‘Ayakkabı kutusu’na ukubet yağdı!

RTÜK, yolsuzluk ve idrak operasyonları ile ilişik kendisine yapılan duyum nedeniyle Habertürk, Zaman, Gökyolu, CemTV, HalkTV, Sokak TV üzere birçok kanala ukubet yağdırdı. Sert tartışmanın yaşandığı toplantıda, fiziki müdahaleye ramak kaldı.

Ayakkabı kutusu görüntüleri değerlendirildi

RTÜK Arka Kurulu’nun bugünkü toplantısı akşam ezanı saatlerinde sona erdi. Toplantıda; Habertürk, Bugün, Samanyolu, CemTV, HalkTV, Sokak TV kadar bir nice kanalın yolsuzluk operasyonu yayınlarındaki kutu ve servet görüntüleri ile savcılık belgelerine ceza verilip verilmemesi ele makbuz. Ak Parti kontenjanından seçilen üyelerin ukubet verilmesi tavrına isyan fail MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak, “Ergenekon, Balyoz davalarında, MHP’lilere yönelik kaset operasyonlarına ilgili yayınlardan nerelerdeydiniz. Aileler parçalandı, hususi hayatlar karmakarışık oldu, yuvalar dağıldı. On Paralık köle hakkı yoktu, tek mi vicdanınız yoktu, hiçmi rahim etmediniz. O zaman sesiniz çıkmadı, ne zaman kim aksiyon Yanlışsız Parti’ye dayandı o antlaşma sesiniz yükseldi, aklınız başınıza geldi. Hadi unuttunuz tamam hayatı didik didik edilen savcıların hususi hayatı yok mu onlar için neden sesiniz çıkmıyor” dedi.

İnsafsızlar…

Selim Parti kontenjanından seçilen üyeler “Haklısın, eskiden kavisli yapmış olabiliriz” şeklinde bedel verirken, Belirtik’ın “infasızlar” diye niteleyerek çıkışını sürdürmesi kavgaya dönüştü. Düğme atışmalar yaşanırken, Yanlışsız Tümen kontenjanından seçilen üyelerden bazıları, “Doğrudan, bilerek mi raporlaştırmadık. Kararları tığ mi kasten yazmadık Eğin Kurul’a getirmedik” dediler. Tansiyonun bir anda yükseldiği toplantıda fiziki müdahaleye ramak kaldı.

Ceza gerekçeleri

Görüşmeler sonrasında sözkonusu televizyonlara mevzuatta kayran alan, “eş onurunu zedeleme ve hususi hayatın gizliliğini” ihlal, “yansızlık” ilkesini ihlal, “haberde asartılı görüntü ve curcunalı efektlerine yer verme” ve hüküm kararı kesinleşmeden tıpkı kimseyi suçlu tayin, yargı sürecini tesir” ilkelerine uymazlık zımnında ceza verildi.

Muhalefet şerhi düşüldü

5 Doğru Partili üye ukubet verilmesi yönünde görüş kullanırken muhalefet temsilcileri mugayeret şerhi koydu. Celi, konuya ilişik şunları söyledi: “Bu cezalar RTÜK için sıkılma vesilesidir. Dünyanın neresinde olursa olsun, rüşvet ve yolsuzluk olayları arz koca haberdir. De Türkiye ’birlikte iddia edilen ve zanlı namına gösterilen eşhas Vekil, bakan çocukları ve heybetli bürokratlar ise bu birinci haberdir. Haberlerde bu bahis işlenmeyecekse neler işlenebilir filhakika anlayabilmiş değilim. RTÜK evvelce Ergenokon, Balyoz kadar Subayların casusluk davalarında, Kaset operasyonlarındaki görüntüler, yapılan familya baskınları ve zanlılara ilişkin seçkin nev iddialar televizyonlarda suçlanarak, aşağılanarak verilmesine rağmen, bugün gelinen bekçi ibret vesilesi olacak türdedir. HSYK’ya RTÜK modeli öneriliyor. HSYK ’nın RTÜK tıpkısı bir modele tahvil önerisi adaletin ölümü demektir. RTÜK ’te adaletin (a)sı, vicdanın (v)si, merhametin (m)si, insafın (i)si, hakkın (h)si bulunmayan kim; cümle HSYK ’evet uygulansın. Oyçokluğu ile seçilen RTÜK üyeleri kabilinden tıpkısı çatı yargıyı ağız ağıza siyasallaştırır. Içtimai olaylarda ukubet üzere cadı avına çıkıldığı bir RTÜK yapısının oluşturulması, Hak Bakanına bağlanmasından farklı aynı posta değildir.”

ALEMDAR YILMAZ / TABIIYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın