Askerlikte yeni bir çevrim başlıyor!..

Cumhuriyet’te meydan düz habere bakarak Erkânıharbiyeiumumiye ve Bakanlığın üstünde çalıştığı taslağa göre; “yegâne makule” askerlik geliyor. Buna göre hep 2 evet bile 3 ay temel eğitim matlup. Kalan askerlik süresinde ise talip mahiye minimum ücreti ifa karşılığında mezun sayılacak. Askerlik düzenlemek isteyenler ise minimum sevap algı.

‘YAMALI BOHÇA’ ESASEN DEĞİŞECEK

Çıkarıldığı 1935 yılından bu yana çokça sayıda ayrım yapılan ve “yamalı bohça” kendisine nitelendirilen Askerlik Yasası, DOĞRU Fırka döneminde gündeme gelen bedelci uygulamalarıyla tartışıldı.

Güzeşte hafta az dışında doğan Türklerin bin euro döviz karşılığı askeriye hizmetini yapmış sayılmalarına yönelik getirilen plan, sıkı dışında 3 yıl bulunmuş herkesi kapsar şekilde değiştirilmişti. Sonsuz ağız dalaşı konusu olan Askerlik Yasası’nın değiştirilmesi amacıyla Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yeni bir eskiz üzerinde çalıştığı öğrenildi.

2-3 KAMER ESAS YETIŞEK

Edinilen bilgiye göre; üstünde çalışılan taslakta, askerlik yükümlülüğü olan rastgele Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı için 2 ya üstelik 3 mahiye bir ana eğitim bilimi öngörülüyor. Bu temel eğitimin peşi sıra mütezayit askeriye süresinin ise isteyenler temas ay üzere minimal ücret miktarında aynı tutarı yatırmaları yerinde mezun sayılacaklar. Askerliklerinin asıl eğitim bilimi bölümü dışında kalan kısmını yetkilendirilmiş olarak geçirenlere üstelik pusula verilecek.

ASGARİ ÜCRET ALACAKLAR

Ancak minimum ecir yatırarak askeriye yapamayacak durumda olanlar yahut gönüllüler ise askerliklerinin temel eğitim bilimi bölümü dışındaki dönemlerde her ay asgari ecir tutarında maaş matlup. Askere olan ihtiyaca göre, bu tutar elan sonraları ayarlanabilecek.

İsteyenlerin askerlik hizmetlerinin anne eğitim bilimi dışındaki bölümlerini mal ile karşılamaları, kalanların ise alacakları mahiye karşılığında askeriye yapacak olmalarının eşitsizlik ve mağdurluk duygularını dahi benzeri ölçüde gidereceği değerlendiriliyor.

Bir Cevap Yazın