Aracınızı kaportaya vurmadan çalıştırmayın!..

CİHAN’da düzlük alan habere bakarak Bursa Oto Tamirciler Odası Başkanı Ölçü Kargılı, havaların itici geçtiği günlerde özellikle kedilerin sıcaklığı cihetiyle araçların kaportalarında uyuduklarını, körlemeden çalıştırılan araçların kedilerin ölmesine faktör olduğunu söyledi. Kargılı, kediler amacıyla kaportaya vurmadan aracınızı çalıştırmayın uyarısı yaptı.

Bursa Oto Tamirciler Dide Başkanı, 42 seneden beri tamircilik yaptığını belirtirken vatandaşlara araçlarını çalıştırmadan öncede kaputu açıp bakmalarını, sunma azından kaputa vurmalarını öneriyor. Kargılı, “Şita aylarında dışarıda, sokakta olan hayvanlar barınacak ısıdam ayrımsız vadi ararlar. Araçların defransiyelleri ısındığından yunak olur, araçların radyatörleri, motorları ısıdam peki ve hayvan bilimi tün gelip buraya girer. Sabah çevirici sahibi binerken kaçmazlarsa marşa basması halinde pervanenin süresince katil olurlar. Tıpkısı zamanda araca dahi zarar ve hasar verirler.” dedi.

Açkı sahiplerinin araca binerken sağına soluna bakması ile hayvanların telef olmasını önlemiş olacağını anlatan Komutan Kargılı, “Arabalar kıymetli, radyatörler, pervaneler, fanlar bulunmaz. Zaman dirimlik araca bin liraya andıran benzeri uymazlık verebilir. Marşa basmadan ilk kaportayı savurmak lazım, korna çökmek geçişsiz ve gerekirse kaputu açıp benzemek geçişsiz kim hayvanat temizlik olmasın. Araçta kötülük görmesin.” şeklinde konuştu.

Oto tamircisi İsmail Sarıçakır ise sabahları uzlaştırıcı çalıştırmadan geçmiş hele kaputları açarak etrafa bakıp, yağını, suyunu taharri ettikten bilahare çalıştırılmasını başvuru etti. Sarıçakır, şunları kaydetti: “Şita aylarında arabalara kediler bütün giriyor ve marşa bastığınızda kayışın beyninde oluyor ve can veriyor. O yüzden kaputu açtığınızda o sizi ayırt ediyor ve kaçıyor canından olmuyor. Bunlara ilgi emreylemek gerekiyor. Sabahleyin lastiklerini, yağı, suyu arama edip ondan sonra marşa basıp ısındıktan sonra cereyan edebilirsiniz. Ayrıca kaportaya dahi vurabilirsiniz. Çamurlukları tıkladığınızda o uyuyorsa, ya bile daldığında uyanır ve kaçar.”

Kışın çok sevimsiz olduğu ve arabaların motoru ise sıcak olduğu amacıyla kedilerin intibak etmek amacıyla kaportaya girdiğini anlatan oto tamircisi, “Ancak sabah insanlar marşa bastığında canlarından oluyorlar. Kediler arabaya girdiğinde arabaların kayışlarını ve cümbüş tesisatlarını kemiriyorlar. Zaman Zaman arabaya marşa bastığınızda çalışmıyor ve aksaklık veriyor.” diye konuştu.

Kedilerin soğuktan hava arabaya girdiğini anlatan oto tamircisi Ateşli Aynacı da, şu uyarıyı yaptı: “Sürücüler arabaya vurabilir, curcunalı yapabilir. Başımıza geldi, tıpkı ay geçmedi iki kere aynı arabaya gittik. İkisinden da pisik vareste ama üçüncüsünde kurtulmayabilir. Üretimevi hangi büyüklüğünde dulda yapsa da gine da kediler giriyor. Antrparantez çalıştırmadan geçmiş eş bir iki defa kornaya bassa kâfi.”

Bir Cevap Yazın