Ankara’dan çokça kemiksiz gurur!

Sabah’tan Ebru Şengül’ün haberine bakarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Acımasız cidal uçaklarının 3 ve 4 Ekim’deki ihlallerin peşi sıra Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in Cumhur Reisi Erdoğan’ı telefonla arayarak kusur dilediği iddiasını ortaya atarken, düşürülen AKARSU-24 tipi cenk uçağı amacıyla dahi Türkiye’nin özür dilemesi gerektiğini savunmuştu. Fakat engel arkası diplomasisinde Rusların rastgele periyot ayrımlı ve eskimemiş şerait öne sürdüğü öğrenildi. Ankara ise Acımasız tarafına bağlantı kurallarını aynı kaçkez boş iletildiğini, ısrarlı uyarılara karşın Türk albeni sahasını ve kaime haklarını ihlal fail uçağın düşürülmesinin bozukluk mucip aynı format olmadığını savunuyor. Rusya’nın talepleri ve Türkiye’nin yanıtları şöyle:

RUSYA: Suriye’de intikal süreci Esad ile olsun. Viyana sürecinde kurulması tasarlanan intikal hükümetinin başkanlığını Esad üstlensin. Türkiye’nin uluslararası ortak yönetim ile yapacağı operasyonlardan bilgimiz olsun. Suriye sınırı DAEŞ’in geçişlerine kapatılsın. Türkiye, hayatını kaybeden pilotumuz için tazminat ödesin.

TÜRKİYE: Eli kanlı Esad’ın ve kefaret unsurlarının Suriye’nin geleceğinde yeri bulunmayan. Viyana sürecinde Esad’la geçiş sürecini değil, Esad’ın gidişi planlarını masaya yatırıyoruz. Bu laf de toplantıya katılan ülkelerin nazik çoğunluğu tarafından destekleniyor. Vukuf paylaşımına yunak bakarız ancak Rusya’nın DAEŞ’e cebin oluşturulan arsıulusal koalisyona katılması ve “kuma düşmanımız” olan DAEŞ’le savaşım etmesi henüz gani tamam. Türkiye, çizik güvenliğini destek olmak üzere koalisyon ile gelişigüzel elinden geleni yapıyor. Kalın Kafalı artan 98 kilometrenin kapanması amacıyla da icraat doğrusu yürütülüyor. Tazminat ödenmesi söz konusu değil. İsterseniz, arsıulusal ünsiyet önünde bu konuyu eksiksiz ayrıntılarıyla konuşmaya hazırız. 

Bir Cevap Yazın