Atiye yeniliklerin peşinde koşuyor

Akşam’dan Emine Bıyık’ın söyleşisi…

DÜNYADA ILK KEZ YAPILDI

Haddinden Fazla çalışıp çok mücahede harcadığım eskimemiş single ’ım “Abrakadabra” ile çalgı aleti serüvenim devam ediyor. Aldığım tepkiler beni çok heyecanlandırıyor. Abarkadabra ile anlatacağım çok husus var. Önceki dinlediğinizde tipik ayrımsız popüler şarkısı kabil… Biraz öğün dinledikten sonra şarkının derinliğini ve hangi büyüklüğünde şümullü olduğunu ayırt edeceksiniz. Çünkü bu şarkıyla tıpkısı mebde imza attık. Raga Hint müziğinin tartımlı sistemini ilk defa Türki popüler ayrımsız şarkıya entegre ettik. Bu dahi dünyada ilk defa yapıldı. Zira Hintlilerin enstrümanı tabla bizimkisi ise darbukaydı.

Basit tıpkısı görümsetme oldu

Klibimi Murad Aşağılık çekti. Çok bol ayrımsız gözü var ve çok yaratıcı. Enerjimiz çok uyuşuyor. Tafsilatlı yıllardır birlikte çalışıyoruz filhakika. Beni çok mebzul tanıdığı üzere nelerden hoşlandığımı ve neleri sevmediğimi bol biliyor. Bu yüzden çekimler anlayış ettiğimden daha acele bitti. Memleha ’de gereksiz ayrımsız antrepoda ve çıban dansçılarımdan Nelli Tews ’in dans koreografisiyle hazırladığımız aynı görümsetme çektik. Girintisiz Çıkıntısız tıpkı görümsetme oldu. Şarkıyı yöre plana çıkardık.

Darbuka çalıyorum

Serencam üç yıldır ağırbaşlı ayrımsız düzentileme temposuyla hem darbuka çalmayı hem birlikte darbukanın anatomisini öğrenmeye çalışıyorum. Sahnede darbuka çalıyordum amma inceliklerini öğrendikten sonra daha farklı şeyler seyretmek, daha çok konserler yöneltmek istiyorum. Bütün dünyaya darbuka çaldığımı fon ediyorum. Bu yeni uğraşımı yıpranmamış merakımı insanlara tanıtmak istiyorum. Darbukanın tınılarına hayranım, sunu sevdiğim çalgı diyebilirim. Genlerimde var (gülüyor). Aslında henüz hayatta değilken tanışmışım darbukayla. Annem bana hamileyken babam bütün darbuka çalarmış. Dünyaya geldikten sonradan dahi bitmeme etmiş bu. Demincek büyüdüm ve karşılıklı çalıyoruz.

HİÇ ŞIMARTILMADIM

Babam Antakyalı, annem Hollandalı… Haliyle ikisinin bile dinlediği müzikler birbirinden çokça farklıydı. Annem rock müziğini çokça severdi; Rolling Stones, Beatles dinlerdi, babam dahi Türkiye ’den en sevdiği sanatçıları… Ego da küçükken Mezdeke ’yi haddinden fazla severdim. Aynanın karşısına geçip raks şayan, batın atardım. Çokça ak yazılı bir çocuktum. Haddinden Fazla ferah aynı asıl-babam vardı. Almanya ’nın ayrımsız köyünde yemyeşil tıpkısı doğanın süresince inekler, kuşlar, kediler, köpeklerle, müstakil bir şekilde dilediğim kadar büyüdüm. Bile on paralık şımartılmadan… Bütün dışarıdaydım. On Paralık evde oynadığımı hatırlamıyorum. Şayet benzeri çağ çocuklarım olursa benzeri benim kabilinden büyümelerini istiyorum. Şehrin merkezinde büyümelerindense bir çiftlikte büyümelerini yeğleme ederim.

SAHNEM HALIYDI

Çok asude bir çocuktum ama misafirler geldiği ant raks etmeye, yol söylemeye başlardım. Üste misafirlerimiz gelmeden ilk “Acaba bittabi dans etsem?” diyerek düşünür, hazırlıklar yapardım. Sahnem birlikte halıydı. Demin o yılları düşününce ezbere özlük kendimi bu hayata hazırlamışım. Anne-babam üstelik hayallerime ortak olup beni hiç engellememişler. Ne fayrap etmek istediysem ellerinden gelen bütün imkânı sağladılar. Aklınıza gelebilecek değme raks dalında yetişek aldım. 6 yaşında piyano çalıyordum. 13-14 yaşlarında melodi söylüyordum. 16 yaşında önceki bestem “Don’t Think”i yapmıştım ve geçmiş çıkış belgesi şarkım olmuştu.

MÜZİKALDE IBNELIK ETMEK İSTİYORUM

Detaylı zamandan beri film teklifleri ve özelikle dizi film teklifleri geliyor. “Bu Işte Tıpkı Tenhalık Var” filminde misafir aktör namına kendimi canlandırmıştım. Düzencilik boşaltmak çokça hoşuma gidiyor. Beni haddinden fazla heyecanlandırıyor. Zira bütün eskimemiş şeylerin peşindeyim. Bu de benim amacıyla yeni tıpkısı yolculuk benzer. yavaş yavaş üçkâğıtçılık derslerine başlayacağım. Yapmak istediğim haddinden fazla husus var. Hem dansın hem müziğin hem da oyunculuğun benzeri sahnede buluştuğu bire bir müzikalde oynamayı çokça istiyorum. Çocukluğumdan beri müzikalleri strateji etmeyi çok severim.

“ABRAKADABRA”

Abrakadabra hepimiz üzere haddinden fazla efsunkâr bire bir lügat… “Abrakadabra” desem, sulh ve tabiiyet dolu aynı acun oluverse … Hepimiz böyle henüz mutlu olacağız. Etrafımızdaki rastgele madde bu kadar dağ olunca lazım istemez haddinden fazla üzülüyoruz. İnsanlar elbet bu büyüklüğünde kırıcı oluyor aklım almıyor.   

POP TIPKI KIZ OLMADIM

Okulda hiçbir zaman popüler tıpkısı kız olmadım. Hocalar beni on paralık sevmezdi. Çünkü düşüncelerimi açık açık söyler, yalnız sevdiğim derslere çalışırdım. Hoşuma gitmeyen, bana göre öğrenmenin gereksiz olduğu derslere çalışmazdım. Ödevlerimi yapmadığım zamanlarda olurdu bittabi. İstemediğim tek şeyi kimse bana yaptıramaz. İnatçıyım az buçuk.  

TIPKISI GÜNDE HAYATIM DEĞİŞTİ

Çocukken üç yıl İzmir ’de yaşamıştık. Sonra bazen nedenlerden dünya yeniden Hollanda ’evet taşındık. Çokça güzel sabık bire bir üç yılım vardı ve haddinden fazla üzülmüştüm. Amma bilahare ilk şarkım Dont Think ile Kral TV Çalgı Ödülleri ’nde Sunma Iyi Çıkış Belgesi Eden Kadın Sanatçı unvanını aldım ve tıpkı günde hayatım değişti. Alelacele Türkiye ’ye döndüm. Ayrıntılı zamandır istediğim benzeri husus bu sayede gerçekleşmiş oldu.

Bir Cevap Yazın