Anneler Gününüz hümayun olsun!

Hürriyet’te meydan düz habere göre bugünkü şekliyle Anneler Günü önce olarak MEMLUK ’da kutlandı.

Başlatan üstelik Anna Jarvis ’ti. 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesiyle beraber yaşamaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905 ’te dahi annesini kaybetti. Annesi ölünce yoğun bire bir üzücü yaşamaya başladı. Herhangi Bir sene annesinin ölüm yıldönümü geldiğinde o üzücü yeniden kendini hissettiriyordu. Yeniden annesinin benzeri ölüm sene dönümünde, yani mayısın ikinci Veriş günü yakınlarına, “Bu günün anneler günü olmasını çokça istiyorum ve Anneler Haset adıyla rastgele yıl kutlanmasını akseptans eder misiniz?” diye niteleyerek sordu. Bu önerisi akseptans görünce mayıs ayının ikinci pazarı haset Anneler Günü kendisine kutlanmaya başlandı.

TEMİZLİK VE ASALET

Evvel Anneler Günü Jarvis ’mağara annesinin 20 sene süresince haftada tıpkısı çağ dini dersler verdiği Grafton ’daki aynı kilisede 10 Mayıs 1908 ’üstelik 407 bala ve annesinin katılımıyla kutlandı. Jarvis her bir anneye ve çocuğa özlük annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer şerha verdi. O günden sonraları temizliği, asaleti şefkati ve sabrı anlatım eden parafin karanfil KÖLE ’dahi Anneler Haset ’nün sembolü adına akseptans edildi.

Anna Jarvis ’in başlattığı Anneler Günü, giderek eyaletlere yayıldı. Ve 1914 yılında Kurultay ’nin onayıyla Amerika ’de yöntemince kutlanan tıpkı gün haline geldi. Bilahare dahi hep dünyaya yayıldı.

Türkiye ’üstelik Anneler Haset, Türk Kadınlar Birliği ’nin girişimi ve önerisi konusunda 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Münasebet haset kutlanıyor.

YAPAYALNIZ ÖLDÜ

Anneler Günü ’cıbıldak bütün dünyaya akseptans ettiren Anna Jarvis, esas olamadan bu dünyadan göçüp gitti. Zira kısık çalışmalarından âlem evlenmeye ve yavru sahibi olmaya vesile bulamamıştı. Dini ağırlıklı benzeri tebrik olarak düşündüğü Anneler Haset ’nden ticari kazanç sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açtı. Davaları kazanamadı. Bütün gelirlerini, ailesinden mütezayit evini dahi kaybetti. Artan hayatını adadığı gözleri görmeyen kız kardeşi üstelik 1944 ’te ölünce sağlığı tehlikeye girdi. Ve Anna Jarvis, talihsiz, nısıf kör ve bekâr bir halde 1948 ’da bir sanatoryumda 84 yaşında öldü.

Bir Cevap Yazın