ANİBAL GÜLEROĞLU YAZDI..

Filmler üstünden telkin!

Ankara Tekellüm Evi ’nin seyretme oyunlarından biri olan ‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’, sahnelerden beyaz perde perdesine geçti! Kültür Bakanlığının katkılarıyla gerçekleşen filme Royal Halı, Bank Asya, Koray Mağazaları, T-Tech ve Maltepe Yayınları bile destekleyici olmuş. Seçme aileden sunma az üç kişiyi seyirci hedefi yerine seçen ve parçalanmamış Türkiye ’dahi 113 kopya ile gösterime girecek olan ‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’, şaşırtı film namına nitelendiriliyor!

‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’ın galasından evvel Talih TV ’deki ‘‘Korsan Ruzname ’ ’e misafir olan ekibinin, konuşmalarını izledim. Filmle ve beyaz perde sektörüyle ilgili oldukça enteresan açıklamaları oldu! ‘‘TGRT için çektiğim bire bir filmde, ezandan belde düdüklemek istemeyen oldu ’ ’ diyen filmin yönetmeni Hüdaverdi Ağır, bu ülkede beş sıra ezan okunduğu halde bu sesten kaçanların varlığına dikkat çekti. ‘ Filmde düşünce bombardımanı mı var ’ sorusunu cevaplayan çekimci M. Yusuf Kulaksız, ülkücü sarıklı karakteriyle yola çıkıldığı için ‘dini film ’ gibi görenlerin olabileceğini söyledi. ‘‘ESIR, cebe endüstrisi kadar Hollywood ’u birlikte önemser. Zira insanların beynine o yolla endişe sokar ’ ’ diyen Kulaksız, ülkemizde göstergeç dizileriyle insanların belli benzeri amaca yönlendirildiğini da arttırma etti.

Filmin gücünü, hayatın içinden gelişine bağlayan ‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’ın yazarı ve oyuncusu Burak Tarık, her ilde böyle mahalleler olduğunu da belirtti. Bu film, Burak Tarık ’ın ilk senaryo denemesi. Bundan evvel, 12 Ilkgüz dönemindeki bire bir ata-kızı konu düzlük ‘‘Ilkgüz Ahit Ortamında ’ ’ ve ‘‘Parafin Yaka Semavi Umut ’ ’ kabilinden oyunlar yazan Tarık, Acun Radyosu ’nda da program yapıyor. Film tanıtımından tekessür fikir propagandasına dönüşen programda yönetmen, ‘‘Komünizm gelecekse tığ getiririz ’ ’ diyen zihniyetin, Türkiye ’yi bugünkü yüklülük noktasına getirdiğini söyledi. Halkın mahsus benzeri öngörüyle ayrıştırılmaya çalışıldığını ve Yeşiçam ’ın da o yönde hareket ettiğini savunan direktör Hüdaverdi Zor, ‘‘Türkiye ’bile dininizi birlikte biz öğretiriz fikri var. Mahalle baskısı politik kendisine gündeme sokulmuştur. Bunun adı kilolu tıpkısı faşizmdir ’ ’ diye oldukça sert konuştu! Senarist Burak Tarık ise bu filme gitmeyi ‘‘toplumsal ağırlık ’ ’ yerine nitelendirip Türkiye ’deki beyaz perde kirliliğini sonuçlamak isteyenleri bilet almaya nida etti! ‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’ın tanıtımıyla ilgili program, sunucunun ‘‘Bu ülkede benzeri şeylerden huzursuz olanlar, bu işi desteklersiniz ’ ’ sözleriyle son buldu.

Çevrilmesindeki ana fikri tekmil bu konuşmalarla naklettikten bilahare gelelim ‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’ın konusuna. Film, savuşturmak araklayıcı bir çocuğun mahalleli aracılığıyla kovalanmasıyla başlar. Bala, peşindekilerin hışmından kaçarken elinde bavuluyla tıpkı ‘‘kurtarma aracı ’ ’ çıkagelir. Onu gören kudurgan neşeli rappadak durur ve çocuğun peşini bırakır. Işte filmin ilk garabeti birlikte bu sahneden başlar. cumhur cemaat işini bırakıp çocuk kovalayan esnaf, tıpkısı eş karşısında ne vazgeçmiştir? Acaba içlerine mi doğmuştur, gelenin Hoca olduğu! Sarıklı, Davut ’un kahvesine harcama fakat sivil polis sanıldığı için ince kovulur. Camiye yerleşen Öğretmen, mahalleliyle yakınlaşmaya çalışırken hapisten sâdır Nusret, ortamı gerer. Mal ve saltanatla, sevdikleri ortada bocalar Nusret…‘‘Birçok filmci ferah film yapamadığı için iyi şalter yapamadılar ’ ’ diyen çekimci M.Yusuf Kulaksız, sinemacı olmadıklarını amma yapabileceklerine inandıkları için bu işe giriştiklerini söylemişti. Haklıymış! Ister hava, gerekse açacak açısından mütehammil çokça hata içeren ‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’, dizi film havasında yürütülmüş. Filmde Öğretmen ’nın, aktöresel çökme içindekileri yola getirmesi vurgulanmaya çalışıldığı amacıyla, bambaşka ayrıntılara ehemmiyet verilmemiş muhtemelen. Uz, bu de becerilememiş! Zira Davut, elhak Hoca ’dan geçmiş bırakmış mafya işlerini. Seyir oyununda namevcut Uçucu ve Skoda karakterlerinde bile boyut tıpkısı. Uçucu, elhak Öğretmen ’yı umursamayan benzeri mafya lideri.

Skoda ’ysa çaldıklarını taşımada kullandığı atın ölümüyle, mecburen hırsızlığı bırakıyor, Hoca ’ya bile mal amacıyla arkalama ediyor. Çalıntı malları camide saklaması da bana, ‘‘Şerif Damacana ’ ’yı hatırlattı. Orada birlikte gizlice mallar kilisede saklanıyordu. Temsil oyununda çevre İzmir iken, filmde İstanbul olması da ilginç! Belki birilerini akla getirmemek yerine yapılmıştır bu değiş. Yaşanılan düzlük İstanbul ama sanki metrukiyet edilmiş havza. Tarihi olduğu çok kesin tanıdık caminin, öylesine aygın ve bakımsız durumda bırakılması olacak gelişim değil. Kültür Bakanlığı tıpkısı yana, Din birlikte hiç umursamamış emreylemek kim! Türkiye ’nin neresinde böyle bir duruma rastlanır? Kezalik Öğretmen ’nın, okula yazdırmak hesabına, çocukları kahvehanede toplayıp ibret vermesi üstelik aynı ayrıksı abuk sabukluk. Mahallenin muhtarı yok mudur ki bu işlere halk atsın? Yani hem idari hem birlikte kanuncu otoritenin vazifelerini Sarıklı üstleniyor! Henüz önceki gelişinden itibaren kahveciyle muhatap olması dahi manalı! Sanki bu sahnelerle mevcut düzende, devletin aczi vurgulanmış. Dini değerlerin yoksunluğuyla yozlaşan bu yapılaşma karşısında birlikte, Öğretmen ’nın gücü halaskâr olarak gösterilmiş!

Veda ’nın ardı sıra bu film gani gidecek zaten. Biri, insani yönleri izah etmek hesabına, Atatürk ’ü beribenzer düşürürken; vesair da, maneviyatla gelişigüzel olumsuzluğun halledileceği fikrini ön plana çıkararak, bilinmeyen telkinde bulunuyor. Varyos dosyalarıyla bunaltılan budun, Veda ’de Ulu Önder ’inin insani yönleriyle yüzleştirildikten sonraları kurtuluşu, ‘‘Eşrefpaşalılar ’ ’daki kabilinden, akilane yolu gösterecek, ayrımsız Sarıklı ’birlikte bulur… Taktik gani ama uygulaması acemicesine! 

Anibal Güleroğlu / YENİÇAĞ GAZETESİ

Bir Cevap Yazın