Anne ve bebek sağlığı amacıyla yaz önerileri

Bakir Asır’da yer düz habere göre yaz aylarında cildin korunması önemlidir. Gebelikte düzlük arttığı için elan aşkın devir kremine ihtiyaç duyulur. Özellikle gebelikte gün etkisi ile yüzdelik hamilelik maskesi (melasma) riski çokça artmaktadır. UVA ve UVB yardımcı ve SPF 30 dan aşkın olan ayrımsız çağ koruyucuyu herhangi bir 2 saatte tıpkı sarmak gereklidir.

RAHAT KIYAFETLER

Isı ve nem ciltte isilik olma ihtimalini artırır. Sakınmak amacıyla cildi ark ağrımak ve abat pamuklu bereketli kıyafetler giyilmelidir. Şayet isilik oluşur ise yüzde 1 hidrokortison içeren kremler kullanılabilir.

SUSUZ KALMAYIN

Yaz aylarında vücudun susuz kalma riski yüksektir. Gebelikte susuz dikilmek bebeğin beslenmesini bozar, huy içi pıhtı oluşma riskini artırır ve başkaca erken doğuma amil cins. Isıdam havalarda, gövde terleyerek soğur ve haddinden fazla likit kaybı peki. Susuz kalma bulguları gaga kuruluğu, ateşlilik hissi veya kafa dönmesi, bulantı, karın krampları kabil. Böyle yakınmalar olduğunda serin bire bir yere geçilmeli ve bereketli su içilmelidir. Dehidratasyonu (vücudun susuz kalması) engellemek amacıyla günde yer beş altı 12 bardak kafein içermeyen hazır para tüketilmelidir. Antrparantez tagaddi sebze ve meyveden ensesi kalın olmalı, gereklilik rengi yıldızlı sarı olmalı ve 4 saatte benzeri tuvalete gidilmelidir.

TUZ VE ŞEKERDEN UZAKLAŞIN

Gebelikte nakit hareketi sorunu olduğundan hele sıcak havalarda göl ayağı ve bacaklarda şişme peki. Bu şişmeyi (ödem) hafifletmek amacıyla saymak, bacakları ihtisas seviyesine yükseltmek yahut benzeri puff konusunda ertelemek, 10-15 dakikalık sevimsiz kompres yarmak faydalıdır. Vücutta ödem olsa dahi akarsu içmeye devam edilmelidir. Fakat haddinden fazla tuzlu ve yiyintili şeylerden kaçınmak gerekir.

2 SAATTE AYNI GIDIŞ

Sağlıklı giden aynı gebelikte gezi etmenin herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat banko gezi öncesi hekimle ahbaplık etmek gerekir. Uçakla gezi etmenin dosdoğru giden her riski yoksuz gebelerde gebeliğin 8. ayına büyüklüğünde tıpkısı zararı yoktur. Seçkin 2 saatte tıpkısı gebe karı yürümeli, verimli sıvı tüketmelidir. Antrparantez yolculuk öncesi gebeliğe makul bire bir varis çorabı önerilebilir. G

SİNEKLERE ÖZEN

Yaz aylarında cibin-haşere sokmaları üzerine özen edilmelidir. Akla Yatkın sinek kovucular, mecbur giyim kuşam yeğleme edilmelidir. İçeriğinde %20’den henüz bir iki DEET bulunan sinek kovucular kullanılmalıdır. Gebelikte dalgalanmak güvenlidir. Havuzda beğenilen klor ve kimyasalların hamilelik konusunda zararlı etkisi gösterilmemiştir.

GEBELERİN YAZ AYLARINDA ÖZEN ETMELERİ GEREKENLER

– Sabahleyin er veya akşam geç saatlerde (güneşin bir iki olduğu ve havanın serinlediği) dışarı çıkılmalı, yürüyüş yapılmalıdır.
– Münhal mülevven giysisiler giyilmelidir
– Bol, alelhusus mineralden ensesi kalın likit tüketilmelidir
– Yoğurt yahut benzin, muz, ananas ile kokteyl yapıp ferahlatıcı namına içilebilir
– Yanlarında katiyen akarsu taşımalıdırlar
Zaman kremi (20 faktör) kullanılmalıdır
– Acul ve kesif duş almalıdırlar
– Otururken, dinlenirken bukanak-bacaklar uzatılmalıdır
– Sodyum Klorür alımı azaltılmalıdır
– sıkça şekerleme yapılmalıdır
– Pahal, besili, salçalı yiyeceklerden ırak durulmalıdır.

Bir Cevap Yazın