Arda’yı bekleyen nazik öfke!

Hürriyet’te düz alan habere göre Dünya futbolunun bildirme iri endişelerinden biri gerçekleşti… Katalonya Parlamentosu’nda reislik seçimini ‘İspanya’dan ayrılıp tamamen bağımsız aynı büyüklük olmayı’ vaadeden Carles Puigdemont kazandı. Puigdemont, 70 ‘evet’, 63 ‘hayır’ ve 2 ‘çekimser’ oy ile Katalonya’nın 130. başkanı oldu.

Bu fenomen dünya futbolunu çokça yakından ilgilendiriyor. Zira İspanya Faziletli Spor Konseyi (CSD), geçtiğimiz Eylül ayında aynı açıklama yaparak, Katalonya bölgesinin bağımsızlık car etmesi yerinde, halen İspanya 1. Ayak Topu Ligi’nde savaş eden Barcelona ve Espanyol takımlarının ligden atılacağını duyurmuştu.

Katalonya’üstelik başkanlık seçimlerini bağımsızlık yanlısı Carles Puigdemont kazandı,

18 KAMER SÜRESINCE BAĞIMSIZ MEVKI OLACAK

Eğer ilerleyici zamanda sürpriz bire bir gelişme olmazsa Katalonya, 18 kamer içre İspanya’dan tamamen ayrılacak ve tabii kendisine Arda Turan’ın takımı Barcelona ve Espanyol, La Liga’da mücadele edemeyecek.

Bu uzanım akıbet 10 yılda futbola damga vuran Barcelona’yı seçme açıdan etkileyecek gibi görünüyor. Çünkü, Katalan ekibini bu kadar hayat dolu ve balaban özne olay on paralık ikircim bulunmayan ki, Real Madrid ile girdiği ezeli rekabet. Esbak yıllarda İspanya’yı müdür çok sayıda şef, eflatun beyazlı takımı desteklemiş, bu uzanım de Katalonya halkının Barcelona Kulübü’nün etrafından kenetlenmesini sağlamıştı.

BARCELONA KULÜBÜ ESKIMEMIŞ BAŞKANI KUTLADI

Barcelona Kulübü bile resmi Twitter adresinden bir tweet atarak, bakir başbuğ Carles Puigdemont’u kutladı. Atık tweette, “Başbuğ Puigdemont ’u kutlama ediyoruz. Bu galeyan donör fariza amacıyla mebzul şanslar. Bugün Katalonya üzere tarihi benzeri dolaşma” ifadesi kullanıldı.

FRANSA BAŞBAKANI VALLS’TEN ÜSTÜ KAPALI DAVET GELMİŞTİ

Ayrıksı taraftan Barcelona tevellütlü ve Katalan orijinli muhacir bir ailenin çocuğu olan Fransa Başbakanı El Kitabı Valls ise, geçtiğimiz Ekim ayında ‘Challenges’ dergisine yaptığı açıklamada, Barcelona Kulübü’nün Fransa 1. Ligi’nde (Ligue 1) oynaması ile ilişik istifham üzerine, “Monaco üstelik Ligue 1’birlikte oynuyor” cevabını vermişti. Bilindiği üzere Monaco, hür bir şevket olmasına karşın, futbol kulübü yıllardır Ligue 1’bile savaşım ediyor.

Bir Cevap Yazın