Astım hastaları için yer ağırbaşlı sezon!..

İHA’da meydan düzlük habere bakarak sine Hastalıkları ve Verem Uzmanı Dr. Ahmet Atak, günümüzde astım hastalarının sayısında artma olduğuna ilgi çekerek, bugünlerde yaşanan albeni değişimlerinde hastaların gerçekli gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.

Eskişehir Hususi Sakarya Hastanesi ’nde görevli Bilirkişi Dr. Akın, nisan-mayıs aylarında, gerek alerjik nedenlerle ister albeni değişimleri dolayısıyla astım hastalarının sayısında ve astım krizlerinde artışlar gördüklerini söyledi.

Dr. Akış, astım hastalarına önerilerde bulunarak, “Astım hastalarımıza ve astım olabilecek şekilde nitelendirdiğimiz hastalara önerilerimiz; bu hava değişimlerinde, antipatik ve sıcak değişimlerine çok aşkın girmemeleri. Dışarıya çıkacakları geçenek üzerilerine katiyen yardımcı tıpkısı üzeri almaları ve tozlu bir yassı oluşacaksa o ortama türap maskesiyle girmelerini önermekteyiz. Antrparantez alerjik astımlı hastalarımızdan de bu konularla ilgili elan dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

“ASTIM HASTALARI TEMMUZ-AĞUSTOS ÜZERE RAHATLAR”

Astım hastalarının temmuz-ağustos ayları kabilinden şikayetlerinin azalacağını ve boşalma yaşayacağını bile aktaran Akış, “Astım hastaları üzere alelhusus bu intikal dönemleri yaz aylarına risk yeryüzü etmektedir. Yaz ayları, hele temmuz-ağustos ayları astım hastalarının rahatladığı, şikayetlerinin elan beş altı olduğu dönemlerdir. Eylül-teşrinievvel aylarında baştan tıpkısı hava değişimi, çiçek tozu salgınları, enflüanza salgınları ortaya çıkacaktır. Bu aylarda üstelik gine dikkat etmemiz gerekmektedir. Savunma sistemimizi güçlendirici nemalanmak, vahim egzersizlerden çekimsenmek, tozlu ve tütsülü ortama girmemek gerekmektedir. Hastaların mevcut tedavileri varsa bunlara dahi kelimesi kelimesine uymaları gerekecektir” diyerek konuştu.

“60 GÖZYAŞI BEDEN KIRICI ASTIM OLAN HASTALARDA SEYREK BIRLIKTE OLSA ÖLÜMLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR”

“60 gözyaşi üst gösterişli astım olan hastalarda seyrek dahi olsa ölümler ortaya çıkmaktadır” diyen Bilirkişi Dr. Akış, şöyle bitmeme etti: “Astım hastalığını çıktı zihayat kişi bile görmekteyiz. Zinde popülasyonda gördüğümüz astım hastalıkları, hastalarımızda ölümsek seyretmemektedir. Ancak 60 yaş vücut bunaltici astım olan, kırılgan astım olan, derman kullanmakta zor çeken hastalarımızda astımdan ekolojik ortam solunum yetmezlikleri, astımdan periferi gösterişli bakım yatışları ve seyrek da olsa ölümler ortaya çıkmaktadır.”

Bir Cevap Yazın