ASKER KAÇAKLARINA BÖYLE SESLENDİ

Asker kaçağı ünlüler… Özgün ’e bakıp birlikte utanın biraz”

“Zamanı gelince yurt görevini yapacaklarmış.”

Leşker kaçağı veya çağrıştırmak için bin ayrımsız yol deneyen ünlüler amacıyla uydurulmuş bire bir söz. ’Zamanı gelince ’ hangi etmek? Bu yasalarda belirlenmiş. Eğer okumuyorsan 20 yaşına gelince askeriye şubesinden adresi alır, gösterişli kâmil çolpa birliğine gidersin. Okuyorsan 29 yaşına büyüklüğünde erteleme peki. Aç topçu yahut bilim adamı isen 31 yaşında o onurlu elbiseyi üzerine giyersin. Hangi büyüklüğünde askerlik yapacağın üstelik yasalarda bellidir. Yurtdışında çalışanlar kıymet bitmek koşulu ile bire bir kamer yapabilirler. Bunun amacıyla belli müddet yurtdışında tevakkuf etmek gerekir.

Işte Tarkan bunu yaptı. “Ben karlı dağlara bakıp askeriye yapmam” demişti. Bedelci askerlikten faydalandı. Kenan Doğulu yıllardır bunun peşinde. Amerika ’dahi aynı haltlar çeviriyor. Kitabına uydurunca gücük müddet er olacak.

Ahali çocuğu Alişan ’ın yaptıkları ise güvenilmez. Bu yaşta heveskâr futbolcu ergin. Bedelci askeriye üzere 60 yaşına kadar bekler Alişan…

Sezen Aksu ’nun oğlu Mithat Can üstelik öğür bu ayakları. “Zamanı gelince askere gidecekmiş.” Hangi hisse senedi yapıyor, şüphesiz talik alıyor bilmiyorum. Sezen Katarakt ’nun oğlu olması yetmez mi? Annesi yurt, budun için yeterince çalışıyor.

Cenabıhak ’ıma şükürler olsun Ibdai kabilinden delikanlılar bile var bu ülkede. Ibdai bu hafta sülüsünü alıyor. Amatör birliğinden sonra büyük olasılıkla Ankara ’üstelik Yağız Kuvvetleri Komutanlığı Takım Birliği ’nde olacak. Ibdai konservatuar faziletli bölümü mezunu. Sanırım ordumuza müzikçi yetiştirecek.

Kenan Doğulu, askerden kaçarken Ibdai kabil kardeşlerinden hiç utanmıyor musun?

Aykut Işıklar /Bugün

Bir Cevap Yazın