Askerler Musul’da, ricat bulunmayan

Milliyet’te düz alan habere göre bire bir özge koca açıklamaya göre ise gine Reuters vukuf ajansına konuşan tıpkı Türk yetkili Türkiye’nin Zalim çekişme uçağını düşürmesinden bilahare ortak yönetim güçlerinin IŞİD’e cebin düzenlediği operasyonlara katıldığını açıkladı.

Reuters bilim ajansına mütekellim bire bir Türk izinli, Bağdat yönetiminin güzeşte Ankara’ya 48 saat vade vermesinin ardından Türkiye’nin Irak’tan askerlerini et kafalı çekmediğini belirtti.

Konunun Irak Defans Bakanlığı ile görüşüldüğünü söyleyen ismi belirtilmeyen mezun, bu ülkedeki askeri ancak azaltılabileceğini birlikte açıkladı.

Türkiye Irak arasında Musul anlaşmazlığında Türkiye, Musul mevsuk peşmerge ve yıldırı örgütü IŞİD karşıtı güçlerin eğitildiği Başika kampındaki askeri gücüne berkitme yapmıştı. Irak Merkezi Hükümeti ise konudan haberdar olmadığını belirterek, Ankara’dan askerleri hoşgörüsüz çekmesini istemişti.

“TÜRKİYE OPERASYONLARA KATILDI”

Ayrıca Reuters bilgi ajansına konuşan tıpkı özge Türk mezun, Türk jetlerinin Zalim Akarsu-24 tipi savaş uçağını temel ihlali gerekçesiyle düşürdüğü 24 Kasım’dan bu yana koalisyon güçlerinin albeni operasyonlarına katıldığını, ancak Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurmadığı belirtti.

Bir Cevap Yazın