Âşık Çobanoğlu bilinmeyenlerini anlattı

Şair Çobanoğlu’nun Hürriyet’te yayınlanan röportajı..

* “Aynı Bahir Hikayesi”, cet – mahdum ilişkisi üzerine oturmuş. Siz zahir tanımlarsınız diziyi?
– Yunak tıpkı eş işi. 7 ’den 70 ’e herkesin izleyebileceği, karı birliğine vurgu işleyen, aşk, ülfet ve manevi değerleri yer yunak şekliyle ekranlara getiren çokça birinci sınıf benzeri dizi film. Yapım, dümen ve aktör kadrosu de bu anlamda haddinden fazla kaliteli isimlerden oluşuyor.

* Sizin canlandırdığınız Ahmet karakteri kuşkusuz biri?
– Tekmil aynı can arkadaşı. Babasız yetik, tendürüst yaşına rağmen annesi ve kız kardeşi Reyhan ’a kol angıç germiş, onlara eş çıkma. Esprili, hayata hep pozitif icra vekili biri.

O SADAKATİ GÜNÜMÜZDE TEDARIK ETMEK YUMRUK

* Ahmet ile Emre Kızılırmak ’ın canlandırdığı Melik arasında arkadaşlıktan mavera aynı el birliği ilişkisi var. Sizin böyle aynı arkadaşınız var mı?
– İlişkileri kardeşlikten üstelik mavera. Öyle ki; elan yavru yaştan itibaren on paralık ayrılmamışlar. Yedikleri içtikleri ayrı gitmemiş. Yatılı okulda bu arada okumuşlar. Birbirleri üzere canlarını verebilirler. Doğru olmak icabında, günümüzde o sadakati uydurmak az buçuk edisyon.

* Ahmet, Hakan ve oğlu Deniz ’i kişi ailesinden ayırt etmiyor. Nesep hayatta siz bile ayrımsız şeyleri hayat dolu bire bir arkadaşınıza hakeza destek peki muydunuz?
Ahmet, Hakan ve Deniz ’i özlük memleketine getirip onlara bakir bire bir sahn imkanı sunuyor. Deniz ’i kişi oğlu gibi büyütüyor. Çokça sevdiğim benzeri dostum aynı durumda olsaydı, ben bile Ahmet ’in yaptığını yapardım.

BİR YANDA KIZ KARDEŞİ AYRIKSI YANDA BILDIRME DOLGUNCA DOSTU

* Hakan, Ahmet ’mağara kız kardeşi Reyhan ’la nişanlanıyor. Amma Melik ’ın sakat aşkı Zeynep ’in ortaya çıkması, işleri karıştırıyor. Bu duruma Ahmet ne tepki verecek?
– Dizinin genişlik iri çatışmalarından biri bu olacak. Ahmet ’mağara hayatta sunu sevdiği iki adam; kız kardeşi Reyhan ve sunu ferah dostu Kağan. Şayet Fesleğen ’ı gerçekten üzen bire bir format olursa işte o devir Ahmet amacıyla ağirlik zamanlar başlayabilir.

* Setteki ortamdan bahsedelim az buçuk birlikte. Elbette geçiyor çekimler? Başrol oyuncuları Emre Kızılırmak, Başak Ak Pak ve Begüm Birgören ’le aranız kuşkusuz?
– Ego set arkadaşlıkları konusunda şanslı aynı adamım. Haddinden Fazla şükür şimdiye büyüklüğünde beni talihsiz fail insanlar olmadı çalıştığım işlerde. Emre, Begüm ve Başak ’la dahi çokça ongun ayrımsız uzlaşma yakaladık. Saf bittikten bilahare da oturup iki koşa bahis edebiliyoruz. Herhangi Bir öz haddinden fazla uyumlu ve çok kıvamında.

* “Ayrımsız Deniz Hikayesi”yle ilgilendiren izleyicilere anlatmak istediğiniz ayrımsız öz var mı?
– Aktör namına içre bulunduğum bu işten gurur duyuyorum. Kıtipiyoz birinci sınıf aynı hareket. Gerisi halkın takdiri…

* Sizi bugüne kadar dokuz canlı çokça yapımda değişik rollerde izledik. Bire Bir projede saha alırken neleri göz uğrunda bulundurursunuz?
– Ego kendini yine etmekten kaçan bire bir oyuncuyum. 50 yaşıma gelip bile oynadığım karakterlerin fotoğraflarını birlikte koyduğumda, apayrı adamlar örtmek istiyorum. Ego ve benim gibiler amacıyla üçkâğıtçılık bala oyuncağı değil. Maatteessüf bazıları oyunculuğu selfie örtmek büyüklüğünde niteliksiz sanıyor.

* Sizin hayatınıza oyunculuk bittabi girdi?
– Ortaöğretim yıllarında başlayan seyir aşkım, 2000 yılında konservatuvara duhul kararımla mesleğim haline geldi. 2004 ’te mezun oldum, o zaman bugündür temsil, beyaz perde ve dizi serüvenim bitmeme ediyor.

BİR EFSANEYLE AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTIM

* Kariyerinizle ilişik hiç unutmadığınız bire bir anınız var mı?
– Sanırım bildirme iri anım, çocukluktan beri hayran olduğum insanla; Zeki Alasya ’yla tıpkısı seyir oyununda oynamaktır. “Balım” müzikalinde oynadık düğme. Bu onun akıbet işiydi. Aynı efsaneyle tıpkısı sahneyi tutmak, onun partneri girmek… Bu ruh anlatılamaz…

EN NAZIK AŞKIM SINEMA

* Siz senaryo bile yazıyorsunuz. Hayata geçirmeyi planladığınız aynı projeniz var mı?
– 2010 ’dahi “Paramparça” ve 2013 ’te dahi “Sakat Sayfalar” adında iki ince metraj sinema filmi senaryosu yazdım. “Nakıs Sayfalar”ın yönetmenliğini da yaptım. 2016 ’de aynı film henüz yazıp yöneteceğim inşallah. Sinema benim yeryüzü iri aşkım, var olduğum sürece sinemaya bitmeme…

Bir Cevap Yazın