ANNELIK işkencesi gören çocukların arı annesi konuştu!

Habertürk’ten Necmettin Çuhadaroğlu’nun haberine bakarak Kayseri ’birlikte üvey annelerinin akıl almaz işkencesine maruz kalan 4 yaşındaki İ.A. ve 7 yaşındaki ablası I.A. ’nın dramı, Türkiye ’yi ayağa kaldırdı. Bütün tıpkı soruyu sordu: O küçücük bedenlere bu eziyet yapılırken, ağababa ve salt asıl nerelerdeydi? Babanın açıklamalarının ardından, çocukların 26 yaşındaki halis annesi A.Ö. Habertürk ’e konuştu. Sakat eşi A.A. ’dan 3 yıl evvel “uyuşmazlık ve fikir ayrılığı” nedeniyle boşandığını, eşinden hiç güç görmediğini belirten A.Ö., “Sulta zımnında önceki mahkemede boşanamadık. Çevredekiler ve ailesi devreye girdi. Çarkıt eşim dahi ‘Çocukların velayeti kul kalsın. Söz veriyorum herhangi bir ay göndereceğim ’ diye niteleyerek yalvarınca kabul ettim. Yoksa başat velayeti bana veriyordu” dedi.

İNTERNETTEN GÖRMÜŞ

Bir müddet önceki baştan evlendiğini ve kullanılmamış eşinden de 2 yaşında bire bir oğlu olduğunu anlatım eden A.Ö., sakat eşinden olan çocuklarına yapılan işkencenin görüntülerini internetten gördüğünü söyledi: “İzleyince şok yaşadım, bayıldım. Annem iğne yaptırdı. Eşim zengin diye çocuklarımın velayetini vermiştim. İşkenceyi bilsem çocuklarımı verir miydim? Sakat eşim ‘baştan evleneceğini ’ söyleyince, ‘Çocuklarımı bana ver, üvey anne bakmasın ’ demiştim. O da ‘Evleneceğim avrat namazlı abdestli, Tanrı korkusu var. Bir öz olmaz çocuklarımıza ’ karşılığını vermişti. Aynı çevrim çocukların ellerindeki morlukları fark ettim. Sakat eşim ‘Üvey annesi yaptıysa hesabını sorarım” dedi. Ama durumun bu büyüklüğünde gösterişli olduğunu bana anlatan olmadı. Hakeza mi yapılır? Tokat ataydı… Beni hep olayın dışında tuttular. Çocuklarım geldiğinde soruyordum, ‘Temel tığ ağlıyoruz sen bari ağlama ’ diyorlardı, birbirimize sarılıp ağlıyorduk.”

‘ANNENİZ SIKIŞTIRIRSA SÖYLEMEYİN ’

A.Ö. akıbet görüştüklerinde oğlunun “Ne evet beni hoşgörüsüz götürme” diyerek ağladığını, kızının ise olanları tercüman olmak istediğini amma korktuğunu belirterek şöyle devam etti: “Kızım, ‘Anlatacağım dahi babama irat hangi tamam. Babam ‘Anneniz sıkıştırırsa söylemeyin ’ diye tembihledi. Sen davacı olursan bizi ayırırmışsın, kardeşimle beni bölme ’ dedi. Deminden bana ‘Ilgisiz esas ’ diyorlar. Olanlardan tek haberim yoktu.”

Üvey anneden savlayıcı olacağını ve onunla yüzleşmek istediğini ifade eden A.Ö., sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu canavarlık. 46 yıl cezayla kalacak aksiyon değil ki! Bunlar elden kamerada görünenler. Kızım bana, ‘Bizi soğuk suyla yıkıyordu ’ dedi. imdi çocuklarımın arkasında duracağım.”

“ZEVAL BİZDE ER EVLENDİRDİK”

A.Ö. ’nün annesi ve çocukların anneannesi H.A., kızlarını 17-18 yaşlarında evlendirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Zeval az buçuk birlikte bizde. Erken evlendirdiğimiz amacıyla pişmanım. A.Ö., 2 ay psikolojik otama gördü. Bileklerini kesti. Duyarsız ana yok, biilaç ana var.”

“BABALARIYLA KALIYORLAR”

Kayseri Valisi Orhan Aklık, iki çocuğa işkence eden üvey anne Songül A. ’nın “eşeysel sömürme ve ezinç” suçundan 46 yıl 9 kamer mapus cezasına çarptırıldığını hatırlatarak, “Çocuklara hem psikolojik hem tıbbi bindi verildi. 2 mahiye tedavi sonrasında sağlıklarına kavuştular. Şimdi babalarının beraberinde kalıyorlar” dedi. Ailenin başvurusu üzerine, Kayseri 2. Barış Ukubet Mahkemesi, üvey annenin uyguladığı işkencenin görüntüleri üzere kitap yasağı getirdi.

ONLARIN ARTIK MİLYONLARCA ANNESİ VAR

ANNELIK dehşetine maruz küsurat iki çocuğa, cemi annelerden destek geldi. Çocuklara ulaşan, onlara ödül veren 3 karı ise İ.A. ile gelişigüzel çektirdikleri fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak, altına şu notu düştü: “O aynı sahn, o aynı aşk… Onun 3 değil, milyonlarca annesi var çıktı. O dolgunca, bahtiyar. Onu anlatmaya kelimeler yetmez. Hadi Kayseri, İ.A. ve I.A. ’nın geleceği amacıyla el ele.”

Bir Cevap Yazın