Anibal Güleroğlu’ndan ilginç tespitler..

‘Şimal Cenup ’i alkışlayanlara beş altı hezel…

Ibdai yapım üretemeyenler, bire bir eseri elan devşirdi! ‘Çalıntı ’ demekten kaçınıldığı noktada ‘adaptasyon ’, ‘aşıramento ’ gibi laf cambazlıklarıyla vurgulanan ayıbın serencam örneği, ‘Şimal Cenup ’! Gördük kim, adlı kol ‘Varlıklı ve Çorak ’un örnek… Tabiatıyla çabucak laf babında! Yoksa kalitede aşıramento atması imkânsız. Kıvanç Tatlıtuğ ve yapıma övme dizenler yağcılıkta cızık tanımasa de, bacanak dokunaklı söyler! Düşman olmadığımıza bakarak, Tatlıtuğ ’un oyunculuğunu ve üçgen vücudunu kendine bırakıp ‘Arasında övünülecek ibdai senaryo yok ’ diyoruz. Yağcılara önerim, asıl adı ‘Rich Man-Poor Man ’ olan orijinali izlemeleri. Anlayan anlar anlamayan taklide dalar! Yaratıcılığın şüphesiz ucuzlatıldığını iptila edenlere üstelik, bütünlüğü bozulmadan çekilen ve bundan hava kurgusunda kopukluğa rastlanmayan ‘Zengin ve Çöllük ’un içeriğini sunuyoruz.

Irwin Shaw ’un eserinde Rudy, ailenin gözdesi… Güney birlikte anca! Tom ise iyi yürekli bire bir serseri. Rudy ’yle benzeri kıza halk ozanı. Tom eşittir Kuzey. Tom ’un dramının başlangıcı, fırında tartıştığı babasına attığı ağırlık. ‘Kuzey Cenup ’deki kabil! Gelelim olacaklara… Rudy, ensesi kalın bire bir politikacıya dönüşür. Kabahatli damgası yiyici Tom, sevdiği kızla evlendiği ve seçme şeyini elinden aldığı için abisine kinlenip serseriliği ilerletir. Kardeş Kardeş öfkenin kesiştiği öykü, yardım istemeyen Tom ’un incitici eş Falconetti vasıtasıyla öldürülmesiyle noktalanır.

Özetle, ‘Kuzey Güney ’ 80 öncesinin dizisi ‘Varlıklı ve Kısır ’un hatırlanmayacağı umursamazlığıyla yaratılan aynı eksiklik! Şaibe çünkü kullanılmamış kadar sunulmakta… İvedik taklidi ya bile ‘Doğuda dizge eşit ’ sözleriyle duyguları kabartıp fark yarattıklarını sananlara, bunu eserin gerçek sahibine aramak lüzum, diyeceğim amma ne eyvah ki hayatta değil. Aslını calip Amerikalıların dahi haberi olmayacağına göre, sahiplen gitsin. Yetenek budur işte! Haksızlıkların adalet olduğu dünyada, kimileri oturup ser patlatarak kitap yaratır. Birtakım dahiler birlikte amade olanı, eneze değişikliklerle kullanıp parsayı toplar. Minareyi çalanın kılıfını hazırladığı ve intihalin tahril tanımadığı gerçeğinde serencam sözüm, ‘telif hakkı ’ diye yırtınanlara. Yaratıcılık kavramı, başkasının ürününün kimlik değişimi, şeklinde algılanıp ‘esinlenme ’ sahtekârlığıyla ambalajlandığı sürece telifi atınız çöpe!

Anibal Güleroğlu

Bir Cevap Yazın