Atatürk Hava Meydanı otele döndü!

Hürriyet’te yer düz habere göre akşam saatlerinde etkisini artıran kar yağışı İstanbul’da gelgel ulaşımını kontra etkiledi. Kar yağışı nedeniyle Türk Gelgel Yolları 195 seferini, Pegasus Gelgel Yolları ise 33 seferini nakız etti.

Seferlerin fek olmasından dolayı havayolu şirketleri yolcularını otellere yerleştirirken, bazen yolcular ise terminalde beklemeyi yeğleme etti. Terminalde uçuşları bekleyen yolcular dayanak üzerinde uyumak zorunda kaldı.

KAR TİMİ HAZIR KITA BEKLİYOR

Atatürk Havalimanı’nda uçuşların aksamaması için Çap Gelgel Meydanları İşletmesi (DHMİ) “kar timi” ekipleri amade beklerken, sair düzlük hizmetleri şirketleri da oluşturdukları kriz merkeziyle karla mücadeleye amade halde bekliyor.

Pistlerin kapanmaması amacıyla vacip araç ve gereçleri hazır halde bekleten DHMİ, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Şita boyunca cümle havalimanlarında faal ve çabuk tıpkı karla savaşım çalışması yürütebilmek için hazırlıkları bütünleyen Genel Müdürlüğümüz, karla mücadele fod temizliği ve bire bir hizmetlerde geçer kurgu filosu 17 kar küreme aracı, 4 tayyare ve köprü şeş kar mücadele uzlaştırıcı, 57 çekerli makule tıknaz kar savaşım ara bulucu, 32 kompakt soy kar mücadele aracı, 9 greyder, 38 kar küreme ve bile-icing nakit tepeden inme ara bulucu, 99 pist frenleme ölçüm cihazı ve 8 pist frenleme ölçüm aracından oluşuyor. Biberli gelgel koşulları, kar ve buzlanmadan muhit yolcuların kıygın olmaması üzere bin 250 ton buz önleyici/buz dekoder (de-icing) likit malzeme kullanacak” denildi. 

Bir Cevap Yazın