Aslında ‘çözüm’ 8 bin Euro’ydu!..

Sabah’tan Erek Karakullukçu’nun haberine bakarak yengi primi 1.2 milyon TL olan takım amacıyla sistemin kurulumu 250 bin, karşılaşma başına maliyeti hemen 8 bin Euro!..

Kasımpaşa-Galatasaray maçında arttırma yan hakem Alper Ulusoy’un çizgiyi geçen kâffesi tespit edememesi tartışıladursun, Avrupa bu sorunu bundan sonra aşmış durumda… 2010 Acun Kupası’nda İngiliz Frank Lampard’ın eş şekilde atlanan golünün peşi sıra altyapısı oluşturulan ve 2014 Acun Kupası’nda ilk kez makbul gol çizgisi teknolojisi, Avrupa’da bu sezon başı itibariyle vâsi halde kullanılmaya başlandı.

HERKES GEÇİŞİ TAMAMLADI

Geçmiş olarak 2014’te Premier Lig’bile uygulamasına geçilen cızık teknolojisi, 2015/16 sezonunda Almanya Bundesliga, İtalya Serie A, Fransa Ligue 1 ve Hollanda Eredivisie da geçiş yaptı. Stadyumlara sistemin kurulabilmesi için aynı kereye mahsus 250 bin Euro harcanması gerekiyor. Teknolojiye yıpranmamış geçen Bundesliga’nın açıkladığı rapora göre kullanma için gereken karşılaşma başı faaliyetler maliyeti ise sadece 8 bin Euro…

Soylu Erki açıdan Avrupa’nın hatırı sayılır liglerinden olan Süper Lig’in üstelik rakiplerinin gerisinde kalmayıp bu adımı atması cızık tartışmalarını bitirecek. 

Bir Cevap Yazın