Ankara’da kıran senaryosu: ‘BDP ne yapacak?’

Tayyip Eş ’mağara bu konuda kaba mesajlar vermesi üstüne meclisten dahi ‘teröre bindi veren BDP ’lilerin dokunulmazlığını kaldırılmalı ’ sesleri yükselmeye başladı.

Zahirî o ki 1 Ilk Teşrin ’de meclisin açılmasıyla fezlekeler hazırlanmaya başlayacak.
AK Tümen kurmayları, sürecin PKK ’ya raci milletvekilleriyle sınırlandırılacağını ve partiye dokunulmayacağını doğacak sürseler birlikte sürprizler olabilir.

DEP krizinde davranışlar kontrolden huruç ve hadise Ulucanlar ’bile sonlanmıştı.

Ankara ’nın ‘PKK ’lılara dokunanlara, dokunma ’ hamlesine alın PKK döş-i ulus restiyle cevap verip, krizi derinleştirmek isteyecektir.

Dokunulmazlık kaldırıldığında BDP ne yapacak?

2013, 2014, 2015 seçim takvimine ve Ortadoğu ’daki gelişmelere bakıldığında siyasal iklimin henüz bile sertleşeceği görülüyor…

Olur bu gaz yuvarı ülkeyi nereye götürecek?

Birincisi, süreç sertleşirse, öncecilik BDP ’den çıkıp ağız ağıza PKK ’evet geçecek.
Kandilin ince zamandır BDP ’yi PKK ’lılaştırmak istediği biliniyor.
Aslında kullanılmamış dönemin ilk işareti 14 Teşrinievvel ’deki BDP yabansı kongresinde verilecek.
DEP ’mağara kapatılması sürecinde ananeci kanadın temsilcisi Yaşar Kaya ’nın namına örgütün sözcüsü Dil Cambazı Dicle ’nin getirilmesi kabilinden eş tıpkı proses yaşanabilir.
Yeni dönemde Emine Ayna ’nın art yönetime yahut bütün yetkiyle fırka komiserliğine getirilmesi sürpriz olamaz.

Erken duruluk seçim gündeme gelebilir!

Dokunulmazlıklar üzerine düğmeye basıldığında BDP, ‘demokratik siyasetin ’ önünün tıkandığını encam sürerek, ‘göğüs-i kavim ’ ve er seçim tartışmalarını yeniden başlatacaktır.

Esas, TBMM üyeliklerinin yüzdelik 5’inin (28) boşalması halinde 3 ay zarfında küşayiş seçime gidilmesini hükme bağlıyor.
Ancak istifaların kabulü üzere meclisin onayı gerekiyor.

BDP çevrelerinde, Çerağ ’mağara ve tabanın ‘bire bir kişinin vekilliğinin düşmesi yerinde de grubun toptan ricat etmesi ve Diyarbakır ’a dönülmesini ’ istediği tez ediliyor.
Teşekkül, siyasetle sonuç alınamadığını doğacak sürüp, BDP ’yi baypas bırakmak isteyecektir.
Ayrıcalık krizini punt sayan PKK, hükümeti ‘ulusal asayiş devletine ’ mahkum edip Ankara ile Diyarbakır arasındaki makası açmaya çalışacaktır.

BDP ’nin B planında ne var?

BDP ’nin çekilmesiyle temel süreci için bitmeme etse dahi içtimai meşruiyetini kaybedecek.

Görünen o ki umu edilmese bile politik gerilim evcil seçimlere kadar adım adım yükselecek…
Yerel seçimlerin Teşrinievvel ’e alınmasıyla ‘Nevruz avantajını ’ kaybeden BDP, yerli seçimlere diyalog stratejisiyle değil, ‘devrimci cerrahi müdahale ’ psikolojisiyle girecek.

Yerel seçimler bölgede referanduma dönüştürülüp çıta tıpkısı aşama daha yukarı taşınacak.
Bu senaryoların işlemediği durumda ise B planı devreye sokulacak ve grubun meclise dönmesi için Öcalan ’a başvurma edilmesi istenecek.

Hatırlanacağı kabilinden 11 Boşluk 2009 ’üstelik Esas Mahkemesi DTP ’yi kapattığında dahi, bağır-i millete deveran kararı münfail fakat Öcalan ’ın devreye girmesiyle sevgili çözülmüştü.
Analog benzeri gelişme 12 Haziran sonrasında da yaşanmış ve Diyarbakır ’dahi toplanan BDP ’ye İmralı ’nın ‘Ankara ’evet gidin ’ çağrısıyla akse aşılmıştı.

Görüldüğü üzere dokunulmazlık konusu, facia senaryosu olarak nitelendirilecek gelişmeleri tetikleyebilir.

Evet yekpare bunlara alın hükümetin planı hangi?

Hükümet, akıbet dönemde seçme zamankinden daha çok terör ve çapkın mezkûr örgütü, demokratik özgüveniyle açığa düşürebilir mi?
Bekleyip göreceğiz…

Hüseyin YAYMAN

 

Bir Cevap Yazın