Anibal Güleroğlu kaleme aldı…

Serencam yılların en moda hareketi, ‘avrat hakları savunuculuğu ’! Bire Bir eş namına, elbette kim ivinti gören kadınların savunulmasına alın değilim. Fakat, gözlemlerime binaen ve stabil çoklarının da düşüncelerime katılacağını bile bile, kadının en balaban düşmanının yeniden eş olduğunu hikâyelemek da hakikatleri dile getirme babında mübrem ayrımsız durum.

Garibime giden, ‘Fatmagül ’ün Suçu Hangi ’ adlı dizideki saçma ve bir o büyüklüğünde de matrak ‘saldırı ’ sahnesinin peşi sıra sözde uykudan uyanıyormuşçasına gözlerini açanların arka arkaya yorumlarda bulunmaya başlamaları. Sabahleyin-ı kutsi hayrola efendim… Dizideki bu güldürü bire bir anlatımı, ‘Çorbada benim de tuzum ’ olsun diye niteleyerek eleştirenler, buradaki bu düzmece sahneden yola çıkıp hükümler kesenler… Hastalık çevrenizde olup bitenlere gözünüzü yumuyorsunuz de bu komik sahneyi ‘Gölgede Muhabbet ’ programında henüz de komik hale getiren parodiye yara püskürecek derecede önemsiyorsunuz? Sözde, ‘Çoluk Çocuk dört, Fatmagül muvaffakiyetsiz ’ demişler! Fatmagül gözetiminde kadına tecavüzün mubah gösterilmesine alın hayat mantığıyla akım edenlere soruyorum… Küçücük yaşta tekraren kip çokça gözü dünmüş adamın tecavüzüne uğrayan çocuğun, ‘zamanaşımı ’ ve ‘öz rızasıyla münasebet ’den ekolojik ortam haksız bulunan davasına ne paye aksülamel gösterildi? Beş Altı sefer haberlerde karşımıza çıkıp unutulan bu konudaki mağdurların hakkını ki savundu? Dolayısıyla, adından apayrı kayda derece benzeri ayrıntısı sıfır ‘reklam ’ balonu dizi eliyle kişioğlu belirtmek, eş hakları savunuculuğu değil!

Sunu iyisi, bırakın kadını erkeğe alın savunmayı. Kadını, kadına alın savunun! Çünkü maddesel menfaatlerin rastgele kalem değerin önüne geçtiği dirim kurallarında ‘işi bilici ’ kadınlar, hemcinslerine çıktı engel verir oldu. Buyurun, çevrenize bakın. Nice bala karı, çıkar karşılığı dedesi yaşındakilerle iştiyak rızasıyla gelişigüzel olmakta. Sonuç örneğini, basına yansıyan haberde gördük! İki çocuklu 40 yaşına merdiven dayamış kayırıcı, kendisiyle tıpkısı yıldır alay malay olan 12 yaşındaki ‘küçük kadın ’la arabasında uygunsuz halde yakalandı… Efsus! Bu kızcağızın hakeza benzeri duruma hangi sebeple düştüğünün tartışmasına girecek değilim. Ama aksiyon çevrelerinde ve üstelik özellikle medyada, o kızdan yaşça az buçuk henüz nazik olanlar vasıtasıyla güçlü çok örneği tutkun kapılar ardında yaşanmakta! Bakir çıkışlı bayanlar, tıpkısı yere kapağı atabilmek üzere babalarından de buğulanmış müdürlerin yataklarını ev tutmakta. Duygudan ve her soy değerden soyutlanmış, karşılıklı fırsatçılıkla yaşanan bu rezillikte şansı olan karı, kendisine benzeri masa kapıyor. Kapamayan bile ta kim kapana çatışma, ‘kadın ’ sıfatını aşağılamayı sürdürüyor…

Alenen yaşanan, muhakkak hepimizin de şahit olduğu, bu alış-verişte cinselliğini kullanan kadınlar, hikmet ve emeğiyle var olmaya çalışanların hakkına hücum etmiyor mu? Hangi oldu, neden sustunuz? Beş Altı dedikoduyla geçiştirilen, ‘özel yaşam ’ denilerek savunulan bu perdelenmiş rezaleti kırmak ‘Fatmagül ’ün hakkını savunmaktan elan mı baskı yoksa? Siz de haklısınız… Rabıta alanınız, erkeğin kadına tecavüzü! Amma unutmayın kim, sayılı yaşanan bu olaya karşın ‘kadının kadına tecavüzü ’ anbean her yerde gestalt göstermekte… Ve ne yazık ki, bu sefalete bilfiil beis görenlerin dışında kimse reaksiyon vermemekte! Amannn… Bizimki de hisse senedi mi demincek? Bırakalım bunları… Nasılsa erek üzüm kemirmek değil, bağcı bozmak. Hadi, avrat hakları koruyucuları iletişim araçları kuruluşları uğrunda ‘Fatmagül ’ü savunmaya devam! Elbette, içerideki hemcinsleriniz birbirinin kuyusunu kazıp hakkına tecavüzü sürdürürken…

Yalnız bu arada MEDİZ ’in (Kadınların Iletişim Araçları Takip Grubu) de hakkını yememek lazım! ‘Türk medyasının ziyadesiyle ayvaz olduğunu ’ söyleyip sonrasındaki yazısıyla yalnız başına aksi düşen, ‘özrü kabahatinden iri ’ açıklamasıyla daha üstelik sahne kırıklığı yaratıcı Cüneyt Özdemir ’mağara bu tavrına alın yolladıkları basın bülteninde, ‘ağzı bozuk ve akılları, fikirleri sekste olan erkeklerin fırlamalıklarından ’ zaman vurularak artık medyanın nahiye başlarında kadınları birlikte buyurmak istediklerini bildirme etmişler. Kısaca aktardığım bültenin içeriğine tamamen katıldığımı göstermek isterim. Anti bellik, medyada kadına ısrarla neden bu şekilde yaklaşıldığının anlaşılması amacıyla yukarıdaki satırlarımla vurgulamaya çalıştığım ‘kadının kadını aşağılaması ’nın vahametini hatırlatarak… Ülen muhterem bayanlar! Erkeklerin bu yaklaşımında, kadını vakit kaybetmeden seksi tıpkısı meta olarak görmesinde hemcinslerimizin suçu erkeklerden çıktı değil mi? Bari var mısınız, kadının hakkını erkekten geçmiş kadına cebin savunmaya?..

Anibal Güleroğlu

Bir Cevap Yazın