Atak Harir’mağara 120 milyon sterlini dondurulacak

Yıpranmamış Asır’dan Yüksel Temel’in haberine bakarak Fetullahçı Yıldırı Örgütü’ne (FETÖ) para sağladığı gerekçesiyle karşı anket başlatılan Koza-Ipek Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı firari Atak Harir’in daraç dışındaki mal varlığı Hükûmet gündemine geliyor. Kabine, Ipek’in İngiltere’birlikte mevcut 120 milyon sterlinlik mülk varlığının dondurulması amacıyla “Terörün Finansmanı Kanunu” kapsamında değişmeyen algı. Karar, Dışişleri Bakanlığı üzerinden İngiltere’ye iletilerek Ipek’in servet varlığının mihman namına dondurulması sağlanacak.

Yasa dışı amal tayin edildi

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının, “FETÖ başında olmak, terörizmi finanse etmek, terör örgütü propagandası tahsis etmek ve zimmet” iddiasıyla yürüttüğü anket kapsamında Koza-Ipek Grubu’nun hesapları adese altına alınmıştı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Itimat, hesaplarda olağandışı kazanç ve mülk hareketleri belirlemişti. Antrparantez FETÖ’ye para aktarmak amacıyla sıkıntılı dışında paravan ve güncek şirketlerin kurulduğu, gerçeğe aykırı işlemler yapıldığı tespit edilmişti.

İngiltere ‘eğreti’ dondurmuştu

Karaca mal akladığı tez edilen Atak Harir ve ailesinin mal varlığı İngiltere’bile dahi incelemeye alınmıştı. Re’sen harekete sabık Mürekkep Kraliyet Mali Ihsas Birimi, İngiltere’deki bilcümle bankalara yazı göndererek, Atak Ipek ve aile fertlerine ilgili vezneci hesaplarının dondurulmasını istedi. Bu yazı üstüne Ipek ve ailesinin İngiltere’deki mamelek, “Kişmiri Para Aklama ve Terörün Finansmanına Yönelik” olduğu gerekçesiyle “idari” olarak eğreti müddet donduruldu. Kararın “adli” uygulamaya dönüşebilmesi için üstelik Kabine kararına ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Kabine’nun önümüzdeki günlerde MASAK’tan gönderilen talebi gündemine alacağı, para varlığının dondurulmasına ilgili gerekçelerin vadi alacağı kararın üstelik Dışişleri Bakanlığı üzerinden İngiliz makamlarına iletileceği rapor edildi. Kararın iletilmesinin ardından İngiliz yetkililerin Harir ailesi hesapları ile ortaklık hesaplarındaki mal varlığını ‘temelli’ kendisine dondurması bekleniyor. MASAK raporunda Harir ailesine ilişik İngiltere ve Lüksemburg’daki banka hesaplarında 120 milyon sterlin olduğunu belirtildi. Bunun 60 milyon sterlini Ipek’in İngiltere’üstelik kurduğu Kozalak Ltd. Şirketi’ne ilgili. 

Bir Cevap Yazın