Avukat Gülme Var’dan ‘Ceren Hindistan’ yorumları

Iyice aktör Ceylan Hindistan, önder nikahlı eşinden ofis ve 5.000 nafaka ile boşandığına dayalı izah yapınca dolayı karıştı.

Basına yansıyan bu haberlerin türel tarafını öğrenmek amacıyla monitör kanalları üstlendiği seçme davadan alnının akıyla sâdır kalburüstü Avukat Hande Var ’ın fikirlerine başvurunca olayın ‘türel gerçeği’ ortaya kullanılmış oldu… 

Var açıklamasında; Türk Medeni Kanunu’nda mortocu nikahı diye niteleyerek tıpkı anlam tanınmamaktadır ve önder nikahlı kadınlar evlilik birliğinden doğan hiçbir hakka erbap değildir. Önder nikahı çağdaş toplum ve karı erkek eşitliği ilkelerine aykırıdır. Dolayısıyla bahsi sabık haberde yanlar zat aralarında anlaşmış olabilirler fakat türel yerine dünyalık bölüşümü ve önder nikahlı eşe nafaka verilmesi cins değildir. Önder nikahı, kadınların aleyhine çokça eşliliği ve hak kaybını getirir” ifadelerinde bulundu.

Antrparantez gündemde haddinden fazla daha koskocaman konular olduğunu vurgulayan Avukat Kahkaha Var ” Herhangi Bir periyot eskimemiş tıpkısı kadına sürat olayı ile karşılaşmaktayız. Gelişigüzel ne büyüklüğünde biz türel ve maddi yerine kurduğumuz derneklerle elimizden geleni yapsakta toplumsal olarak bu duruma bire bir dur demeliyiz” dedi ve ekledi: “Suriyeli mültecilerin durumu şuan gündemdeki genişlik makro konulardan biri, empati yapmalıyız ve toplumca destek olmalıyız…”

Bir Cevap Yazın