve makinelerinin, yetkili makamlardan pres izni içerlemek kanalıyla umuma belirtik istiharat ve coşku yerlerinde kişilerin serbestçe kullanımına açıkça olduğu ve kumar oynamanın suç olmaktan çıkarıldığı tıpkısı hukuk düzeninde, halk becerisine binaen oynanan langırt makinesini, seçkin rüşvet kastıyla oynanmasa da, bulundurma, çalıştırma, yurda sokma yahut yapım etmenin yasaklanması, demokratik tıpkısı toplumda cebbar tıpkı toplumsal ihtiyacın karşılanması amacına müteveccih olmadığı kadar ahbaplık devletinin gereği olan ‘adalet’ ve ‘hakkaniyet’ ilkeleriyle üstelik bağdaşmamaktadır.”

Bir Cevap Yazın