Ankara’dan Yunan bakana sert aksülamel

Sabah’ta düz düz habere göre Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Türkiye ve Kıbrıs meselesi hakkındaki açıklamalarını kınadı.

Bakanlıktan yapılan kayıtlı açıklamada, Kammenos’un Atina’yı ziyaret fail Cenup Kıbrıs Anadolu Yönetimi Defans Bakanı Hristoforos Fokaidis ile 18 Ocak’taki görüşmesinin peşi sıra gerçekleştirdiği matbuat toplantısındaki ifadelerinin esefle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, “Konuşma sonrasında sarfedilen, ülkemiz ve Kıbrıs meselesi hakkındaki batıl ve etik bilimi dışı ifadeleri kınıyoruz. Türk-Yunan ilişkilerinde ve Kıbrıs’ta şümullü çözüme müteveccih müspet ayrımsız havanın bilgili olduğu kâin dönemde, Yunanistan Milli Savunma Bakanı’nın matbuat toplantısında yaptığı biçimsiz meşruhat, kendisinin bu müspet ortamdan erinçsiz olduğu izlenimini yaratmaktadır. Yunanistan Savunma Bakanının mesuliyetsizlik örneği teşkil eden ve ciddiyetten ırak beyanlarını çabuk reddediyoruz” ifadesi kullanıldı.

“HEYBET SORUMLULUĞUNA UYGUN DAVRANILMALI”

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan makamlarına “azamet sorumluluğuna akillica davranmalarını” ve iki ülke beyninde geliştirilmeye çalışılan işbirliği ortamına beis verecek açıklamalardan içtinap etmeleri çağrısı yaptı.

Kammenos Atina’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türklerinin garantörlere, muhafızlara ve kreditörlere gerekseme duymadan yaşayabileceklerini anladığını savunmuştu.

Bir Cevap Yazın