Avrupa uğrunda leş tensel taciz!..

BBC Türkçe’bile düz kayran habere göre Uluslararası Örgütü’nün son çalışmasına bakarak kadın mülteciler yolculuklarının temas aşamasında fiziki saldırıya, istismara ve cinsel tacize maruz kalıyor.

Teşkilat, hükümetin ve arkalama kuruluşlarının da karı mültecileri korumakta muvaffakiyetsiz olduklarına ilgi çekti.

Çalışma için geçen ay Türkiye ve Yunanistan üzerinden mütenevvi Avrupa ülkelerine geçerek Almanya ve Norveç’e revan 40 kadınla görüşüldü.

Kadınların topu topu yolculukları sırasında kendilerini tehdit altında ve itimatsız hissettiklerini söylediler.

Mültecilerin vurguladıkları ayrımsız sair nokta bile geçtikleri derhâl hızla yekpare ülkelerde; adam kaçakçılarıyla, asayiş görevlileriyle ya dahi ayrıksı mültecilerle tensel ilişkiye girmeleri uğrunda gravite gördükleri oldu.

Kadınlar bazı bazı kendilerini daha güvende hissettikleri plajlarda uyumayı yeğleme ettiklerini söyledi.

Bazen merkezlerde ise kadınların erkeklerle aynı tuvaletleri ve banyoları görmek zorunda kaldıkları belirtildi.

‘Onunla yatarsam, henüz birkaç sevap ödeyeceğimi söyledi’

Arsıulusal Af Örgütü’ne mütekellim ve orijinal adları açıklanmayan Suriyeli sığınmacı kadınlardan bazıları şunları söyledi:

-“Türkiye’deki otelde, Suriyeli âdem kaçakçısı ile müteharrik adamlardan biri, onunla yatarsam daha az ücret ödeyeceğimi söyledi. Elbette, ‘Hayır’ dedim. İğrençti. Ürdün’de da hepimizin başına ayrımsız şeyler geldi.”

-“Kayırıcı kaçakçısı beni taciz ediyordu. Biraz kere bana dokunmaya çalıştı. Sadece ayvaz kuzenim çevremde olduğunda bana yaklaşmıyordu. Çokça korktum. Zira koca kaçakçılarına istedikleri ücreti ödeyemeyenlere, iskonto üzere onlarla yatma seçeneği verildiğine dair hikâyeler duyuyorduk.”

-“Hiçbir ahit yerleşme birimlerinde, kamplarda uyuma şansım olmadı. Birisinin bana dokuanacak olmasından haddinden fazla korktum. Çadırlarda kadınlı-erkekli kalınıyordu ve ara sıra hüküm olaylarına tanık oldum. Bu nedenle akım halindeyken, özellikle da otobüsteyken kendimi daha güvende hissettim. Zira gözlerimi kapatabildiim ve uyuyabildiğim bir tane düzlük otobüstü. Kamplarda kadınların, birilerinin onlara dokunduğu gerekçesiyle şikayet ika hakkı yoktu. Çünkü yolculuğu aksatmaları istenmiyordu.”

Bir Cevap Yazın