Aslı Aydıntaşbaş yazdı: ‘Muhalefetin tarihi intiharı’

Milliyet’ten Aslı Aydıntaşbaş’ın bugünkü yazısı…

Muhalefetin tarihi intiharı

Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinde ilk defa halkoylamasıyla seçilen reisicumhur oldu. Bu kadarını doğrusu anlayış ediyorduk.
Ancak seçimin sonucunu, Erdoğan ’ın başarısından feyiz muhalefetin “başarısızlığı” belirledi. Dürüst Öğür ’nin adayı, üç bayağı beş yukarı 30 Mart ’ta aldığı 20 milyon oyu korurken, MHP-CHP bloğundan 5 milyon düşünce kaybı oldu! (20 ’den 15 milyona düşüş)

Rakamlar yalan söylemez

Bu kadarını beklemiyorduk!
Apayrı şekilde rapor edeyim. CHP-MHP bloğunun 12 yıl sonradan 30 Mart ’ta ilk defa Dürüst Fırka oylarını yakalamasıyla, cumhurbaşkanlığı yarışı (il umumi meclisi oylarını baz alırsak), % 43.5 ’e cebin % 43.5 olarak başladı. Geçkin akşam ezanı tabeladaki sayı %51.8 ’e %38.5 ’di. 
Rakamlar hile söylemez. Seçme iki muhalefet partisi dahi önümüzdeki süreçte bu tarihi fırsatı 4 kamer kadar güdük tıpkı sürede heba etmiş oldukları gerçeğiyle yüzleşmek zorunda.

Demode tıpkısı kampanya

Muhalefetin “Savsaklamak için Ekmeleddin” projesinin akim olmasının birçok nedeni var tabiatıyla. Demode ayrımsız kampanya, umulmayan aday belirleme süreci, adsız bire bir aday, partilerin adaya yeterince destek vermemesi, seçmeni motive edememeleri, tutarlı aynı iletişim dili tutturamama, kampanyanın seçmeni yakalayan aynı “anlatı” üstüne kurgulanmaması vs.
Amma bence bildirme önemlisi, demografi. Yaş ortalamasının 29 olduğu ayrımsız ülkede, Tayyip Erdoğan kabil tıpkısı iletişim sihirbazının karşısına 70 ’mağara üzerinde aynı namzet çıkarırsanız, olacağı budur. Ego açıkçası Ekmel Mir ’e üzülüyorum. Türkiye ’ye  heybetli hizmetlerde bulunmuş, bulunmaz tıpkısı fehamet adamı. CHP ve MHP umumi merkezlerini dulda namına feda edilmemeliydi.

Günah keçisi aramayın

Kimesne çıkıp seçmene kızmasın. “Hastalık plajda kaldınız? Bozukluk dönmediniz” demeyin. Siyasa, halkın beğenisi amacıyla yapılır. Aykırılık insanları motive edememişse, sorumluluk keçisi aramaya hakkı namevcut…
Tekrar dahi seçme sonuçları beni umutlandırdı. Selahattin Demirtaş ’ın Kürt hareketinin çok daha ötesinde, az daha % 10 görüş almasına sevindim. Hem Türkiye ’da bire bir arada dirilik arzusunu arz iyice rapor eden reis olduğu üzere, hem de iki cephede da kalıpları, tabuları, duvarları bir bir yıktığı amacıyla. Demirtaş, BDP ’nin % 6 ’sını % 9.7 ’ye, 2.7 milyon oyunu 4 milyona çıkardı. Bu azımsanacak tıpkısı ciddi değil. Bu derakap giderse, artık Kürt Hareketi ya de Türk muhalefeti kabilinden ayrımlar bulunmayan türlü, HDP 2015 ’te Yunanistan ’daki Syriza, Almanya ’daki Yeşil Öğür kabil ayrımsız muvaffakiyet yakalayabilir.

Birçoklarını karmakarışık etti

Sunma önemlisi, Türkiye ’bile değişim isteyen ruhlu kitlelerin sesi tür.
Eminim bu durum, birçoklarını huzursuz etmiştir. HDP ’bile birlikte bu “Türkiye projesine” hazırlıklı olmayanlar benzer. Ama endişeye lüzum yok. Türkiye kullanılmamış bire bir sol lider kazandığı amacıyla hepimiz sevinmeliyiz. Umarım CHP daha çok sol ve çapraz oyların “çantada keklik” olmadığını görür, Kürt siyaseti da zat kalıplarının ötesinde yıpranmamış ve kompetitif bir siyasa üslubuna alışır.

Bir Cevap Yazın